Analýza zápasu: Chorvátsko – Španielsko

Publikované 05.09.2017, autor: Miroslav Kováčik

Tohtoročným basketbalovým sviatkom je európsky šampionát mužov, ktorý sa odohráva v štyroch krajinách. My sa dnes pozrieme do Rumunska, kde pomaly vrcholia súboje v C-skupine. Stopercentní sú zatiaľ Chorváti aj Španieli a práve ich vzájomný zápas rozhodne o víťazovi tejto skupiny. Úvodný rozskok je naplánovaný o 16:45 hod.

Stabilné mužstvo s hviezdnym Bogdanovićom

Basketbalisti Chorvátska doposiaľ nikdy nechýbali na európskom šampionáte. V jeho prvých dvoch ročníkoch sa tešili z bronzu a nestratili sa ani na predošlých turnajoch. V roku 2013 skončili štvrtí a veľmi dobrú výkonnosť ukázali aj na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Na poslednom veľkom turnaji smolne vypadli vo štvrťfinále, keď podľahli Srbsku 83:86. V porovnaní s minulým rokom sa káder trénera Aleksandara Petrovića príliš nezmenil. Chýbajú síce traja hráči, no tí kľúčoví zostali. Nepochybne hlavnou hviezdou tímu je Bojan Bogdanović, ktorý od novej sezóny bude obliekať dres Indiany Pacers. Okrem neho je pilierom základnej zostavy Dario Sarić a na poste rozohrávača sa v dobrom svetle ukazuje Krunoslav Simon.

Hra chorvátskeho tímu má veľké rezervy

Chorváti vstúpili do turnaja dramatickým zápasom s Maďarskom. Zbytočne napínavý záver si zapríčinili sami, keďže 16-krát stratili loptu a svojho súpera pustili k 21 útočným doskokom. Favorita zápasu však podržala obrana a takisto úspešnosť streľby za dva body, ktorá sa vyšplhala na fantastických 70,4%. Následne Chorváti poľahky zdolali domáce Rumunsko a včera si po ďalšej dráme poradili s Čiernou Horou. Napriek zisku šiestich bodov má ich hra ešte veľké rezervy. Proti slabším súperom mali príliš veľa strát, z rýchlych brejkov dali dokopy len 14 bodov a s výnimkou prvého zápasu sa nepresadili ani hráči z lavičky. Najlepším strelcom tímu je Bojan Bogdanović s priemerom viac ako 22 bodov na zápas.

Favoritom aj napriek výrazným hráčskym absenciám

Reprezentanti Španielska momentálne jasne dominujú európskemu basketbalu. Triumfovali na troch z posledných štyroch majstrovstvách Európy. V roku 2015 sa spočiatku herne hľadali, následne však zlepšili svoje výkony a v záverečnej fáze turnaja zdolali Grékov, Francúzov aj Litovčanov. Podľa bookmakerov sú najhorúcejším kandidátom na zlato a to napriek tomu, že im chýba niekoľko dôležitých hráčov. Absentuje Nikola Mirotić, Rudy Fernández, José Calderón a v prípravnom zápase si nešťastne pretrhol väzy v kolene najlepší hráč poslednej euroligovej sezóny Sergio Llull. Mužstvo opäť ťahá bratská dvojica Pau a Marc Gasolovci. Tréner Sergio Scariolo má na každom poste hráča svetovej kvality a celkovo šesticu basketbalistov z NBA.

Suverénne víťazstvá a dominancia v štatistikách

Už sme spomenuli, že Španieli sa na veľkých turnajoch obvykle ťažšie rozbiehajú a následne gradujú svoje výkony. Rozhodne to však nie je prípad tohto európskeho šampionátu. Obhajcovia titulu majú za sebou tri jednoznačne výhry nad Čiernou Horou, Českom a Rumunskom. V priemere zaznamenali 94,3 bodu na zápas, a tak sa môžu pochváliť druhou najlepšou ofenzívou. Ešte lepšie sú na tom v obrane, veď inkasovali v priemere iba 55,3 bodu na jedno stretnutie. Španieli dominujú v štatistike získaných lôpt, doskokov a takisto v počte asistencii. Najlepšie bodujúcim hráčom je s 18 bodmi Pau Gasol, no okrem neho dosahujú dvojciferný bodový priemer aj bratia Hernangomezovci či rozohrávač Utahu Jazz Ricky Rubio.

Chorvátom by pomohol iba dokonalý výkon

Stávkové kancelárie vypísali na dnešnú výhru Španielska kurz len 1,10. Pred turnajom by bol možno aj o dve desatiny vyšší, no krajina z Pyrenejského polostrova zatiaľ valcuje všetko, čo jej príde do cesty. Vynikajúco bráni a spoza trojkového oblúka doposiaľ premenila takmer každú druhú strelu. Chorváti sa na začiatku turnaja herne hľadajú a ak chcú zdolať veľkého favorita, musia podať priam dokonalý výkon. Osobne si myslím, že hostia budú ťažiť z výbornej obrany, vyhrajú dvojciferným rozdielom a partii okolo Bojana Bogdanovića nedovolia streliť viac ako 71 bodov.

Môj tip: 1.tím dosiahne 0-71 bodov, aktuálny kurz vo Fortune: 1.60 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.