Analýza cyklistických pretekov: Paríž – Roubaix

Publikované 08.04.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Druhá aprílová nedeľa je už tradične v znamení najprestížnejšej cyklistickej klasiky. Peklo severu, alebo ak chcete preteky Paríž – Roubaix, dnes napíšu svoju 116. kapitolu, pričom na najvyššie méty bude opäť pomýšľať trojnásobný majster sveta Peter Sagan.

Vlaňajší špurt ovládol van Avermaet

Profil trate sa v porovnaní s ostatnými ročníkmi nezmenil. Na cyklistov čaká 257 kilometrov a celkovo 29 úsekov pokrytých dlažobnými kockami. Tie sú rozdelené do piatich výkonnostných kategórii, pričom tými najťažšími budú Trouée d’Arenberg či Le Carrefour de l’Arbre. Minulý rok sa rozhodovalo až na staručkom velodróme v Roubaix, kde špurtovalo päť pretekárov. Blízko životného úspechu bol Zdeněk Štybar, ale pár metrov pred cieľom sa cez neho dostal Greg van Avermaet. Pre Belgičana to bolo prvé víťazstvo na tejto monumentálnej klasike. Peter Sagan bol na tom fyzicky dobre, dvakrát zaútočil, ale v oboch prípadoch ho v rozlete zastavili defekty. Obrovská smola ho napokon odsunula na 38. miesto.

Terpstra útočí na klasikársky hattrick

Aj počas tejto klasikárskej jari sa v najlepšej forme ukazuje belgický tím Quick-Step Floors. Toto belgické zoskupenie sa v sezóne radovalo už z 25 víťazstiev. Zatiaľ im na klasikách vychádza taktika s Nikim Terpstrom, ktorý opanoval preteky E3 Harelbeke a Okolo Flámska. Dnes tak útočí na hattrick, ktorý sa naposledy podaril v roku 2013 Fabianovi Cancellarovi. Holanďan bol aktívny, nebál sa zaútočiť a do karát mu hralo to, že v skupine favoritov viazla spolupráca. Frustrujúce je to najmä pre Petra Sagana, keďže nikto nechce riskovať to, že si ho dovezie do cieľa nalepeného na zadnom kolese. Navyše, v oboch prípadoch mal Quick-Step v zálohe Philippa Gilberta a Zdeněka Štybara, ktorí samozrejme odstup na Terpstru nesťahovali.

Oss a Burghardt by mali vydržať čo najdlhšie

Monumentálna klasika Paríž-Roubaix je špecifická a 55 kilometrov na mačacích hlavách dá každému cyklistovi poriadne zabrať. Peter Sagan dosiahol zatiaľ svoj najlepší výsledok v roku 2014, keď obsadil šiestu pozíciu. Zaujímavosťou je, že práve vtedy triumfoval spomínaný Niki Terpstra. Opakujeme to dookola, no kľúčový nebude ani tak výkon Petra Sagana ako Daniela Ossa či Marcusa Burghardta. Je dôležité, aby zostali pri lídrovi tímu Bora-Hansgrohe čo najdlhšie. Žilinský rodák na všetko stačiť nebude. Každopádne, už vlani sám útočil, takže si je vedomý toho, že ak má uspieť, musí byť aktívny práve on. Minulý rok sa v dobrom svetle ukazoval aj Maciej Bodnar a z psychologického hľadiska je vítaná prítomnosť brata Juraja.

Jedna úspešná obhajoba za takmer štvrťstoročie

V porovnaní s klasikou Miláno Sanremo sa veľké šance klasickým šprintérom nedávajú. Alexander Kristoff má väčší potenciál než Arnaud Démare, ale z doterajších ôsmich účasti až polovicu nedokončil. Obhajcom minuloročného triumfu je Greg van Avermaet, ale za ostatných 24 rokov sme boli svedkami len jednej úspešnej obhajoby. V rokoch 2008 a 2009 dokázal ovládnuť Peklo severu Tom Boonen. Myslím si, že preteky Okolo Flámska naznačili, že treba rátať aj s Jasperom Stuyvenom, Tiesjom Benootom či Sepom Vanmarckom. Dojazd početnej skupiny na velodróm v Roubaix je nepravdepodobný, keďže náročný profil roztrhá štartové pole na kusy.

Sagan má lepšiu formu než vlaňajší víťaz

Stávkové kancelárie favorizujú na víťazstvo Petra Sagana. Nebude to však mať vôbec jednoduché, keďže zrejme zase bude sám proti všetkým. Vlani sme na umiestnenie v TOP 10 tipovali Nikiho Terpstru, čo nám tesne nevyšlo. Dnes je Holanďan podľa Toma Boonena najväčším ašpirantom na zisk trofeje v podobe dlažobnej kocky. Quick-Step určite niečo vymyslí a možno skúsi taktiku s Philippom Gilbertom, ktorý tieto preteky absolvuje po 11-ročnej odmlke. Fortuna vypísala na Paríž – Roubaix aj atraktívne duely. Myslím si, že Peter Sagan má lepšiu formu než Greg van Avermaet, podpora tímu je relatívne podobná, a tak Slovák vlaňajšieho víťaza zdolá.

Môj tip: P. Sagan vs. G. van Avermaet – výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.65 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.