Analýza 12. etapy Tour de France 2018

Publikované 19.07.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Najprestížnejšie cyklistické preteky sú v plnom prúde. Po dni voľna pretekári absolvovali dve náročné alpské etapy a dnes ich čaká ďalšia dôležitá skúška. Ako sa unavený pelotón vysporiada s nahusteným programom a stúpaním na legendárny kopec Alpe d’Huez?

Do žltého dresu sa obliekol Thomas

Včerajšia etapa priniesla zaujímavé cyklistické divadlo. Všetko to odštartoval nástup Alejandra Valverdeho. Ten sa zrodil 54 kilometrov pred cieľom a vyprovokoval pelotón k aktivite. Náskok úniku sa znižoval, no čo doplatil najmä Warren Barguil, ktorý sa netajil víťaznými ambíciami. V záverečnom stúpaní La Rosière zostali vpredu len tí najlepší vrchári. Veľmi dobre si viedol Tom Dumoulin, ktorého si však dostihol Geraint Thomas a napokon rozosmutnil posledného mohykána z úniku Mikela Nieveho. Približne 350 metrov pred cieľom sa dostal pred Španiela, vyhral etapu a obliekol sa do žltého dresu. Brit tak nadväzuje na skvelé výkony z Critérium du Dauphiné.

Stúpania tvoria až 40% dnešnej etapy

Dnešná etapa bude takisto veľmi náročná. Cyklisti v nej nastúpajú viac než 5300 metrov a čakajú ich tri stúpania najťažšej HC kategórie. Navyše, meria až 175,5 kilometra čo je o 66 viac v porovnaní so včerajšou etapou. Stúpania predstavujú 40% trate, čo je poriadna porcia. Prvou prekážkou je 25-kilometrové Col de la Madeleine s priemerným sklonom 6,2%. Po zjazde príde krátke stúpanie druhej kategórie a následne ďalší nekonečný kopec Col de la Croix de Fer. Najmä v prvej časti je veľmi nepravidelný, čo nie je po chuti viacerým cyklistom. Najväčší boj sa očakáva v cieľovom stúpaní Alpe d’Huez, ktoré meria 13,8 kilometra s prevýšením ôsmich percent.

Francúzska dominancia na Alpe d’Huez

Alpe d’Huez sa vracia do itinerára Tour de France po troch rokoch. Zaujímavosťou je, že v ostatných troch prípadoch na ňom triumfovali vždy francúzski pretekári – Pierre Rolland (2011), Christophe Riblon (2013) a Thibaut Pinot (2015). Nadviaže na túto sériu Romain Bardet? Jazdec tímu AG2R La Mondiale to skúšal aj včera, ale nedokázal sa odpútať. Napokon prišiel do cieľa s minútovým mankom. Team Sky to podobne ako v minulých sezónach vynikajúco manažuje. Vždy je na čele pelotónu a prvé kopce obvykle vydržia aj rovinári Luke Rowe či Gianni Moscon. Skvelú prácu odvádza Michal Kwiatkowski s Eganom Bernalom, ktorí sú schopní vydržať takmer do konca.

Etapa, ktorá by mala svedčať Quintanovi

Včerajšia etapa dopadla fiaskom pre Movistar, ktorý sa vôbec nedokázal presadiť. V roku 2015 však na Alpe d’Huez skončil druhý Nairo Quintana, pričom na Chrisa Frooma získal 80 sekúnd. Kolumbijčan nemá na čo čakať. V celkovom poradí stráca na žltého Thomasa 3:16 minúty, musí útočiť a zajtrajšia kráľovská etapa je pre neho ako stvorená. Na pretekoch Okolo Švajčiarska predviedol Quintana parádnu sólo jazdu na 27-kilometrovom stúpaní Arosa, z čoho pramenilo jeho víťazstvo a tretie miesto v GC. Takého stúpania mu sedia a dnes patrí k favoritom. Veľmi dobre jazdia v kopcoch Tom Dumoulin, Daniel Martin a zatiaľ sa trošku hľadá Vincenzo Nibali.

Špecializovaný portál favorizuje Gesinka či Rollanda

Stávkové kancelárie samozrejme favorizujú jazdcov na celkové poradie, ale do tipov na víťaza by som sa nepúšťal. Predošlé dojazdy Alpe d’Huez mali dva príbehy – sólové víťazstvo pretekára z úniku a súboj Frooma a spol. medzi sebou. Toto môže byť aj dnešný prípad. Portál cyclingstage.com označil za favoritov etapy Roberta Gesinka či Pierra Rollanda. Spomínal som Naira Quintanu, ktorý má dnes veľké šance. Fortuna vypísala duel s viacerými pretekármi. Proti Sky by som radšej nešiel, no Kolumbijčan by mal byť úspešnejší než Tom Dumoulin, prípadne ako Primož Roglič.

Môj tip: N. Quintana vs. P. Roglič – výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.45 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.