Analýza pretekov Tour de France 2018

Publikované 07.07.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Najprestížnejšie cyklistické preteky Tour de France dnes začnú písať svoju 105. kapitolu. Na štart úvodnej etapy sa postaví 176 cyklistov s rôznymi ambíciami. My si v nasledujúcom príspevku posvietime na hlavných favoritov na zisk žltého dresu pre víťaza celkového poradia.

Favoriti sa dostanú k slovu až po dni voľna

Už tradične pozostáva program Tour de France z 21 etáp, ktorých celková dĺžka je 3351 kilometrov. Do prvého voľného dňa sa pretekári na celkové poradie budú šetriť a k slovu sa dostanú najmä šprintéri či elitní klasikári. Do itinerára sa vracia tímová časovka, ktorá sa v posledných rokoch stala doménou tímu BMC Racing. Po prvom dni voľna, teda po deviatej etape s koncovkou v Roubaix, sa náročnosť pretekov zvýši. Pripravené sú tri vrchárske etapy s jedenástimi stúpania, z toho šiestimi HC kategórie. Už druhý týždeň tak naznačí, v akej forme sú hlavní favoriti. Aby toho nebolo málo, 12. etapa končí stúpaním na legendárny Alpe d’Huez. Ďalšie dni budú ľahšie, no v treťom týždni sú pripravené opäť tri vrchárske etapy, individuálna časovka či dojazd v Paríži.

Nadviaže Froome na výkon Pantaniho?

Favoritom číslo jeden je Chris Froome, ktorého Medzinárodná cyklistická únia v pondelok očistila od dopingového podozrenia. Brit sa víťazne naladil na Giro d’Italia, ale treba povedať, že počas troch týždňov nepredviedol vždy najlepší výkon. V 19. etape však zdecimoval konkurenciu a dá sa povedať, že táto etapa mu vyhrala celé preteky. Opäť má k dispozícii skvelý tím, ktorý prvý týždeň snáď ani nebude vidno, ale v kopcom bude vždy tam, kde má byť. Geraint Thomas vyhral Critérium du Dauphiné, Egan Bernal preteky Okolo Kalifornie a aj ďalší jazdci vedia prejsť najprudšími úsekmi trate. Výhodou je aj individuálna časovka, čo je parádna disciplína rodáka z Nairobi. Kombináciu Giro a Tour naposledy víťazne zvládol Talian Marco Pantani v roku 1998.

Movistar s troma esami v rukáve

Najväčším konkurentom Chrisa Frooma bude tím Movistar, ktorý má hneď troch jazdcov na celkové poradie. Nairo Quintana už trikrát stál v Paríži na stupni víťazov a tentokrát bude mať pri sebe Mikela Landu a Alejandra Valverdeho. Kolumbijčan zvoli ako generálku pred „Starou dámou“ preteky Okolo Švajčiarska, kde obsadil po jednej víťaznej etape tretie miesto za Portem a Fuglsangom. Nie je však dobrým časovkárom, a tak na súperov bude musieť nazbierať sekundy v kopcoch. Landa skončil vlani štvrtý, pričom na Romaina Bardeta stratil len sekundu. Bol hlavným domestikom Chrisa Frooma a v niektorých momentoch bol ním dokonca akoby brzdený. O Valverdem sa príliš nehovorí, no v tejto sezóne ovládol klasifikáciu už na štyroch podujatiach.

Posledná šanca pre Žraloka z Mesiny

Pri výpočte ďalších ašpirantov na žltý dres nemožno zabudnúť na Toma Dumoulina. Ten na Giro d’Italia stratila na Frooma len 46 sekúnd. Jeho šance sa však trošku znížili absenciou Wilca Keldermana, s ktorým mal vytvoriť silnú dvojicu Sunwebu. Holanďan už dvakrát Tour de France nedokončil. Jeho najlepším výsledkom je 33. miesto z roku 2014, kedy triumfoval Vincenzo Nibali. Žralok z Mesiny vyhral monumentálnu klasiku Miláno – San Remo, ale od začiatku sezóny je jeho cieľom ešte raz skúsiť zabojovať o víťazstvo na Tour de France. Najväčšou francúzskou nádejou Romain Bardet. Tomu sedia strmé dojazdy, čo vlani potvrdil víťazstvom na Col de Peyresourde. Lídrom tímu BMC bude Richie Porte, ktorý si už snáď všetku smolu vybral.

Môj tip: N. Quintana do 3. miesta, aktuálny kurz vo Fortune: 2.20 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 20 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!