Analýza zápasu: Carolina Panthers – Atlanta Falcons

Publikované 05.11.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Prvý novembrový týždeň ukončíme analýzou z amerického futbalu. Šláger deviateho hracieho kola sa odohrá v Texase, ale my zamierime na juhovýchod USA. Na 75-tisícovom Bank of America Stadium sa očakáva vyrovnaný súboj medzi Carolinou Panthers a Atlantou Falcons.

Panthers nepustili súpera do end zóny už trikrát

Carolina Panthers si v roku 2016 zahrala o prestížny Super Bowl a hoci v ňom prehrala, v nasledujúcej sezóne sa čakal ďalší útok na popredné priečky. Ten ale neprišiel, pretože partia okolo Cama Newtona dosiahla bilanciu 6-10 a do play off nepostúpila. V novom ročníku je to presa len lepšie a momentálne patrí zverencom Rona Riveru šieste miesto v Národnej konferencii. Minulý týždeň zdolali Tampu Bay 3:17, keď vynikajúci výkon predviedla najmä defenzívna zostava. Panthers nepustili súpera ku skórovaniu touchdownom, čo sa im v tejto sezóne podarilo už tretíkrát. Na domácom štadióne majú negatívnu bilanciu jedna výhra a dve prehry. Na ich sily boli dve ofezívne ladené mužstvá – New Orleans Saints a Philadeplhia Eagles.

Newton bude hľadať najmä mladých receiverov

Počas tohto týždňa sa vedenie klubu postaralo o veľké prekvapenie. Do Buffala bol tesne pred uzávierkou prestupov za dve voľby v budúcoročnom drafte vymenený Kelvin Benjamin. Samotní hráči neskrývali prekvapenie, no tréner Rivera sa vyjadril, že je to priestor dať šancu mladým hráčom. O to dôležitejšiu rolu budú hrať Christian McCaffrey a Devin Funchess. Táto dvojica dokopy zaznamenala päť touchdownov, 82 zachytení prihrávky a celkovo získala viac než 730 yardov. Úspešnosť prihrávok Cama Newtona je na hranici 63%. Domáci quarterback má síce menšie zdravotné problémy, no mal by nastúpiť. Veľmi dobre je na tom aj Graham Gano, ktorý doposiaľ nepremenil iba jediný pokus o field goal.

Po sérii víťazstiev prišiel čierny október

Atlanta Falcons vo februári zahodila obrovskú šancu na zisk Super Bowlu, keď jej v zápase proti New England Patriots nestačilo ako komfortné vedenie 21:0. Do novej sezóny vstúpila sériou troch výhier, ale následne prišla rovnako dlhá šnúra prehier. Nevydarený október čiastočne napravila aspoň zápasom s New Yorkom Jets, ktorý zdolala 25:20. Prvýkrát od tretieho hracieho týždňa pokorila hranicu 17 dosiahnutých bodov, hoci len dvakrát skórovala touchdownom. Celkovo sa Atlante darí viac na ihriskách súpera, kde ju dokázali zdolať len úradujúci šampióni. V Severnej Karolíne má takmer vyrovnanú bilanciu, keď päťkrát prehrala a štyrikrát uspela. Navyše, na dnešný duel bude dobre pripravená, keďže má k dispozícii všetkých kľúčových hráčov.

Po zemi s Freemanom, vzduchom cez Jonesa

Matt Ryan v minulej sezóne získal cenu MVP a aj v tomto ročníku ho možno zaradiť k najlepším quarterbackom súťaže. V internom súboji s Camom Newtonom je na tom lepšie v úspešnosti prihrávok a takisto hodil o päť „interception“ menej. Dôležitým mužom v jeho ofenzíve je Devonta Freeman, ktorý po zemi zaznamenal aspoň 75 yardov v ostatných štyroch stretnutiach. Takisto zaznamenal päť touchdownov, čím patrí k absolútnej elite celej NFL. Trošku za očakávaniami sú výkony rýchlonohého Julia Jonesa. Na konte má síce 37 zachytených prihrávok, ale takisto len jeden touchdown. Aj hostia sa môžu spoľahnúť na svojho kickera. Matt Bryant premenil 14 zo 17 pokusov o field goal, pričom ten najdlhší meral 53 yardov.

Carolina doplatí na nečakanú výmenu

Miernym favoritom zápasu je Atlanta Falcons a myslím si, že tip na jej výhru je tou správnou voľbou. Trade Kelvina Benjamina znamená pre domácich veľké oslabenie. Carolina bude musieť prísť v útoku s niečím novým, čo nemusí hneď fungovať. Zámorskí odborníci hovoria, že dôraz bude klásť skôr na rýchlosť, no obrana Atlanty sa práve týmto vyznačuje. Navyše, Julia Jonesa nemožno nikdy podceňovať a hoci má len jeden touchdown, dnes pokojne môže ujsť defenzíve Panthers. Hostia majú čo ponúknuť a myslím, že ich Matt Ryan dovedie k piatemu víťazstvu v sezóne.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.88 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.