Analýza: Biatlonové preteky žien s hromadným štartom

Publikované 17.02.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

V juhokórejskom Pjongčangu sa dnes rozdá ďalších osem sád medailí. Slovenskí fanúšikovia budú pozorne sledovať najmä biatlonové preteky s hromadným štartom žien. Na štartovacej listine totiž nechýba Anastasia Kuzminová ani Paulína Fialková. Preteky sa začínajú o 12:15 hod. 

Tri preteky, tri rôzne víťazky

Preteky s hromadným štartom sa vyznačujú mimoriadne silnou konkurenciou, keďže právo štartovať dostane len 30 najlepších biatlonistiek. Strieľa sa štyrikrát a vo väčšine prípadov sa rozhoduje práve na záverečnej stojke. V tejto sezóne sa išiel tento typ závodu trikrát, pričom sme spoznali tri rôzne víťazky. Vo francúzskom Annecy vyhrala Justine Braisazová, v Ruhpoldingu sa uspela po dlhej dobe vo štvorpoložkových pretekoch Kaisa Mäkäräinenová, no a tesne pred začiatkom olympiády triumfovala v Anterselve Darja Domračevová. Paradoxne, spomínaným pretekárkam sa v Pjongčangu nedarí a osobne si myslím, že len Fínka môže pri zhode okolností reálne zaútočiť na najcennejší kov.

Dahlmeierová môže prepísať historické tabuľky

Favoritkou číslo jeden je Laura Dahlmeierová, ktorá získala na Hrách XXIII. olympiády už tri cenné kovy. K zlatu zo šprintu a stíhacích pretekov pridala aj bronz z individuálu. Z päťdesiatich terčov minula len dvakrát, čo je fantastická strelecká vizitka. Najlepšia športovkyňa Nemecka za rok 2017 a úradujúca víťazka Svetového pohára sa naučila zvládať situácie, v ktorých je favoritkou. Na vlaňajších MS v Hochfilzene získala päť zlatých medailí a v pretekoch s hromadných štartom sklopila všetky terče. V poradí disciplíny je prvá so ziskom 142 bodov. Dnes má šancu zapísať sa do športovej histórie, keďže žiadna biatlonistka nezískala na jednej olympiáde štyri medaily.

Prípadná chybička v ľahu nemusí mrzieť

Slovenskí fanúšikovia budú sledovať pozorne najmä výkon Anastasie Kuzminovej. Bežecky momentálne nemá konkurenciu, a tak bude jej úspech závisieť od presnosti streľby. Pokiaľ zopakuje výkon z vytrvalostných pretekov, teda zostrelí 18 z 20 terčov, nepochybne bude bojovať o medailové pozície. Rodáčka z ruského Ťumeňu v tejto sezóne občas mala problémy s úvodnou streľbou v ľahu, no jedna chyba by nemusela mať skoro žiadne následky. Tempo v úvode nebude vysoké, a tak by si Nasťa prípadnú 20-sekundovú stratu bez problémov dorazila. Chlieb sa bude lámať v druhej polovici. V Pjongčangu trafila v stojke 80% výstrelov – to je minimum, čo potrebuje aj dnes.

V súboji favoritiek dávame väčšie šance Nemke

Možných adeptiek na olympijskú medailu je veľa. Hannu Oebergovú nepochybne povzbudilo víťazstvo z vytrvalostných pretekov, no nemyslím si, že zopakuje tento počin. Trošku za očakávaniami zaostáva Dorothea Wiererová, ktorá neskončila lepšie než siedma. Kontaktné preteky príliš nesvedčia Veronike Vítkovej, no a my dúfame, že nás opäť príjemne prekvapí Paulína Fialková. Z duelu dvoch najväčších favoritiek na výhru by som viac veril nemeckej rodáčke z Garmisch-Partenkirchenu. Samozrejme, veľmi by ma potešil medailový zisk Anastasie Kuzminovej, ale pri tipovaní športových zápasov nikdy neuspejete, ak sa budete riadiť svojimi pocitmi, respektíve fandením.

Môj tip: L. Dahlmeierová vs. A. Kuzminová – výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.75 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.