Analýza pretekov: Vuelta a España 2017

Publikované 19.08.2017, autor: Miroslav Kováčik

Ešte pred majstrovstvami sveta v nórskom Bergene čaká na cyklistický pelotón posledná Grand Tour sezóny. Španielska Vuelta štartuje práve dnes, a tak vás pozývame prečítať si naše preview. Prepísať historické tabuľky sa bude snažiť Chris Froome, keďže celkové víťazstvo na Tour de France a Vuelte v jednom roku naposledy dosiahol legendárny Bernard Hinault v roku 1978.

Boj o červený dres bude vrcholiť v cieľových stúpaniach

Na cyklistov čaká celkovo 3 324 kilometrov rozdelených do 21 etáp. Raj pre šprintérov rozhodne nečakajte. Tí budú môcť pomýšľať na víťazstvo len v piatich rovinatých etapách. Oveľa viac priestoru dostanú vrchári, ktorí budú bojovať o zisk červeného dresu. La Vuelta sa len tretíkrát začne mimo španielskeho územia. Úvodná tímová časovka i druhá etapa sú totiž situované vo francúzskom meste Nimes. V prvom súťažnom bloku nás čaká niekoľko cieľových stúpaní, pričom najväčší boj možno očakávať na Xorret de Catí alebo Cumbre del Sol. Aj druhý týždeň bude v znamení veľkých vrchárskych výziev. Do celkového poradia prehovorí kopec Sierra de la Pandera a veľký vplyv bude mať aj individuálna časovka. Tradičný záver v Madride, aj bez obhajcu Naira Quintanu, je na programe 10. septembra.

Froome si výrazne polepší v časovke

Najväčším favoritom celkového poradia je opäť Chris Froome z tímu Sky. Pred necelými štyrmi týždňami skompletizoval víťazný hattrick na Tour de France, keď si jedinú slabšiu chvíľku vybral v prvej pyrenejskej etape. Tento raz nebude mať k dispozícii Mikela Landu či Michala Kwiatkowskeho, no stále možno britský tím označiť za jeden z najsilnejších. Rodák z kenského Nairobi vlani skončil na Vuelte druhý, no teraz si trúfa na zisk cenného double. Tomuto cieľu podriadil svoj tréningový i pretekársky program počas sezóny. V kopcoch bude tradične silný, no jeho hlavnou výhodou je individuálna časovka. V roku 2016 na nej získal napríklad oproti Albertovi Contadorovi takmer dve minúty. Šestnásta etapa meria 42 kilometrov, no profil je trošku jednoduchší v porovnaní s vlaňajškom.

Žralok z Messiny zabojuje o ďalšie pódium

Podľa stávkových kancelárii je najväčším konkurentom britského cyklistu Vincenzo Nibali. Na domácej Grand Tour skončil tento rok na 3. mieste. Jeho forma gradovala v poslednom týždni, no výraznejšie nepodkúril Tomovi Dumoulinovi a príliš nebol vidno ani na pretekoch Okolo Poľska. Kľúčovými mužmi by pre neho mali byť Javier Moreno či Giovanni Visconti. Žralok z Messiny je schopným časovkárom, ale tohtoročná Vuelta obsahuje množstvo výbušných dojazdov, ktoré mu nikdy veľmi nesedeli. Ďalším talianskym favoritom je Fabio Aru, ktorý sa na Tour de France obliekol aj do žltého dresu. V najprudších kopcoch sa ale trápil a nemal výraznú tímovú podporu. Vueltu dokázal v roku 2015 vyhrať, čo môže byť akousi psychickou spruhou. Nevýhodou však je, že kombináciu Tour de France a Vuelta ešte nešiel.

Cyklistická rozlúčka domáceho El Pistolera

Veľká pozornosť divákov či médií sa bude upierať aj na Alberta Contadora, ktorý po domácej Grand Tour ukončí profesionálnu kariéru. Vo Francúzsku to nebolo ono, až príliš často nestačil tempu vedúcej skupiny a napokon stratil na Frooma takmer deväť minút. Vlani na Vuelte nešťastne spadol v siedmej etape a zranenia ruky a nohy ho dosť limitovali. V tíme Trek – Segafredo je jasnou jednotkou a určite mu budú čo najviac pomáhať Markel Irizar a Jarlinson Pantano. Podľa bookmakerov je tretím najväčším favoritom a pri svojej rozlúčke vydá zo seba maximum. Svoj debut si odbije Romain Bardet, o TOP 10 by rád zabojoval Rafal Majka a netreba zabúdať ani bratov Yatesovcov z tímu Orica – Scott.

Pred trojtýždňovou cyklistikou ponúkame až päticu tipov

Stávková kancelária Fortuna pred začiatkom Vuelty rozšírila svoju ponuku, a tak sa naskytá hneď niekoľko variantov tipov. Na základe predošlého ročníka by som minimálne na jedno etapové víťazstvo favorizoval Estebana Chávesa či Ilnura Zakarina. Čo sa týka celkového poradia, opäť sa prikláňam na stranu Chrisa Frooma, ktorý v časovke môže veľmi veľa získať. Za posledné roky má najväčšiu šancu, tvrdí to aj cyklistický komentátor Štěpán Straka. Pri troche šťastia a jazdy bez pádu by v TOP 5 mal skončiť Alberto Contador a v dnešnej tímovej časovke by nemal na pódiu chýbať tím Sky. Celkovo sme pre vás vybrali päť tipov a je len na vás, ktorý si vyberiete.

Môj tip: Víťaz – Chris Froome, aktuálny kurz vo Fortune: 1.75 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.