Analýza zápasu: David Goffin – Dominic Thiem

Publikované 17.11.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Tenisová sezóna sa nezadržateľne blíži k svojmu záveru. Zraky všetkých priaznivcov bieleho športu sa upierajú do Londýna, kde sa dnes rozhodne o poslednom semifinalistovi prestížneho Turnaja majstrov. V priamom súboji o postup si to rozdajú David Goffin a Dominic Thiem.

Do Londýna cestoval s dvojicou ázijských titulov

V kariére Davida Goffina bol síce prelomový rok 2014, ale ani táto sezóna rozhodne nebola na zahodenie. Belgičan ju ukončí s vysoko pozitívnou bilanciou a dnes môže pridať na svoje konto jubilejné 60. víťazstvo. V závere sezóny sa ukazoval v dobrej forme, keď v priebehu ôsmich dní triumfoval v Shenzene a Tokiu. V londýnskej 02 Aréne sa predstavil aj vlani, ako náhrada za Gaëla Monfilsa. V zápase s Novakom Djokovičom si ale prakticky neškrtol a prehral hladko 6:2, 6:1. Vstup do tohto ročníka mal podstatne vydarenejší, keď dokázal zdolať Rafaela Nadala v troch setoch. V druhom zápase ale svojich fanúšikov sklamal. Grigorovi Dimitrovovi nebol dôstojným súperom a získal len dve hry.

Semifinálovú šancu si udržal zdolaním náhradníka

Dominic Thiem síce nepatrí medzi antukových špecialistov, no práve táto časť sezóny ho zastihla v najlepšej forme. Rakúšan si zahral finále v Barcelone, Madride, triumfoval v Riu de Janeiro a takisto postúpil v Paríži do svojho prvého grandslamového semifinále. Určite ho môže mrzieť zbabrané osemfinále na US Open, kde mu proti Del Potrovi nestačilo ani vedenie 0:2 na sety. Momentálne je svetovou štvorkou, čo je jeho kariérne maximum. Na Turnaji majstrov mu čiastočne pomohlo aj odstúpenie Rafaela Nadala. Po úvodnej tesnej prehre s Grigorom Dimitrovom si rodák z Viedne zmeral sily s náhradníkom Pablom Carreñom Bustom, no a trojsetová výhra mu umožnila stále myslieť na semifinále.

Proti Dimitrovovi ho zradila vlastná psychika

Poďme sa ešte vrátiť k zápasom, ktoré protagonisti dnešného súboja už v Londýne odohrali. Víťazstvo belgickej jednotky nad spomínaným 10-násobným šampiónom French Open sa počíta, ale Nadala výrazne limitovalo zranené koleno. Navyše, Španiel hral pasívne, a tak mohol jeho súper tvoriť hru. Vo svojom druhom vystúpení sa David Goffin k aktívnej hre už nedostal. Stratil úvodné servisy, čo malo výrazný dopad na jeho sebavedomie. Celkovo spravil 28 nevynútených chýb, čo je za 75 minút hry veľmi veľa. David Goffin nemá úplne stabilnú formu a občas ho psychika zráža dolu. V Londýne zapája prvý servis do hry v 60% prípadoch, no potreboval by toto číslo zvýšiť. Po druhom podaní má totiž úspešnosť len tesne nad 50%.

Thiem má skúsenosti a výborný servis

Dominic Thiem odohral dva veľmi vyrovnané zápasy. Na kurte strávil v porovnaní s Davidom Goffinom približne len o pol hodinku viac, takže únava by nemala hrať rolu. Stále len 24-ročný hráč v doterajšom priebehu turnaja nastrieľal už dvadsať es a po prvom servise vyhral úctyhodných 85% loptičiek. Samozrejme, aj v jeho prípade bude dôležité, aby ho využíval čo najviac. V úvodnom dueli s Dimitrovom mal bilanciu víťazných úderov a nevynútených chýb 22-39, ale následne sa dokázal zlepšiť. V dnešnom zápase má menšiu výhodu z hľadiska skúsenosti. Presne pred rokom bol v rovnakej pozícii. V priamom súboji o semifinálovú miestenku prehral s Milošom Raoničom, z čoho by sa mohol poučiť.

Croftová očakáva postup belgického tenistu

Stávkové kancelárie na tento zápas vypísali prakticky rovnaké kurzy. Vo vzájomnej bilancii vedie David Goffin 7-3 a podstatne lepšiu bilanciu má aj v zápasoch hraných v hale. Jeho víťazstvo v troch setoch predpokladá aj bývala britská tenistka Annabel Croftová, no osobne sa k tomuto názoru neprikláňam. Herný prejav Dominica Thiema je lepší a myslím si, že pokiaľ si ustráži pomer winnerov a chýb, mal by zápas vyhrať. Má lepšie základné údery, skúsenosti z minulého roka a tiež by mohol využiť to, že po úvodnom zakopnutí sa vrátil na víťaznú vlnu.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.85 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.