Analýza cyklistických pretekov: Miláno – San Remo

Publikované 17.03.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Preteky, ktoré môže vyhrať šprintér, klasik aj vrchár. Cyklistická jar otvára svoje brány prvou monumentálnou klasikou Miláno – San Remo. Minuloročným víťazom je Poliak Michal Kwiatkowski, ktorý sa pokúsi prelomiť dlhé 17-ročné čakanie na úspešnú obhajobu.

Maratónska klasika svedčí šprintérom

Preteky Miláno – San Remo sa nevyznačujú náročným profilom, napriek tomu patria medzi jedny z najťažších klasík. Na cyklistov čaká dlhočizných 291 kilometrov a takmer sedem hodín v sedle. Alfou a omegou je tak dobre sa schovať v pelotóne, neplytvať silami a až v záverečnej hodine vydať zo seba maximum. Chlieb sa láme v posledných 25 kilometroch. Tie sú v znamení dvoch stúpaní, o ktorých ešte bude reč. Vlani bol blízko k víťazstvu Peter Sagan, ale v špurte nestačil na Michala Kwiatkowskeho. Celkovo klasika Miláno – San Remo svedčí šprintérom, o čom svedčia víťazstvá Arnauda Démara, Johna Degenkolba, Alexandra Kristoffa či Marka Cavendisha.

Rozhodujúce je stúpanie na Poggio

Ako sme spomínali, rozhodovať sa bude na záverečných stúpaniach Cipressa a Poggio. Prvé je dlhé 5600 metrov s priemerným sklonom 4,1%. Najstrmší úsek prichádza po troch kilometroch, keď sklon dosiahne až deväť percent. Tu však ešte nemožno čakať rozhodujúcu selekciu. Nepochybne útoky prídu, no hlavní favoriti si svoj nástup zrejme nechajú až na Poggio. Legendárne stúpanie sa ide naplno, oproti Cipresse je kratšie i menej strmé, no v tom čase budú mať cyklisti v nohách už 285 kilometrov. Najrýchlejšie v histórii na Poggio vystúpali v roku 1995 Maurizio Fondriest a Laurent Jalabert, ktorí dosiahli čas 5:46 min. Len pre zaujímavosť, Peter Sagan bol pri vlaňajšom nástupe len o deväť sekúnd pomalší.

Pozzatto by si stavil na víťazstvo Sagana

Podľa stávkových kancelárii či odborníkov je Peter Sagan jasným favoritom. Od roku 2012 bol na Miláno – San Remo štyrikrát v TOP 4, no cenný triumf mu stále uniká. V tejto sezóne vyhral na pretekoch Tour Down Under bodovaciu súťaž a tesne mu ušlo rovnaké prvenstvo aj na Tirreno Adriatico. Žilinský rodák mal smolu, keď ho dvakrát zdolal vo finiši Marcel Kittel a vo štvrtej etape nestačil na nástup Adama Yatesa. Uznanlivých slov sa Peter Sagan dočkal aj zo strany talianskych pretekárov. „V modernej ére nášho športu je jediným cyklistom, ktorý dokáže ujsť na Poggiu a utvoriť si potrebný náskok,“ povedal Elia Viviani. „Ak by som si mal staviť, tak na neho,“ skonštatoval 36-ročný Filippo Pozzatto.

Zo šprintérov má najväčšie šance Demáre

Za najväčšieho konkurenta Petra Sagana je označovaný Michal Kwiatkowski, ktorý ovládol klasifikáciu pretekov Tirreno Adriatico. Poliak sa bude môcť spoľahnúť na Iana Stannarda či Gianniho Moscona. Na druhej strane, trojnásobný majster sveta má oproti minulému roku k dispozícii výborného klasikára Daniela Ossa. Z čistokrvných šprintérov tu chýba John Degenkolb, Fernando Gaviria a osobne si myslím, že nedostatočné skúsenosti zabrzdia aj Marcela Kittela. Najlepšiu prípravu nemá za sebou Alexander Kristoff. Na Paríž – Nice ukoristil len jedno piate miesto a viac ako so súpermi bojoval s chorobou. Naopak, dobrú formu ukazuje Arnaud Demáre, ktorý vyhral doma jednu etapu a na klasike Kuurne-Bruxelles-Kuurne skončil druhý.

Favoritov je veľa, no víťaz bude len jeden

Ako pri každej monumentálnej klasike je favoritov hneď niekoľko. Napríklad, vôbec sme nespomínali večný tieň Petra Sagana a olympijského víťaza Grega van Avermaeta. Tomu viac sedia parížske kocky, no dnes môže prekvapiť. Slovenský cyklista je zase o rok skúsenejší, ale na druhej strane útok na Poggiu už budú súperi očakávať. Pokiaľ sa nič nepredpokladané nestane, majiteľa dúhového dresu by sme mali vidieť v súboji o víťazstvo. Osobne verím tomu, že všestranný líder tímu Bora-hansgrohe zvíťazí, no pri jeho tohtoročnej smole radšej zvolím tip do druhého miesta.

Môj tip: P. Sagan do 2. miesta, aktuálny kurz vo Fortune: 1.75 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.