Analýza zápasu: Barys Astana – Avangard Omsk

Publikované 15.11.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Prvýkrát v mesiaci november sa pozrieme bližšie na zápas Kontinentálnej hokejovej ligy. Šlágrom dnešného hracieho dňa bude súboj v Astane, kde domáci Barys privíta v menšej kríze hrajúci Avangard Omsk. Úvodné buly je na programe o 14:30 hod.

Víťazná domáca šnúra ich vyniesla na čelo tabuľky

Barys Astana môže byť s prvou polovicou sezóny mimoriadne spokojný. Na svojom konte má 57 bodov, vďaka čomu sa vyhrieva na prvom mieste tabuľky Východnej konferencie. Dnes ho čaká posledné stretnutie v rámci päťzápasovej domácej série. Pred reprezentačnou prestávkou sa zverencom Jevgenija Koreškova darilo na výbornú. Pred vlastnými fanúšikmi zdolali Jokerit, Slovan, Podoľsk a vďaka senzačnej druhej tretine aj CSKA Moskva. Klub z metropoly Kazachstanu prekročil hranicu 100 strelených gólov a lepšiu ofenzívu v KHL má len SKA Petrohrad. Domáce stretnutia Astany sú zväčša gólovo bohaté, o čom svedčí priemer 5,6 gólu na zápas.

Barys skrýva najväčšiu silu v prvej formácii

Mužstvo ťahá najmä prvá útočná formácia zložená z „kanadských“ hokejistov. Najproduktívnejším hráčom KHL je Linden Vey, ktorý nazbieral už 42 bodov. Nigel Dawes má na konte o dva body menej, ale v tejto sezóne má fantastickú streleckú formu. Doposiaľ odohral 27 zápasov a sieť súperových brankárov rozvlnil 28-krát. Aj vďaka tomu má Astana štvrté najlepšie presilovky v súťaži a zlepšenie je badať aj v oslabeniach. V ostatných štyroch dueloch hrala 19-krát v početnej nevýhode a inkasovala len raz. Zaujímavosťou je, že Barys je najlepším tímom, čo sa týka tretích tretín. Spoľahlivé výkony podáva aj brankár Henrik Karlsson, ktorého úspešnosť zákrokov je tesne pod hranicou 93%.

Omsk v ofenzíve dopláca na zranenia kľúčových hráčov

Avangardu Omsk patrí v tabuľke Východnej konferencie priebežné štvrté miesto. Na svojho dnešného súpera stráca štyri body, no oproti nemu má jeden zápas k dobru. Tím pod vedením Bielorusa Andreja Skabelku nemá najlepšiu formu. Tesne pred reprezentačnou prestávkou prerušil sériu štyroch prehier, keď v domácom prostredí zdolal Slovan 5:1. Výsledok možno vyznieva jednoznačne, no bratislavský klub bol minimálne dve tretiny favoritovi vyrovnaným súperom. V predošlých desiatich dueloch má Omsk bilanciu 1,9 streleného gólu na zápas, čo je veľmi málo. Výrazný podiel na tom majú zranenia. Alexander Perežogin chýba od začiatku novembra a dlhodobo sú zranení Nikolaj Lemťugov či Johan Sundström.

Na poslednú chvíľu prišiel Avangard aj o Furcha

Pri zraneniach spomínaných hráčov nemá Omsk vyloženého lídra. Trojica hráčov má na konte 18 bodov, no v porovnaní s nimi nazbieral viac bodov aj obranca Astany Kevin Dallman. Avangard si zakladá najmä na pozornej defenzíve, ktorá je na východe najlepšia. Dominik Furch sa ale na včerajšom tréningu nešťastne zranil a mal by chýbať do konca novembra. Hokejisti zo Sibíri využívajú v priemere každú piatu presilovú hru a zo stovky oslabení inkasovali len 15-krát. Zaujímavosťou je, že podobne ako Astana ani Omsk ešte neskóroval pri vlastnom oslabení. Od roku 2012 sme v metropole Kazachstanu boli svedkami trinástich vzájomných konfrontácii, pričom hostia uspeli osemkrát.

Na tiket pridávame tip s atraktívnym kurzom

Dnes môžeme očakávať vyrovnanú partiu, ktorá môže dopadnúť akokoľvek. Astana je rozbehnutá, no ťažko povedať ako sa na jej výkonoch prejaví reprezentačná prestávka. Dá sa predpokladať, že domáci budú mať ofenzívne navrch a kľúčové môže byť zranenie Dominika Furcha. Omská dvojka Oleg Šilin odchytal necelých päť duelov a podobne silnému súperovi akým je Astana nečelil. Navyše, domáci sú tímom, ktorý si svojou aktivitou dokáže vypracovať presilovky a vie ich aj premieňať. Najmä kvôli zdravotným problémom Omsku tipujem víťazstvo domáceho celku.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 2.54 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.