Analýza zápasu: Albánsko U21 – Slovensko U21

Publikované 23.03.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Futbalová kvalifikácia o postup na ME 2019 hráčov do 21 rokov dnes pokračuje tuctom zápasov. Samozrejme, nás bude najviac zaujímať súboj v albánskej Tirane, kde sa predstaví výber nového reprezentačného trénera Ota Brunegrafa. Úvodný výkop je naplánovaný o 17:20 hod.

Jediná víťazná radosť a slabšia koncovka

Futbalisti Albánska sa na kontinentálny šampionát ešte neprebojovali a zrejme sa táto štatistika nezmení ani po skončení tejto kvalifikácie. Mužstvo pod vedením Albana Bushiho získalo šesť bodov a to ho ešte čakajú súboje s favoritmi skupiny. Albánci vyhrali len jeden z piatich zápasov. Víťaznú radosť zažili na pôde Islandu, kde triumfovali 3:2. V ostatných štyroch dueloch skórovali už len raz, čo svedčí o probléme so strieľaním gólov. Jediným viacgólovým strelcom je Kristal Abazaj, ktorý pôsobí v tíme Luftëtari Gjirokastër. Naposledy sa skoro trojmiliónová krajina stretla v kvalifikácii so Severným Írskom. Doma siahala na víťazstvo, ale napokon remizovala 1:1.

V jedinom vzájomnom zápase góly nepadli

Albánsko je rozhodne súperom, ktorého by slovenskí futbalisti mali porážať na pravidelnej báze. V jedinom doterajšom zápase sa im to nepodarilo, keď v roku 2006 remizovali 0:0. Lídrom domáceho tímu je kapitán Keidi Bare, ktorý na vlaňajšom Audi Cupe hral vo farbách Atlética Madrid a dokonca skóroval proti slávnemu FC Liverpool. Najväčšou útočnou zbraňou je spomínaný Kristal Abazaj, ktorý v najvyššej albánskej súťaži nastrieľal v sezóne osem gólov. Prednosťami tímu sú bojovnosť, húževnatosť a typická balkánska mentalita. „Veľmi pozitívne ma prekvapili v kreativite riešenia útočných štandardných situácií,“ povedal tréner nášho výberu Oto Brunegraf.

Sokolíci si už nemôžu dovoliť zaváhať

Slovenskí futbalisti vstúpili do kvalifikácie dvoma utrápenými víťazstvami, keď uspeli v Estónsku 2:1 a doma najtesnejším rozdielom zdolali Severné Írsko. O možnosť bojovať o priamy postup ale v závere roka prišli, keď doma senzačne prehrali s Islandom a v oboch stretnutiach nestačili na vicemajstrov Európy zo Španielska. Skóre 5:12 a priebežné piate miesto tabuľky vyzerá veľmi zle, no Slováci majú stále šancu bojovať o baráž. Žiadne zaváhanie si však dovoliť nemôžu a šesť bodov z dvojzápasu s Albánskom je povinnosťou. Ofenzívnym lídrom tímu by mal byť žilinský útočník Samuel Mráz, ktorý v tomto ročníku Fortuna ligy nastrieľal už jedenásť gólov.

V Tirane bez pätice zranených hráčov

„Musíme hrať veľmi aktívne, nátlakovo a od prvej minúty ísť za cieľom vyhrať tento zápas,“ povedal pre denník Šport Oto Brunegraf, ktorý nahradil v pozícii hlavného trénera Pavla Hapala. Dnes sa nebude môcť spoľahnúť na päticu hráčov. O absenciách Lászla Bénesa, Dominika Kružliaka a Tomáša Vestenického sa vedelo už dlhšie, no v poslednej chvíli opustili reprezentáciu aj René Kotrík a trnavský brankár Martin Vantruba. Pozitívnou správou je aspoň návrat Lukáša Haraslína, pôsobiaceho v Lechii Gdansk. Po jednozápasovom kartovou treste sa do zostavy vracia Denis Vavro, ktorý si na začiatku týždňa prevzal cenu Petra Dubovského pre najlepšieho hráča do 21 rokov.

Albánskú obranu napokon zlomíme

Papierovým favoritom zápasu je slovenský tím. Určite je kvalitnejší a v tomto prípade aj správne namotivovaný. Na druhej strane, nutnosť zvíťaziť by mohla našim futbalistom trošku zväzovať nohy. Osobne očakávam zápas jasnú prevahu hostí a úporne bránenie zo strany albánskeho mužstva. Nepredpokladám vysoké víťazstvo Slovenska, možno bude podobne vydreté ako v Estónsku, no verím tomu, že po záverečnom hvizde si sokolíci odvezú domov tri body.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 2.27 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.