Analýza 8. etapy Tour de France 2017

Publikované 08.07.2017, autor: Roman

Po dvoch rovinatých etapách ako stvorených pre špurtérov sa dnes k slovu môžu prihlásiť favoriti na celkové víťazstvo. Celkovú klasifikáciu zamiešali pred niekoľkými dňami najmä Fabio Aru a Daniel Martin. Uvidíme, ako si budú počínať dnes.

Etapa je kopcovitá, finišuje sa však na rovine

Profil 8. etapy je pomerne netradičný. Na programe majú cyklisti tri stúpania. Prvé dve sú z tých ľahších. Merajú 6 až 7 km s priemerným sklonom do 5,5 percenta. Tretie je už z inej kategórie. Meria takmer 12 km s priemerným stúpaním 6,4 percenta. Na kopci sa však nachádzajú aj ostrejšie pasáže s ôsmimi percentami.

Dojazd nie je na vrchole tohto kopca, ale až o desať kilometrov ďalej. Vedie k nemu zvlnený terén. Po výstupe na horskú prémiu čaká jazdcov trojkilometrová rovinka, krátky zjazd, asi dvojkilometrové mierne stúpanie a dojazd do cieľa znovu po rovinke.

Profil vyhovuje úniku aj boju o celkovú klasifikáciu

Šanca, že dnes sa presadí pretekár z úniku je naozaj vysoká. Veľa bude záležať od jazdeckého obsadenia úniku dňa. Je jasné, že silné tímy tam nepustia nikoho kto môže prehovoriť do boja o žlté tričko. V pelotóne je však množstvo silných vrchárov s ambíciami na etapový triumf.

Rovnako zaujímavý bude aj boj o celkovú klasifikáciu. Fabio Aru ukázal, že je vo skvelej forme. Dnes si však naňho aj na Daniela Martina bude dávať najmä Sky obrovský pozor. Otázna je aj forma domácich Francúzov. Kým Romain Bardet je na priebežnej siedmej priečke s minimálnou stratou, Warren Barguil aj Thibaut Pinot nemajú ideálnu formu a strácajú už šesť resp. desať minút.

Finiš vyhovuje kvalitným časovkárom

Po výstupe na horskú prémiu bude jazdcov čakať ešte desaťkilometrový úsek veľmi podobný krátkej zvlnenej časovke. Výhodu budú mať dobrí časovkári ako Chris Froome, Richie Porte alebo Alberto Contador. Volím lepšieho z dvojice Daniel Martin – Chris Froome

Môj tip: Lepší z dvojice, Ch.Froome , aktuálny kurz vo Fortune: 2.25 FORTUNA »

Autor článku: Roman

Stávkovanie je mojou záľubou už niekoľko rokov. Som veľkým športovým fanúšikom. Zaujíma ma najmä dianie vo futbalovom svete. Zároveň som študentom Technickej univerzity.