Analýza: Majstrovstvá sveta v cyklistike mužov 2017

Publikované 24.09.2017, autor: Miroslav Kováčik

Tradičným vrcholom cyklistickej sezóny sú majstrovstvá sveta, ktoré tentokrát hostí nórsky Bergen. Ich program dnes uzavrú viac ako šesťhodinové preteky s hromadným štartom. Dúhový dres si bude chcieť udržať Peter Sagan, no v nevyspytateľných pretekoch bude mať obrovské množstvo kvalitných súperov.

Cyklistov čaká tucet okruhov, nechýbajú dlažobné kocky

V posledný deň tohtoročných majstrovstiev sveta čaká na cyklistov 276,5kilometra dlhá trať. Pozostávanajmä z dvanástich okruhov, no ešte predtým musia pretekári absolvovať približne 40-kilometrový úsek, ktorý ich zavedie do Bergenu.Zaujímavosťou je, že prvý okruhje profilovo odlišný od zvyšných jedenástich. Práve na nich sa však bude lámať chlieb. Hlavný okruh meria 19,1 kilometra a ponúka trojicu stúpaní. Prvé dve majú sklon 5% a merajú do jedného kilometra. Veľmi dôležité bude tretie stúpanie Salmon Hill, ktoré je referenčným bodom celých pretekov. Meria 1500 metrov s priemerným sklonom 6,4%. Druhá polovica okruhu začína nie príliš technickým zjazdom, následne je terén zvlnený a dobrým miestom na útok je aj 700 metrov dlhý úsek po dlažobných kockách.

Načne Sagan druhú stovku svojich triumfov?

Profil pretekov vyhovuje najmä klasikárom a aj preto je do pozície najväčšieho favorita pasovaný Peter Sagan. Tri tituly majstra sveta za sebou ešte nikto nezískal. Vďaka jeho skvelým výsledkom má krajina spod Tatier v pretekoch kategórie Elite až šesťnásobné zastúpenie. Žilinský rodák minulý rok ťažil práve z výbornej tímovej podpory, keď skvelú prácu odviedol najmä Michael Kolář. Okrem neho budú v role domestika aj Juraj Sagan, Erika Baška, Marek Čanecký a Patrik Tybor. Líder slovenského tímu na BinckBank Tour len kvôli nešťastnému defektu nebojoval o celkový triumf a v kanadskom Quebecu získal svoje 100. víťazstvo v kariére. Tento týždeň ho trápilo menšie nachladnutie, no športový riaditeľ tímu Bora-Hansgrohe Patxi Vilapotvrdil, že na dnešné preteky bude pripravený.

Belgičania pôjdu za titulom s hviezdnym tímom

Konkurentov Petra Sagana je veľmi veľa. Obrovskou silou disponujú najmä Belgičania, ktorých výber možno označiť za cyklistický „dream team“. Lídrom zrejme bude Greg van Avermaet. V súčasnosti patrí medzi najlepších klasikárov, vlani ovládol olympijské preteky a takisto má veľmi dobrý finiš. Rodák z Lokerenu si želal náročné preteky a verí, že vpredu zostane čo najmenšia skupina. Vyhrať budú chcieť aj Philippe Gilbert, Jasper Stuyven, Oliver Naesen či Tim Wellens, ktorého favorizujecyklistická legenda Tom Boonen. Dôležitým faktorom môže byť Julien Vermote. Známy je svojimi tempárskymi schopnosťami a dokáže roztrhať pelotón. Osobne som veľmi zvedavý na to, akú taktiku Belgičania zvolia. Na majstra svetačakajú päť rokov, no s takýmto tímom majú veľkú šancu zmeniť to.

Domáci Nóri majú dve želiezka v ohni

Kým Belgičania sa budú spoliehať na individuálne nástupy, domáci Nóri by skôr uvítali šprintérsky dojazd. Trať by mala vyhovovať čerstvému majstrovi Európy Alexandrovi Kristoffovi, no veľmi dobrým klasikárom je aj Edvald Boasson Hagen. V porovnaní s Kristoffom toho zvládne v kopcoch viac a mohol by byť dokonca väčšou nórskou nádejou. Na pretekoch okolo Británie skončili druhý, no v nohách má náročnú stredajšiu časovku. Podobným typom pretekára je Michael Matthews. Jazdec tímu Sunweb ovládol na Tour de France súťaž o zelený dres, v Richmode 2015 skončil strieborný a celý austrálsky tím pôjde práve na neho. Veľkú šancu uspieť má aj Michal Kwiatkowski. Tento rok prešprintoval Petra Sagana na klasike Miláno – San Remo, vyhral v San Sebastiane a odborníci ho považujú za druhého najväčšieho favorita.

V záverečnej skupine by nemal chýbať van Avermaet

Pred pretekmi sa príliš nehovorí o Španieloch, Francúzoch, Talianoch či Holanďanoch. Aj títo pretekári však majú veľkú kvalitu a pokojne niekto z nich môže zabojovať o víťazstvo. V prípade Petra Sagana je dôležité, aby mal až do konca pri sebe svojich tímových kolegov. V poslednom okruhu sa bude nastupovať ako na bežiacom páse a sám to jednoducho všetko zalepiť nedokáže. Pomôžu mu aj ostatné krajiny? Je to pravdepodobnejšieako keď preteká za Boru-Hansgrohe, no veľa bude závisieť od toho, kto sa o únik pokúsi. Osobne očakávam dojazd malej skupinky. Fantastickú klasikársku formu má Greg van Avermaet a do 10. miesta by rozhodne mal skončiť.

Môj tip: G. van Avermaet do 10. miesta, aktuálny kurz vo Fortune: 1.60 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.