Analýza zápasu: Dallas Cowboys – Seattle Seahawks

Publikované 24.12.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Maratón športových analýz na našom webe pokračuje aj na Štedrý deň. Okrem kapustnice, vyprážaného kapra či rozbaľovania darčekov sa môžete tešiť aj na bohatú porciu zápasov z americkej NFL. Šlágrom 15. kola bude súboj v Dallase, kam zavíta Seattle Seahawks.

Šancu na play off oživila trojica víťazstiev

Do konca základnej časti NFL zostávajú už len dve kolá a šancu na play off naďalej živí aj Dallas. Reálne bojuje ešte o šieste postupové miesto, ktoré momentálne drží Atlanta. Porazené mužstvo tohtoročného Super Bowlu má však na konte len o jedno víťazstvo viac než tím pod vedením Jasona Garretta. Cowboys ťahajú sériu troch víťazných duelov za sebou. Naposledy uspeli v Oaklande, kde im triumf zariadil presným kopom Dan Bailey. Ten predvádza v sezóne vynikajúce výkony, premenil 11 z 13 pokusov o field goal a len raz zaváhal pri „potvrdzovaní“ touchdownu. V domácom prostredí nemá Dallas najlepšiu bilanciu. Prehral už štyri zápasy, pričom v dvoch z nich sa nedostal ani na desaťbodovú hranicu.

V štatistike tretích downov patria k najlepším

Lídrom tímu je quarterback Dak Prescott, ktorý dnes určite pokorí hranicu 3000 získaných yardov počas tejto sezóny. Dve tretiny jeho útokov sa skončili kompletným pasom, pričom jeho najdlhšia prihrávka merala 81 yardov. Dallas má viac než 43-percentnú úspešnosť tretích downov, čím patrí medzi najlepšie tímy súťaže. Čo sa týka hry po zemi, v tomto smere dominuje Ezekiel Elliott, ktorý zaznamenal už sedem touchdownov. Obrana Seattle si bude musieť dávať pozor aj na Deza Bryanta či Jasona Wittena, ktorí sú najčastejšími adresátmi prihrávok „vzduchom“. Cowboys majú na konci sezóny početné problémy so zraneniami. K dispozícii nebude poltucet hráčov a štart ďalšej šestice je podľa oficiálnej stránky tímu otázny.

Vidinu divízneho titulu zrušila vysoká prehra

Seattle Seahawks má rovnakú bilanciu ako jeho dnešný súper. Parádne mu vyšiel najmä október, počas ktorého vyhralo všetky štyri stretnutia. Ako jedno z mála tímov zdolalo vynikajúco hrajúcu Philadelphiu, ale posledné dva zápasy mu vôbec nevyšli. Pred siedmimi dňami v domácom prostredí podľahlo Los Angeles Rams 7:42, čím de facto prišlo o možnosť zvíťaziť vo svojej divízii. Povestná obrana úplne zlyhala a celkovo päťkrát pustila súpera do end zóny. Nedokázala brániť najmä útoky po zemi, na čom mali veľký podiel absencie Bobbyho Wagnera a K.J. Wrighta. Títo linebackeri by už v dnešnom dueli mali nastúpiť a rozhodne sa budú snažiť čo najviac eliminovať útoky piliera domácej ofenzívy Ezekiela Elliotta.

Seahawks hrajú prevažne vzduchom

Seattle naposledy chýbalo v play off v sezóne 2011/2012. O zachovanie tejto šnúry sa bude snažiť Russell Wilson, ktorý bol pred sezónou jedným z hlavných kandidátov na cenu MVP. V porovnaní s Dakom Prescottom získal viac yardov a tiež sa viackrát podieľal na skórovaní touchdownom. Po odchode Marshawna Lyncha presedlal tím pod vedením Petea Carolla na behavejšiu hru. Russell Wilson oveľa častejšie hrá vzduchom a k jeho najlepším receiverom patria Doug Baldwin, Paul Richardson a Jimmy Graham. Posledný menovaný hráč má na konte už deväť touchdownov. Zaujímavosťou je, že Seahawks sú najnedisciplinovanejším tímom ligy a vďaka svojim penalizáciám prišli v sezóne už o neuveriteľných 1100 yardov.

Dnes pre vás tip nemáme

Miernym favoritom zápasu sú domáci hráči a myslím si, že túto rolu aj potvrdia. Predsa len smerom dopredu toho môžu viac ponúknuť a momentálne sa vezú na víťaznej vlne. Dnešný deň však nepatrí tipovaniu, ale najkrajším kresťanským sviatkom roka. Z legislatívnych dôvodov nie je možné počas najbližších dvoch dní vo Fortune stávkovať, takže dnešná analýza bude bez tipu. Každopádne, v mene našej redakcie Vám prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov a bohatého Ježiška.

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.