Analýza zápasu: Daniil Medvedev – Richard Gasquet

Publikované 07.02.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Po dvoch analýzach z NHL vymeníme ľadové plochy za tenisové dvorce. Turnaj v Montpellieri má dnes na programe šesť zápasov, z ktorých sme sa bližšie pozreli na konfrontáciu medzi Daniilom Medvedevom a Richardom Gasquetom.

Na úvod sezóny sa dočkal premiérového titulu

Daniil Medvedev patrí do skupiny mladých hráčov, o ktorých ešte zrejme budeme veľa počuť. O štyri dni oslávi 22. narodeniny a pekným darčekom by pre neho určite bol dobrý výsledok z francúzskeho Montpellieru. Zverenec Gillesa Cervaru vstúpil do sezóny vo veľkom štýle, keď z pozície kvalifikanta ovládol turnaj v Sydney. U protinožcov získal prvý titul v kariére, keď vo finále zdolal domáceho Alexa De Minaura. Na Australian Open sa mu už tak nedarilo, keď v druhom kole prehral s neskorším semifinalistom Hyeonom Chungom. Tento zápas sa odohral 18. januára, takže Rus je bez hernej praxe už tri týždne. V rebríčku ATP je na 56. mieste, no jeho kariérne maximum je o osem priečok vyššie.

Na juhu Francúzska obhajuje štvrťfinále

Zrejme nikoho neprekvapí, že najväčšou zbraňou 198 centimetrov vysokého Rusa je servis. V januári nasádzal takmer 80 es a po prvom podaní vyhráva v priemere tri zo štyroch loptičiek. Na halové podmienky je dostatočne zvyknutý. Vlani odohral pod zavretou strechou sedem turnajov, pričom len dvakrát nepostúpil aspoň do štvrťfinále. V Montpellieri ho v roku 2017 vyradil domáci Jo-Wilfried Tsonga, no rodák z Moskvy ešte predtým poľahky zdolal Fernanda Verdasca a Tobiasa Kamkeho. So svojim dnešným súperom doteraz neodohral ani jeden singlový zápas. Výhodou bude jeho agresivita, razancia úderov, no mal by sa vyvarovať dlhších výmen a zbytočných chýb zo slabšieho bekhendu.

Sklamanie v Dohe, spokojnosť s Melbourne

Richard Gasquet je na okruhu ATP od roku 2002. Počas svojej bohatej kariéry vyhral 14 singlových titulov, no väčšina z nich je z kategórie 250. Sezónu začal v katarskej Dohe, ale dobrý výsledok tu nedosiahol. V osemfinále prekvapujúco nestačil na Gréka Tsitsipasa, ktorý je v rankingu ešte o 22 miest nižšie než Medvedev. Chuť si napravil aspoň na Australian Open, pretože uhral to, na čo podľa vyžrebovania mal. Po dvoch ľahkých víťazstvách sa mu do cesty postavil Roger Federer, ktorý to naňho jednoducho vie. Vzájomná bilancia 18-2 hovorí jasnou rečou. Okrem toho sa ešte predstavil v dvoch exhibičných zápasoch, kde si pripísal na konto skalp aj Rafaela Nadala.

Gasquet na ceste do šiesteho finále v rade

História turnaja vo francúzskom Montpellieri nepozná úspešnejšieho hráča než je Richard Gasquet. Ten bol v posledných piatich sezónach zakaždým vo finále, pričom trikrát sa radoval z titulu. Ani raz tu neprehral v prvom kole a o túto bilanciu nebude chcieť prísť ani dnes. Skúsený 31-ročný tenista sa cez víkend predstavil aj vo farbách krajiny galského kohúta. Výhrou nad Robinom Hassem 3:1 na sety pomohol Francúzsku k postupu do štvrťfinále Davis Cupu. Gasquet bude chcieť nadviazať práve na tento zápas, ktorý sa takisto hral v hale. Nasúkal 15 es a celkovo zaznamenal 37 víťazných úderov. Vynikajúci bol aj na servise. V prvých dvoch setoch stratil po prvom podaní len štyri zo 43 loptičiek.

Domáci miláčik zaplnené tribúny nesklame

Stávkové kancelárie v dnešnom zápase favorizujú skúsenejšieho Richarda Gasqueta. Mladý Rus môže byť nebezpečný, ale musí si pomáhať kvalitným servisom. „Viem, že na víťazstvo budem potrebovať môj najlepší výkon,“ skonštatoval Medvedev. V medzihre bude mať určite navrch domáci hráč, ktorý sa môže spoľahnúť aj na podporu fanúšikov. Osobne si nemyslím, že uvidíme veľa brejkov, no Gasquet si zápas postráži a ako nasadená päťka turnaja nedopustí prekvapenie.

Môj tip: Handicap 2,5:0 – výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.60 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.