Analýza pretekov: Tour de France 2017

Publikované 01.07.2017, autor: Miroslav Kováčik

Fanúšikovia cyklistiky sa dočkali! Práve dnes totiž štartuje v poradí 104. ročník najslávnejších cyklistických pretekov Tour de France. Popri favoritoch na celkové poradie bude mať v pelotóne dvojnásobné zastúpenie aj Slovensko, keďže okrem Petra Sagana sa pokúsi zdolať 3540 kilometrov aj jeho brat Juraj.

Úvodná etapa v znamení boja proti chronometru

V priebehu troch týždňov čaká na cyklistov celkovo 21 etáp rôznych kategórii. Celý ročník odštartuje 14-kilometrová individuálna časovka v nemeckom Düsseldorfe a záverečný dojazd sa odohrá tradične na Elyzejských poliach v Paríži. Po tridsiatich rokoch sa Stará dáma presúva do Nemecka, a tak budú mať dnes veľkú motiváciu obliecť sa do žltého dresu najmä domáci jazdci na čele s Tonym Martinom. Až deväť etáp má rovinatý charakter, čo vyhovuje aj nášmu Petrovi Saganovi. Ten môže vyrovnať historický rekord Erika Zabela a podľa niektorých médií by mohol zabojovať o víťazstvo až v jedenástich etapách. Na svoje si prídu aj vrchári, keďže prvýkrát od roku 1992 sa preteky dostanú do piatich hlavných pohorí vo Francúzsku a najvyšším bodom bude horský priesmyk Col d’Izoard.

Frooma povedie za víťazným hetrikom skvelý tím

Favoritov na žltý dres je hneď niekoľko a podľa odborníkov pôjde o jednu z najotvorenejších a najvyrovnanejších Tour de France za posledné roky. Najväčším favoritom je Chris Froome, ktorý opanoval aj predošlé dva ročníky. Prvýkrát od roku 2012 prichádza na Tour bez víťazstva, no podľa jeho slov je v dobrej forme. Na Critérium du Dauphiné skončil štvrtý, keď na Jakoba Fuglsanga z kazašskej Astany stratil 93 sekúnd. Tradične sa bude môcť spoľahnúť na vynikajúco vyskladaný Team Sky. Čo meno, to pojem. Britské zoskupenie zrejme bude mať snahu presadiť sa aj vo zvlnených etapách zásluhou Michala Kwiatkowskeho či Mikela Landu, ale hlavne sa bude starať o Chrisa Frooma. Tradičnou oporou bude Geraint Thomas, ktorý však tiež môže zabojovať o TOP 10.

Životne jazdiaci Austrálčan i zaujímavo vyskladané dvojičky

Vyzývateľom číslo jeden bude v životnej forme jazdiaci Richie Porte. Smoliar minuloročnej Tour de France či olympijských pretekov v Riu je hlavnou hviezdou tímu BMC Racing, ktorý naposledy doviedol k triumfu pred šiestimi rokmi Cadela Evansa. Austrálsky cyklista triumfoval na Tour Down Under, na pretekoch Okolo Romandie a len desať sekúnd ho delilo od výhry na Critérium du Dauphiné. V porovnaní s Froomeom bude mať slabší tím a viac sa sústredí na to, aby sa držal so svojim britským rivalom. Na Tour de France ešte nikdy neskončil na pódiu. Proti však bude viacero pretekárov, vrátane tímových dvojičiek Alberto Contador – Bauke Mollema a Fabio Aru – Jakob Fuglsang. Francúzi čakajú na triumf domáceho jazdca od čias Bernarda Hinaulta a ich 32-ročné čakanie by mohol prelomiť Romain Bardet z AG2R.

O víťazstvo zabojuje Movistar, no v hre sú aj ďalšie tri dresy

Nemôžeme zabudnúť ani na španielske zoskupenie tímu Movistar, ktorý je najväčším favoritom celkovej klasifikácie tímov. Aj tu nájdeme kvalitnú dvojičku, ktorá bude útočiť na Chrisa Frooma. Na mysli máme divácky populárneho Alejanda Valverdeho a vzrastom nižšieho Naira Quintanu, ktorému triumf na Giro d’Italia ušiel v záverečnej časovke. Od Kolumbíjčana sa veľa čakalo aj v posledných dvoch rokoch, no nemal na to, aby výrazne podkúril skvelo sformovanému Teamu Sky. Okrem žltého dresu sa bude hrať aj o ďalšie tri trička. Horúcim favoritom na víťazstvo do 25 rokov je Louis Meintjes a o ďalšie dva dresy má veľký záujem nemecký tím Bora-Hansgrohe. Pre tento tím by sa naplnil ideálny scenár, ak by Peter Sagan vyhral čo najviac etáp, získal zelený dres a okrem toho by bodkovaný dres doviedol do Paríža Rafal Majka.

Víťazstvo by mal obhájiť Froome, ale bodovať bude aj Sagan

Tour de France sú špecifické preteky, v ktorých sa môže hocičo pritrafiť. Boj o celkové poradie sa bude lámať v druhom a treťom týždni, a tak dovtedy budeme držať palce Petrovi Saganovi. Ten má na konte sedem etapových triumfov a celkovo skončil na bedni neuveriteľných 32-krát. Aj teraz však bude mať náročných súperov v podobe Marcela Kittela, Andrého Greipela, Alexandra Kristoffa či Marka Cavendisha. Rodák zo Žiliny je podľa slov prezidenta Slovenského zväzu cyklistiky Petra Prívaru výborne pripravený a okrem zeleného dresu by mohol zopakovať trojicu víťazstiev z rokov 2012 a 2016. Fortuna dokonca ponúka kurz 1,85 len za dve etapové víťazstva. Tip však pridávame na celkového víťaza, ktorým sa podľa nás opäť stane Chris Froome.

Môj tip: Víťaz – Chris Froome, aktuálny kurz vo Fortune: 2.25 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.