Analýza zápasu: Bayer 04 Leverkusen – FC Bayern Mníchov

Publikované 12.01.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Po zimnej prestávke sa futbalový kolotoč rozbieha aj v krajine úradujúcich majstrov sveta. Nemecká Bundesliga má dnes na programe predohrávku 18. kola, v ktorom Bayer Leverkusen privíta na svojom trávniku Bayern Mníchov.

Farmaceuti od konca septembra neprehrali

Bayer Leverkusen môže byť s prvou polovicou sezóny veľmi spokojný. Drží sa na štvrtom mieste tabuľky, pričom na druhé Schalke 04 stráca len dva body. Farmaceuti v prvých piatich kolách trikrát prehrali, ale od 20. septembra ťahajú sériu dvanástich duelov bez prehry. Ich gólový priemer je presne dva góly na zápas, čo je porovnateľný údaj s vedúcim Bayernom. Pod vedením Heika Herrlicha v BayArene ešte neprehrali, ich bilancia je 4-4-0. Mužstvo strelecky ťahá Kevin Volland, ktorý má na konte už deväť presných zásahov. V dobrom svetle sa ukazuje aj ďalší útočník Leon Bailey. Tento Jamajčan nastúpil celkovo 14-krát a podieľal sa na jedenástich góloch Leverkusenu.

Bayern do jarnej časti s komfortným náskokom

Bayern Mníchov je priebežným lídrom tabuľky a len málokto pochybuje o tom, že do svojej bohatej klubovej vitríny nepridá ďalšiu trofej. Jeho náskok predstavuje jedenásť bodov, čo je pomerne veľa. Bavori v posledných zápasoch pred zimnou prestávkou nepodávali najpresvedčivejšie výkony, ale napriek tomu dokázali bodovať naplno. Ostatné tri duely vyhrali najtesnejším rozdielom a aj preto majú najlepšiu defenzívu v súťaži. Počas takmer celej sezóny chýba mužstvu Manuel Neuer a inak tomu nebude ani dnes. Sven Ullreich ho ale kvalitne nahradzuje, čo potvrdil aj zneškodnenou penaltou na pôde Stuttgartu. Pre zverencov Juppa Heynckesa to bolo šieste víťazstvo na ihriskách súperov v deviatom zápase.

V mníchovskom daždi rozhodli štandardné situácie

Obe mužstvá si zmerali sily už v prvom kole. V mníchovskej Allianz Aréne sa zrodil triumf domácich v pomere 3:1. Na strely prehrali celkovo 13:20, no v koncovke boli oveľa efektívnejší. Dvakrát sa presadili po štandardných situáciách, ktoré aj dnes môžu byť ich výhodou. Najprv po priamom kope hlavičkoval presne Niklas Süle a o desať minút neskôr po rohu usmernil loptu do brány 23-ročný Francúz Corentin Tolisso. Leverkusen mohol ľutovať premárnené šance. Spomínaný Kevin Volland ich mal v prvom polčase hneď tri a v druhom zahodil nemožné aj Julian Brandt. Zaujímavosťou zápasu bola dlhšia polčasová prestávka, keďže v Mníchove výdatne pršalo.

Hosťom bude chýbať dvojica kľúčových hráčov

V porovnaní s prvým zápasom sezóny možno očakávať trošku iný priebeh. Leverkusen by mohol hrať odvážnejšie a rozhodne nie je bez šance. Svoj podiel na tom má aj početná hráčska maródka na strane súpera. Kvôli svalovým problémom nenastúpi pilier obrany Mats Hummels a takisto ani 15-gólový kanonier Robert Lewandowski. Pri jeho neúčasti by si tak mal odbiť premiéru na hrote útoku Sandro Wagner, ktorý počas kariéry strelil Leverkusenu už štyri góly. Aby toho nebolo málo, otázny je štart Joshuu Kimmicha. Naopak, domácim sa hlási späť do zostavy Charles Aránguiz. Zdravotné problémy mal Karim Bellarabi, ale na trávniku by sme ho nemali postrádať.

Majster neskóroval v BayArene už 330 minút

Už tradične je papierovým favoritom Bayern Mníchov, no tento raz sa kurz na jeho triumf pohybuje až okolo hranice 2,00. Strata Roberta Lewandowskeho môže byť citeľná, keďže napríklad Thomas Müller skóroval v tomto ročníku Bundesligy len dvakrát. Navyše, Bavorom sa v BayArene príliš nedarí. Naposledy v nej vyhrali v roku 2013 a v predošlých troch konfrontáciách dokonca ani len nedokázali skórovať. Farmaceuti sú nabudení, dostatočne sebavedomí a nebol by som prekvapený, keby predĺžili svoju šnúru neporaziteľnosti.

Môj tip: Neprehra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.94 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!