Analýza 13. etapy Tour de France 2017

Publikované 14.07.2017, autor: Roman

Po včerajšom strhujúcom závere 12. etapy sa prezliekalo žlté tričko. Konečne mohli fanúšikovia cestnej cyklistiky vidieť skutočný boj o víťazstvo v etape i žltý dres pre lídra pretekov. Dnes cyklistov nečaká ťažký dojazd do kopca, ale napriek tomu vyjdú na tri horské prémie prvej kategórie.

Únik nemusí byť bez šancí

Ak by sa do úniku dňa dostali jazdci, ktorí sú v celkovej klasifikácií ďaleko za hlavnými favoritmi, pelotón ich nechá odísť a na trati sa budú odohrávať dva závody. Jeden o víťazstvo v etape a ďalší o celkovú klasifikáciu. V pelotóne je dostatok kvalitných vrchárov bez šance na konečné umiestnenie, ktorí poškuľujú po  víťazstve v dnešnej etape.

Ak sa podarí sformovať silný únik, najväčším favoritom bude Lilian Calmejane. Tento domáci hrdina už jednu etapu na tohtoročnej Tou vyhral a dnes je vhodná chvíľa si triumf zopakovať, keďže Francúzsko oslavuje asi najväčší sviatok v roku, Deň dobytia Bastilly. Veľkým favoritom bude Stephen Cummings, ktorému môže vyhovovať zjazd v podstate až do cieľa. Tento britský pretekár skúšal šťastie už včera a vyzerá to tak, že má dostatok síl. Všetci si pamätáme jeho minuloročný triumf na podobne profilovanej trati, keď v záverečnom zjazde zničil Bardeta a Pinotom.

Vyhrať môžu i ašpiranti na celkové umiestnenie

Včerajšiu náročnú etapu neprežil žiaden únik. Na čele bolo v záverečných kilometroch približne desať najlepších vrchárov súčasnosti. Tím Sky diktoval šialené tempo, z ktorého sa nikto neodvážil zaútočiť. Až 300 m pred cieľom, po tom ako odpadol posledný Froomeov domestik, spustil svoj úspešný atak Fabio Aru. Etapu síce nevyhral, ale obliekol sa do žltého.

Tím Sky včera podal ohromný výkon, v posledných metroch Froome nemohol na šialene strmom kopci udržať krok s ľahšími vrchármi ako Aru a Bardet. Ak dnes pôjde Sky podobne, je veľká šanca ,že únik vo výstupoch na horské prémie stiahnu. Všetci si ešte určite pamätáme minuloročný Froomeov atak na podobnej trati, keď vyšiel ako prvý horskú prémiu a na prekvapenie všetkých zaútočil v zjazde.

Sky chce vrátiť úder

Suverenita britskej stajne bola včera výrazne narušená aj napriek tomu, že v celej etape podávali výborné výkony. Dnes budú chcieť vrátiť Froomea späť do žltého dresu. Môže im vyhovovať, že nemusia byť celý deň na čele, keďže lídra pretekov má teraz vo svojich radoch Astana. Predpokladám však v tento významný deň pre Francúzov víťazstvo domáceho pretekára. Tipujem ale lepšieho z dvojice D.Martin – R.Uran

Môj tip: Lepší z dvojice – R. Uran, aktuálny kurz vo Fortune: 1.85 FORTUNA »

Autor článku: Roman

Stávkovanie je mojou záľubou už niekoľko rokov. Som veľkým športovým fanúšikom. Zaujíma ma najmä dianie vo futbalovom svete. Zároveň som študentom Technickej univerzity.