Analýza zápasu: Barbora Strýcová – Garbiñe Muguruzaová

Publikované 27.06.2017, autor: Miroslav Kováčik

Tretí grandslamový turnaj sezóny už klope na dvere. Poslednou generálkou pred slávnym Wimbledonom je turnaj v Eastbourne, ktorý po vypadnutí Dominiky Cibulkovej bude mať novú víťazku. Možno ňou bude úspešnejšia zo zápasu medzi Barborou Strýcovou a Garbiñe Muguruzaovou.

Od začiatku mája nevyhrala dva zápasy po sebe

Česká tenistka je momentálne v rebríčku WTA na 23. mieste. Vo svojej kariére nahliadla už aj do elitnej dvadsiatky, keď jej vlani patrila 17. pozícia. Túto sezónu odštartovala osemfinálovou účasťou na Australian Open a odvtedy lepší výsledok nedosiahla. Nevyšla jej najmä antuková časť sezóny, keď postupne vypadla v druhom kole turnaja v Madride, Ríme i Paríži. V rozhovore pre televíziu Nova Sport povedala, že na Wimbledon sa nesmierne teší. Chce sa naň kvalitne pripraviť a uhrať nejaký pekný výsledok. V rámci prípravy odohrala turnaj v Birminghame, kde ju v osemfinále v troch setoch pretlačila Ashleigh Bartyová. Češke sa tak už štvrtýkrát v priebehu dvoch mesiacov stalo, že nedokázala vyhrať dva zápasy v rade.

Strýcová využila slabší servis trápiacej sa Kanaďanky

Barbora Strýcová sa v Eastbourne predstavuje po druhýkrát. V roku 2015 skončila v druhom kole, keď nezvládla dramatickú koncovku zápasu proti Sare Erraniovej. Svoje vystúpenie spred dvoch rokov teraz minimálne zopakuje, keďže včera si poradila s Genie Bouchardovou. Zápas trval viac ako dve hodiny a napokon sa skončil výhrou českej tenistky 6:3, 3:6, 6:2. Servis na najrýchlejšom povrchu býva zväčša výhodou, no v tomto dueli mali obe hráčky veľké množstvo brejkbalových šancí. Rodáčka z Plzne ich mala dokonca až sedemnásť, pričom Kanaďanka podávala len trinásťkrát. Kľúčovým faktorom zápasu bolo, že Barbora Strýcová dokázala útočiť po druhom servise súperky a pri takýchto výmenách získala 65% loptičiek.

V Birminghame sa predstavila aj po boku slovenskej jednotky

Garbiñe Muguruzaová určite nemôže byť spokojná s doterajším priebehom sezóny. Neraz ju totiž zastavili zdravotné problémy, pre ktoré musela štyrikrát skrečovať zápas. Aj kvôli tomu sa jej nepodarilo obhájiť veľký počet bodov z minulej sezóny a v súčasnosti jej patrí až 15. miesto. Počas uplynulých dní sme ju mohli vidieť vo vyššom hernom zaťažení, keďže na turnaji v Birminghame sa okrem dvojhry predstavila spoločne s Dominikou Cibulkovou aj vo štvorhre. Bývala svetová dvojka sa takisto chce čo najlepšie pripraviť na Wimbledon, na ktorom si pred dvoma rokmi zahrala finále. S Barborou Strýcovou sa mohla stretnúť už o týždeň skôr. Zabránila tomu už ale spomínaná Ashleigh Bartyová, ktorá po Češke vyradila v semifinále aj Španielku.

Pred dvoma rokmi ju zastavila domáca Kontaová

Garbiñe Muguruzaová je vysokou hráčkou s dobrým servisom, ale počas kariéry to na tráve nevie zužitkovať. Jej bilancia je len 21-13, pričom tretinu víťazstiev dosiahla v roku 2015. V Eastbourne štartuje takisto po druhý raz. Pred dvoma rokmi mala v prvom kole voľno, v tom druhom zdolala slovinskú veteránku Polonu Hergogovú, no v ďalšom kole jej vystavila stopku domáca Johanna Kontaová. V tejto sezóne sa rodáčka z venezuelského Caracasu trápi najmä na druhom servise, po ktorom vyhrala len 46% loptičiek. V dnešnom zápase môže mať drobnú psychickú výhodu, keďže Barboru Strýcovú už v tomto roku raz zdolala. Stalo sa tak v rámci Fed Cupu, kde Garbiñe Muguruzaová vyhrala 6:0, 3:6, 6:1.

Strýcovej prekliatie druhých kôl bude pokračovať

Miernou favoritkou dnešného zápasu je bývala svetová dvojka. Najväčšia komunita tipérov v tom má jasno a až 87% tipujúcich si myslí, že do tretieho kola postúpi Garbiñe Muguruzaová. Tá má oproti svojej súperke veľkú výhodu na podaní, keď meria o takmer 20 centimetrov viac. Barbora Strýcová príliš trávu neobľubuje a myslím si, že jej prekliatie druhého kola sa ukáže aj dnes. Špekulovať príliš netreba, keďže kurz na výhru hostí je pomerne atraktívny.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.60 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.