Analýza zápasu: Angelique Kerberová – Madison Keysová

Publikované 23.01.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Podobne ako včera sa pozrieme do horúceho Melbourne, kde prebieha prvý grandslam tenisovej sezóny. O postup do semifinále zabojuje aj 22-ročná Američanka Madison Keysová, ktorá bude čeliť Angelique Kerberovej.

Kerberová začala sezónu trinástimi výhrami

Bývala svetová jednotka vstúpila do sezóny sympatickými výkonmi na Hopman Cupe. Vyhrala všetky štyri dvojhry, a tak mala veľký podiel na finálovej účasti Nemecka. Následne opanovala turnaj v austrálskom Sydney, hoci už v prvom kole čelila v zápase s Lucie Šafářovou dvom mečbalom. Z titulu sa tešila po dlhých 16 mesiacoch a vo svojej spanilej jazde pokračuje aj na Australian Open. Miestna šampiónka z roku 2016 prvými troma kolami doslova preletela. Na jej fantastickú defenzívu tvrdo narazila aj Maria Šarapovová, ktorá uhrala len štyri hry. Ako prvá zobrala Nemke set Su-Wei Hsieh, ale vyradiť tretiu súperku zvučného mena sa jej na turnaji už nepodarilo.

Varovný prst v zápase so Šarapovovou

Rodáčka z Brém odštartovala turnaj síce hladkou výhrou nad krajankou Annou-Lenou Friedsamovou, no v zápase mala negatívny pomer víťazných úderov a nevynútených chýb. V ďalších zápasoch sa to otočilo a Nemka postupne svoje výkony zlepšovala. Po prvom podaní vyhrala na turnaji 73% výmen, čo je údaj, aký sme včera spomínali aj v súvislosti s Rafaelom Nadalom. Varovným prstom je však 38-percentná úspešnosť vyhraných bodov po druhom podaní v zápase s Mariou Šarapovovou. Madison Keysová hrá podobne agresívnym štýlom a neraz útočí priamo z returnu. Angelique Kerberová je skvelá obranárka, minimálne chybuje a premenila 57% brejkbalov.

Keysová atakuje svoje turnajové maximum

Madison Keysová odštartovala sezónu prehrou v prvom kole turnaja v Brisbane. V troch setoch podľahla Johanne Kontaovej a následne dva týždne nehrala súťažný zápas. Vrátila sa až na Australian Open, kde najlepší výsledok dosiahla v roku 2015. V ňom postúpila do semifinále, v ktorom prehrala so Serenou Williamsovou 6:7, 2:6. V tomto ročníku zatiaľ prechádza pavúkom ako nôž maslom, keď nestratila ani jeden set. Musíme však podotknúť, že hrala proti hráčkam s priemerným rebríčkovým postavením okolo 60. miesta. Jedinou vážnejšou konkurentkou pre ňu mohla byť svetová osmička Caroline Garciaová, no tú Američanka prevalcovala 32 winnermi.

Výborné prvé podanie i úspešnosť na sieti

Madison Keysová predvádza aktívnu hru, pričom často sama zakončuje výmeny. Z toho pramení vysoký počet víťazných úderov, ale aj nevynútených chýb. Tento pomer mala lepší len dvakrát a jednoznačne jej najlepšie vyšiel spomínaný duel proti Garciaovej. Zaujímavosťou je, že v posledných troch dueloch išla rodáčka z Rock Islandu 16-krát na sieť a ani v jednom prípade nezaváhala. V porovnaní s nemeckou tenistkou je silnejšia, jej údery sú tvrdšie a po prvom podaní vyhráva 80% loptičiek. Na kurte strávila o hodinu menej, čo sa v prípadnej trojsetovej bitke môže prejaviť. Finalistka vlaňajšieho US Open nastrieľala už 26 es a využila 17 z 32 brejkbalov.

Američanka narazí na skvelú defenzívu súperky

Podľa stávkových kancelárii je miernou favoritkou v tejto sezóne nezdolaná Angelique Kerberová. Zo siedmich vzájomných duelov vyhrala šesť, čo naznačuje, že Madison Keysovej príliš nesvedčí jej štýl hry. Navyše, v minulom roku prehrala s Varvarou Lepchenkovou i Misaki Doiovou, čo sú tenistky hrajúce ľavou rukou. Veľa bude záležať na výkone Američanky. Musí sa pripraviť na to, že bude hrať akoby proti stene a vo výmenách bude treba zahrať o jeden – dva údery viac. Osobne si ale myslím, že treťou semifinalistkou Australian Open sa stane Nemka.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.60 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.