Analýza zápasu: Cleveland Cavaliers – Golden State Warriors

Publikované 06.06.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Finále basketbalovej NBA má už štvrtú sezónu v rade rovnaké obsadenie. Po úvodných dvoch stretnutiach majú k trofeji Larryho O’Briena podstatne bližšie hráči Golden State Warriors, ktorí v Oaklande vyhrali oba zápasy.

Konferenčné finále rozhodli siedme zápasy

Cestu do finálovej série mal o niečo tŕnistejšiu Cleveland, ktorý dvakrát potreboval na postup maximálny počet zápasov. Najskôr vyradil Indianu 4:3, následne bez problémov ukončil sezónu Torontu, no a v konferenčnom finále tesne zdolal Boston. Až do šiesteho duelu platilo príslovie môj dom, môj hrad, ale v rozhodujúcom zápase partia okolo LeBrona Jamesa v TD Garden zabrala. Golden State sa výraznejšie natrápilo až proti Houstonu. Zverenci Steva Kerra mali aj trochu šťastia, pretože najlepší tím základnej časti dohrával sériu bez zraneného Chrisa Paula. Možno aj preto sa im podarilo zvrátiť priebeh série, keď siedmy zápas vyhrali 101:92.

Osamotený James na všetko nestačil

V prvých zápasoch finálovej série sa jasne ukázalo, že sila jednotlivca zväčša nestačí na kompaktne hrajúceho súpera. LeBron James robil čo mohol, dokopy nastrieľal úctyhodných 80 bodov, ale k ničomu to nebolo. Cavaliers môžu ľutovať najmä úvodný duel. Ten dotiahli do predĺženia, hoci necelých päť sekúnd pred koncom mohol George Hill rozhodnúť z čiary trestného hodu. Odveta už bola jednoznačnejšia a dá sa povedať, že v réžii vynikajúceho Stephena Curryho. Ten nastrieľal 33 bodov a deviatimi úspešnými trojkami prekonal rekord Raya Allena. Hostia sa v záverečnej štvrtine dokázali priblížiť na šesť bodov, ale po zbabranom závere prehrali 103:122.

Dvojzápasové manko už raz dokázali zvrátiť

Za stavu 0:2 na zápasy sa séria sťahuje do štátu Ohio, kde sa len tak nevyhráva. Cleveland v rámci tohtoročného play off prehral pred vlastnými fanúšikmi len jeden z deviatich zápasov a zároveň až šesťkrát ubránil svojho rivala pod hranicu sto bodov. Zaujímavosťou je, že v podobnej finálovej šlamastike bol aj v roku 2016, ale napokon sa premiérovo radoval z trofeje Larryho O’Briena. V Oracle Arene dominoval na útočnom doskoku, no k vynikajúco hrajúcemu Jamesovi sa nikto výraznejšie nepridal. Kevin Love síce zaznamenal vždy cez 20 bodov, no jeho streľba spoza perimetra bola len 4 z 16. Sklamaním je Kyle Korver, ktorý za 33 minút dal len štyri body.

Dôležitosť hráčov z lavičky i tretej štvrtiny

Víťaz Západnej konferencie NBA sa môže tradične spoľahnúť na trojlístok Stephen Curry, Kevin Durant a Klay Thompson. Posledný menovaný síce nie je úplne zdravotne fit, no jeho štart by nemal byť ohrozený. Chýbať bude iba Andre Iguodala. Dôležitý bude aj výkon oboch lavičiek. Golden State s tým problém doposiaľ nemalo a najmä v druhom dueli sa v dobrom svetle ukázali Shaun Livingston s JaVal McGee. Naopak, lavička Clevelandu dala v prvých dvoch zápasoch len 39 bodov. Mužstvo pod vedením Steva Kerra nemáva najlepšie začiatky zápasov, ale jeho chvíľa prichádza tesne po polčase. V play-off prestrieľalo súperov o 130 bodov len v rámci tretej štvrtiny.

Výhoda domácej palubovky sa prejaví

Favoritom tretieho finálového duelu je Golden State, no osobne si myslím, že vplyv domáceho prostredia bude hrať dôležitú rolu. Warriors odohrali v play off vonku osem zápasov, pričom víťazní boli len v polovici prípadov. Tyronn Lue je vo veku 41 rokov už skúseným trénerom, ktorý vie, čo by malo platiť na súpera. V Ohiu očakávam úplne odlišný výkon Clevelandu – tvrdšiu obranu, väčší pokoj v rozohrávke, ďalšie famózne predstavenie Jamesa a aj prvé víťazstvo vo finálovej sérii.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 2.60 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 20 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!