Analýza cyklistických pretekov: Paríž – Roubaix 2019

Publikované 12.04.2019, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Fanúšikovia cyklistiky sa v nedeľu môžu tešiť na ďalšie pokračovanie sezóny tzv. jarných monumentálnych klasík. Na programe je už 117. ročník podujatia Paríž – Roubaix, ktoré sa označuje ako Peklo severu. Podarí sa Petrovi Saganovi nadviazať na víťazstvo spred roka?

Dlažobné kocky až na 53 kilometroch

Trasa tohto ročníka pretekov Paríž – Roubaix meria 257 kilometrov. Tradične sa štartuje v mestečku Compiégne a cieľový priestor je na staručkom velodróme v Roubaix. Ešte predtým ale čaká cyklistov veľmi náročný profil s 29 úsekmi pokrytých dlažobnými kockami, dokopy viac než 53 kilometrov. Poriadnu cyklistickú šou zrejme otvorí legendárny Trouée d’Arenberg, ktorý začne 95 kilometrov pred cieľom. Na osud pretekov by mohol mať výraznejší vplyv úsek Le Carrefour de l’Arbre. Ten meria viac než 2100 metrov, je označený piatimi hviezdičkami náročnosti a po jeho prejazde zostáva do cieľa už len pätnásť kilometrov s troma ľahšími úsekmi pavé.

Saganova forma má od dokonalosti ďaleko

Vlani sa po nečakanom ataku ďaleko pred cieľom tešil z cenného triumfu slovenský pretekár Peter Sagan. Počas tejto cyklistickej jari čaká na výraznejší úspech a zrejme nie je v ideálnej kondícii. Pred etapovým podujatím Tirreno Adriatico ho trápila viróza a tiež sa objavili správy, že ho ešte drobne limituje pád z ostatného ročníka Tour de France. Na pretekoch Okolo Flámska sme ho na poslednom bergu videli zatínať zuby, čo v jeho prípade rozhodne obvykle nie je. Aj to potvrdzuje naše slová o nie najlepšej forme. Navyše, Peter Sagan v pelotóne často márne hľadá pochopenie v spoluprácu, čo sa uplynulú nedeľu potvrdilo. Aj preto bude dôležitý výkon Daniela Ossa.

Jednotkou elitného klasikárskeho tímu Štybar

Pri pohľade na favoritov musíme začať belgickým tímom Deceuninck – Quick-Step, ktorý dominuje tejto cyklistickej jari. Preteky E3 Harelbeke ovládol Zdeněk Štybar, na Okolo Flámska skončil druhý Kasper Asgreen a netreba podceňovať ani skúseného Philippa Gilberta. Toho však tiež trápila choroba, a tak sa dá predpokladať, že tímovou jednotkou bude český pretekár. Už dvakrát skončil na velodróme v Roubaix tesne druhý. V roku 2015 ho prešpurtoval John Degenkolb a o dva roky neskôr mu niečo podobné vyviedol aj Greg van Avermaet. Na Okolo Flámska rodák z mesta Planá nezvládol záver práve najlepšie, no možno ušetril sily na nedeľu.

Olympijský šampión naznačil svoje kvality

Formu na Paríž – Roubaix časuje Sep Vanmarcke, v dobrej forme sa ukazuje Alexander Kristoff, ale na ostatných dvoch belgických klasikách hýril aktivitou aj spomínaný Greg van Avermaet. Úradujúci olympijský šampión patrí do užšieho okruhu favoritov a vôbec nie je vylúčené, že nadviaže na triumf z roku 2017. Premiéra čaká na Wouta van Aerta, ale Kráľovná klasík sa pri debute zväčša nevyhráva. Preteky tohto typu sú nepredvídateľné a stať sa môže čokoľvek. Osobne ale nepredpokladám, že by sa tešil niekto, koho sme v našom príspevku nespomenuli. Prekvapiť môže snáď len Oliver Naesen, no jeho najlepší výsledok na Paríž – Roubaix je 12. miesto.

Môj tip: Z. Štybar do 3. miesta, aktuálne kurzy:

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.


Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!