Analýza cyklistických pretekov: Valónsky šíp 2019

Publikované 22.04.2019, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Na začiatku pracovného týždňa potešíme fanúšikov cyklistiky. Sezóna ardénskych jednorázových klasík je v plnom prúde a v nadchádzajúcich dňoch sú na programe hneď dve prestížne podujatia. My sa detailnejšie pozrieme na preteky s názvom Valónsky šíp.

O tradičné finále sa postará Mur de Huy

Trať 83. ročníka pretekov Valónsky šíp meria 195 kilometrov, no všetko podstatné sa bude diať v záverečných 60 kilometroch. Počas nich je pripravených niekoľko výbušných stúpaní, pričom až trikrát pretekári absolvujú cieľový kopec Mur de Huy. Jeho dĺžka je 1300 metrov s priemerným sklonom až 9,6%. Stúpanie je veľmi náročné. Až 800 metrov má dvojciferné prevýšenie a maximum je na hranici 26%. Výdatnou generálkou pred cieľovým stúpaním bude kopec Côte de Cherave, umiestnený necelých šesť kilometrov pred páskou. Túto kombináciu absolvujú cyklisti trikrát a v samotnom závere uspejú len tí najlepší.

Valverde pošetril sily na obľúbenú klasiku

Mužom, ktorý si podmanil túto ardénsku klasiku je Španiel Alejandro Valverde. Na konte má päť víťazstiev a jeho dominanciu v ostatných piatich rokoch narušil len Francúz Julian Alaphilippe. Úradujúci svetový šampión bude patriť k favoritom aj tento rok, hoci trošku zmenil prípravu pred svojimi obľúbenými pretekmi. Netradične absolvoval podujatie Okolo Flámska a tiež nechýbal na včerajšom Amstel Gold Race. V Holandsku však medzi najlepšími chýbal, a tak mohol v závere pošetriť cenné sily pred zajtrajšou klasikou. Na druhej strane, v porovnaní s minulým ročníkom nebude mať vedľa seba výborného vrchára Mikela Landu.

Alaphilippe – tri účasti, trikrát na pódiu

Medzi favoritov nepochybne patrí aj Julian Alaphilippe. V jeho prípade však môže hrať rolu únava z náročného programu. V priebehu siedmich dní absolvuje tretiu náročnú klasiku. Na Brabantskom šípe finišoval druhý a v nedeľu na Amstel Gold Race odtiahol skoro celú koncovku. Mrzieť ho však môže zbytočné taktizovanie, ktorým daroval triumf Mathieuovi Van der Poelovi. Dvadsaťšesťročný pretekár absolvoval Valónsky šíp trikrát, zakaždým skončil na pódiu a po vlaňajšom triumfe sa vyjadril, že má rád toto finále v podobe šprintu do kopca. Akýmsi záložným variantom tímu Deceuninck – Quick Step môže byť druhý muž vlaňajšej Vuelty Enric Mas.

Astana, Matthews alebo Sagan?

Do priebehu tejto ardénskej klasiky bude mať čo povedať aj kazašské zoskupenie Astana, ktoré má v zostave mená ako Jakob Fuglsang, Luis León Sánchez, Gorka Izagirre či Alexej Lutsenko. Nemôže to ale nechávať na záverečný špurt, keďže nemá práve rýchlostné typy pretekárov. Osobne som veľmi zvedavý na Michaela Matthewsa. Austrálčan má skvelú formu. Na Brabantskom šípe skončil štvrtý a nestratil sa ani vo včerajšej prvej ardénskej skúške. Navyše, tím Sunweb by mal ísť prakticky len na neho. No a čo Peter Sagan? U neho človek nikdy nevie, no myslím si, že v závere bude skôr pracovať pre Patricka Konrada, ktorý vlani skončil na desiatom mieste.

Môj tip: A. Valverde do 3. miesta, aktuálne kurzy:

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.


Tipujte v Tipsporte a získajte 20 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!