Aktuálny kráľ Wimbledonu Andy Murray: Štatistiky + na čo sa oplatí staviť!

Publikované 20.07.2016, autor: Jakub Kocourek

Andy Murray - Wimbledon 2016Keď pred pár dňami zdolal vo finále Wimbledonu Miloša Raoniča, celá Veľká Bitánia mu opäť ležala pri nohách. Andy Murray na začiatku júla po druhý raz v kariére ovládol najslávnejší tenisový turnaj na svete. V čom sú ale silné a v čom slabé stránky tohto britského tenistu?

Zlom v jeho kariére priniesol Lendl

Andy Murray je už dlhé roky spolu s Novakom Djokovičom, Rogerom Federerom a Rafaelom Nadalom zaraďovaný do veľkej štvorky mužského tenistu. Viacerí odborníci sa zhodujú, že tento 29-ročný rodák z Glasgowa má tak trochu smolu, že sa narodil práve do doby týchto velikánov histórie bieleho športu. Murrayho však tento fakt akoby motivoval k ešte lepším výkonom a naučil sa vyhrávať aj s takýmito súpermi.

Zlom nastal už v roku 2010, keď sa Andy prvýkrát prebojoval do grandslamového finále. Stalo sa tak na Australian Open.

Tento úspech dokázal Murray v Melbourne zopakovať ešte štyrikrát. Veľká zmena v jeho kariére prišla na začiatku sezóny 2012, keď na trénersky post angažoval legendárneho Čechoameričana Ivana Lendla, ktorý ho vedie aj v tejto sezóne. Okrem Lendla Murrayho viedla istý čas aj Francúzka Amélie Mauresmová.

Patrí medzi najväčších bojovníkov na okruhu

Najväčšou devízou Andyho Murrayho je jeho bojovnosť. V zápase dokáže dobehnúť a vrátiť na druhú stranu kurtu aj loptičku z takmer nemožnej pozície.

Ak by sme sa na Murrayho hru pozreli zo štatistického hľadiska, často si pomáha najmä dobrým prvým podaním. Získal po ňom veľmi slušných 75% bodov.

Ak však musel zapojiť svoje druhé podanie, ani v tom prípade vo väčšine prípadov o zisk loptičky neprišiel. Štatistiky hovoria presne o 52% získaných výmen po druhom servise.

Murray svojho súpera nepustil do výmeny už 5049-krát. Presne také množstvo es totiž vo svojej kariére zaznamenal.

Svoj servis si dokázal podržať v 82% prípadoch.

Murray nemá „úderovú“ slabinu

Veľkou zbraňou Murrayho je aj to, že mu nerobí problém striedať druhy úderov. Za jeho slabinu nemôžeme považovať ani forhend, ale ani bekehend.

Britský tenista však veľmi často využíva aj takzvaný stopball, keď loptičku pošle tesne za sieť takým spôsobom, na ktorý jeho súper na druhej strane kurtu nedokáže reagovať.

So svojim súčasným koučom Ivanom Lendlom viditeľne zapracovali aj na hre na sieti. Murray totiž stále častejšie opúšťa základnú čiaru a nezriedka je pri týchto svojich „výletoch“ aj úspešný.

Ďalšou silnou stránkou Murrayho je 100-percentná koncentrácia. Najmä v súbojoch s rebríčkovo nižšie postavenými hráčmi im Andy dokáže poľahky nanútiť svoju hru.

Získa takmer každé tretie súperovo podanie

Čo sa týka Murrayho defenzívnych schopností, v tých patrí tento Brit k absolútnej špičke na okruhu ATP. Už sme niekoľkokrát spomínali jeho príkladnú bojovnosť, s ktorou súvisí aj počet odvrátených brejkbalových príležitostí súperov.

Priamej hrozbe straty svojho podania čelil vo svojej kariére už 4414-krát a zabrániť jej dokázal v 63%. Naopak, pri servise súpera mal 6642 príležitostí na jeho zisk, z ktorých premenil 43%.

To, ako Andy Murray ovláda hru na returne dokazuje aj to, že pri príjme súperových podaní získal 42% bodov. Celkovo sa Murraymu podarilo na returne získať 31% podaní svojich konkurentov.

Ak tenista na druhej strane kurtu zapojil do hry svoje prvé podanie, Murray bol úspešný na 34%. Pri druhom servise sa toto číslo vyšplhalo až na 55%.

Najradšej má tvrdý povrch, zvykol si však aj na antuku

Andy Murray odohral na profesionálnom okruhu ATP doposiaľ 909 duelov. Jeho zápasová bilancia je vysoko atraktívna – 693 výhier proti 216 prehrám.

Jeho dlhodobo najobľúbenejší bol tvrdý povrch. Na ňom Murray vyhral až 77% svojich doterajších zápasov. Okrem toho sa však veľmi dobre cíti aj na tráve. Zaujímavosťou je, že jeho nedávny wimbledonský finálový triumf nad Kanaďanom Milošom Raoničom bol jubilejným 100. triumfom Brita na tomto povrchu.

Aktuálna svetová dvojka sa však veľkú časť svojej kariéry trápila s hrou na antuke. V posledných sezónach sa však aj toto zmenilo a Murray dokázal svoju hru prispôsobiť aj najpomalšiemu povrchu. Minulý rok prehral na antuke len jediný zápas. Stalo sa tak v semifinálovej päťsetovej dráme Roland Garros v súboji so svetovou jednotkou Novakom Djokovičom.

Silnejších prinajmenšom potrápi, outsiderov nepodcení

Ak by sme mali hľadať v zápasoch Andyho Murrayho niečo, na čo sa oplatí staviť, museli by sme túto našu radu rozdeliť na dve.

  1. V súbojoch s vyrovnanejšími súpermi by sme odporúčali určite tipnúť si na vyšší počet gemov. Najmä v neskorších fázach grandslamových turnajov Murray totiž zviedol už nejednu päťsetovú bitku.
  2. Ak však na druhej strane proti tomuto Britovi stojí hráč považovaný za outsidera duelu, z Murrayho strany väčšinou neprichádza do úvahy žiadne podcenenie. V tomto prípade by sa tak určite hodil tip na handicap.

Foto: wikipedia.org, autor: DanielJCooper

Autor článku: Jakub Kocourek

Stávkujem už pekných pár rokov. Aktívne sa zaujímam o šport, a to najmä o futbal, hokej a tenis. Práve tieto športy nechýbajú na mojich tiketoch.


Tipujte v Tipsporte a získajte 20 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!