Analýza zápasu: Andy Murray – Fabio Fognini

Publikované 07.07.2017, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Tenisový Wimbledon má dnes na programe zápasy tretieho kola. Domáci fanúšikovia pozorne sledujú najmä výkony Andyho Murrayho, ktorý je najväčšou britskou nádejou na zisk titulu. Po dvoch hladkých výhrach ho dnes čaká prvý nasadený hráč – Fabio Fognini.

Pod nečakanú prehru sa podpísali zdravotné problémy

Andy Murray v porovnaní s minulým rokom zažíva podpriemernú sezónu. Na svojom konte má jeden turnajový titul a už teraz prehral rovnaký počet zápasov ako za celý rok 2016. Po semifinálovom vyradení na French Open sa predstavil na obľúbenom turnaji v londýnskom Queen’se. Už päťkrát dokázal na tomto podniku triumfovať, ale tento raz vypadol už v prvom kole. Nad jeho sily bol Jordan Thompson, ktorý v rebríčku ATP figuruje až na 86. mieste. Navyše, aktuálnej svetovej jednotke sa po 136 zápasoch stalo, že nezobral súperovi ani jedno podanie. Andy Murray po nečakanej prehre priznal zdravotné problémy, zrušil dva exhibičné turnaje a v opatere lekárov sa pripravoval na jeden z najdôležitejších turnajov sezóny.

Zatiaľ neprišiel o servis a robí minimum chýb

V úvodných dvoch kolách nemal rodák zo škótskeho Dunblane žiadne problémy. Na kurte strávil len niečo viac ako tri hodiny a bez straty setu zdolal Alexandra Bublika a tiež Dustina Browna. V oboch dueloch pustil súperom po sedem gemov a odvrátil všetkých šesť brejkbalov. Hra na tráve mu nesmierne sedí, o čom svedčí jeho kariérna bilancia 102-27. Znie to možno málo uveriteľne, ale Andy Murray podľa oficiálnej stránky Wimbledonu spravil v dvoch zápasoch len pätnásť nevynútených chýb. Naopak, sám sa zaskvel 60 víťaznými údermi. Po prvom servise vyhral 80% loptičiek a so svojim výkonom mohol byť právom spokojný. Bolestili nepociťoval, má za sebou dobré tréningy a verí, že sa bude ešte zlepšovať.

Vo Wimbledone vyrovnal svoje kariérne maximum

Fabio Fognini je v rebríčku ATP na 29. mieste. V tejto sezóne odohral len 33 zápasov a jednoznačne za jeho najväčší úspech možno považovať semifinálovú účasť v Miami. Trávnatá časť sezóny rozhodne nepatrí medzi jeho obľúbené. Pred Wimblednom odohral len jeden exhibičný zápas a medzi adeptov na postup do záverečných bojov ho neradíme. Na najrýchlejšom povrchu od roku 2013 ani raz nevyhral počas jednej sezóny aspoň tri zápasy. Postupom do tretieho kola vyrovnal svoje wimbledonské maximum, ktoré dosiahol v rokoch 2010 a 2014. Osobitnou témou je psychika rodáka zo Sanrema. V tejto sezóne 16-krát vyhral prvý set a zakaždým zápas vyhral. Na druhej strane 17-krát prvé dejstvo prehral a následne len trikrát našiel sily na obrat v zápase.

Viac ako 100 víťazných úderov či kvalitná hra na sieti

Taliansky tenista prvé dve kolá zvládol bez straty setu, keď zdolal Dmitrijho Tursunova a tiež Čecha Jiřího Veselého. Aj on ťažil z veľmi dobrého prvého podania. Napríklad, v stredajšom zápase po ňom vyhral až 86%. Fabio Fognini už stihol pokoriť hranicu 100 víťazných úderov, no tiež má na svojom konte aj 50 nevynútených chýb. K Wimbledonu tradičné patrí aj hra na sieti a v tomto ukazovateli je na tom Talian takisto veľmi dobre. V dvoch dueloch bol na sieti 42-krát a neuspel len v desiatich prípadoch. Naposledy Brita zdolal, no sám priznal, že dnešný duel na centrálnom kurte bude odlišný od májovej konfrontácie z rímskej antuky. Všetko hovorí v prospech Murrayho, no Talian ho bude chcieť minimálne potrápiť.

Prvá vážnejšia previerka pre svetovú jednotku

Jednoznačným favoritom duelu je domáci hráč Andy Murray. Svetové média sa ale zhodujú v tom, že až teraz ho čaká prvá vážnejšia previerka. Fabio Fognini je hráčom, od ktorého neviete, čo máte čakať. Dokáže sa zdolať aj sám, no pokiaľ má dobrý deň dokáže konkurovať aj tým najlepším. Myslím si, že to bude najmä o ňom. Ak bude pomer víťazných úderov a nevynútených chýb v pozitívnych číslach, mohol by získať aspoň set. Na tráve proti svetovej jednotke z Veľkej Británie nikdy nehral, no myslím si, že sa dokáže správne namotivovať. Andy Murray to rozhodne nebude mať ľahké a pre víťazstvo bude musieť získať viac ako 18 gemov.

Môj tip: Počet gemov domáci +18,5, aktuálny kurz vo Fortune: 1.55 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!