Analýza 13. etapy Tour de France 2018

Publikované 20.07.2018, autor: Roman

Včerajšia kráľovská etapa priniesla strhujúci závod. Dnes sa celý peletón presunie na rovinu. Na programe je transportná etapa, v ktorej si môžu lídri celkového poradia trochu vydýchnuť a k slovu sa znovu dostanú špurtérske súboje.

Včerajšok priniesol viacero prekvapení

Ikonické stúpanie na Alpe d´Huez a ešte pred ním nemenej známe, viac ako dvadsaťkilometrové stúpania na Col de la Madeleine a Col de la Croix Fer priniesli dychberúci závod nielen o celkového lídra kvalifikácie, ale aj zachovanie si pelotónovej príslušnosti. V súboji  o žlté tričko znovu najlepšie dopadol korunný princ stajne Sky Geraint Thomas.

Z hry však včera vypadol druhý muž bodovacej súťaže Fernando Gaviria, ktorý ako jediný mohol ohroziť Saganovu dominanciu v súťaži o zelené tričko. Rovnako skončil aj tretí v tejto súťaži Dylan Groeneweghen a dokonca aj skúsený nemecký šprintér André Greipel. Ešte v predchádzajúcom dni z pelotónu vypadla dvojica Kittel- Cavendish.

Šanca pre Sagana stúpla

Dnes sa tak otvára šanca pre Petra Sagana, ktorý ako jediný z víťazov doterajších rovinatých etáp ešte zostal v pelotóne. Včera došiel na vrchol záverečného stúpania s vyše polhodinovou stratou a tiež musel  výraznejšie siahnuť na svoje sily, aby prišiel v časovom limite. Dnes bude na celom pelotóne badať únavu, otázkou zostáva, ktoré tímy sa s ňou vysporiadajú najlepšie.

Profilom ide o klasickú rovinatú etapu  s dvoma horskými prémiami tretej a štvrtej kategórie. Šprintérska prémia na 71. kilometri trochu stráca dôležitosť, keďže Saganov zisk šiesteho zeleného dresu je podmienený už iba jeho úspešným dojazdom do Paríža, Posledný kilometer etapy je situovaný do mierneho kopčeka, čo môže v špurtérskom dojazde vyhovovať najmä Saganovi.

Favorit je jasný

Najväčším favoritom tejto etapy je jednoznačne slovenský cyklista. Jeho najvážnejším konkurentom bude jednoznačne Alexander Kristoff, ktorý však toho v tomto roku ešte veľa nepredviedol. Zabudnúť netreba ani na Francúza Arnauda Demara a najmä Sonnyho Colbrelliho, ktorý už bol v tomto ročníku „starej dámy“ dvakrát druhý práve za Saganom.

Môj tip: Výhra P. Sagana, aktuálny kurz vo Fortune: 3.00 FORTUNA »

Autor článku: Roman

Stávkovanie je mojou záľubou už niekoľko rokov. Som veľkým športovým fanúšikom. Zaujíma ma najmä dianie vo futbalovom svete. Zároveň som študentom Technickej univerzity.