Analýza zápasu: Dominika Cibulková – Andrea Petkovičová

Publikované 03.07.2017, autor: Miroslav Kováčik

Popri cyklistických pretekoch Tour de France začína písať svoju 131. kapitolu aj najslávnejší tenisový turnaj – Wimbledon. V ženskej časti turnaja má Slovensko štvornásobné zastúpenie. Okrem Jany Čepelovej sa dnes predstaví na kurte aj Dominika Cibulková, ktorej súperkou bude Nemka Andrea Petkovičová.

Sezóna herných a výsledkových výkyvov

Dominika Cibulková nemôže byť s prvou polovicou sezóny spokojná. Rok 2017 začínala ako svetová päťka, no aktuálne jej patrí až deviate miesto. Navyše, až teraz prichádza obdobie, v ktorom Bratislavčanka obhajuje veľký počet bodov. Vlani postúpila v All England Clube medzi osmičku najlepších, pričom jej osemfinálový zápas s Agnieszkou Radwanskou patril k ozdobám celej sezóny. Pokiaľ by sa jej však nepodarilo tento výsledok zopakovať, zrejme sa bude musieť s TOP 10 rozlúčiť. Okrem toho je nedohľadne aj účasť na Turnaji majsteriek, keďže v rebríčku Race to Singapore je až na 28. mieste. Jej zápasová bilancia v tomto roku je vyrovnaná 14-14. V porovnaní s predošlou sezónou tak má pred Wimbledonom na konte o desať výher menej.

Na víťazstvo čaká od prvého kola French Open

Dominike Cibulkovej hra na tráve nikdy príliš nesvedčala a až vlani sa dočkala premiérového titulu na najrýchlejšom povrchu. V Eastbourne prekvapujúco zdolala vo finále Karolínu Plíškovú, ktorá je považovaná za jednu z hlavných favoritiek tohtoročného Wimbledonu. Pri výške 161 centimetrov si zverenka Mateja Liptáka nedokáže toľko pomôcť servisom ako napríklad spomínaná Češka. Vo dvojhre čaká na víťazný zápas už viac ako mesiac, keďže na tráve prehrala všetky tri zápasy. Postupne boli nad jej sily Antonia Lottnerová, Lucie Šafářová a naposledy aj britská tenistka Heather Watsonová. Na hráčskej party slovenská jednotka zažiarila a dúfajme, že v plnej kráse sa predstaví aj na kurte. V prvom kole Wimbledonu vypadla trikrát – naposledy v roku 2015 po prehre s Danielou Hantuchovou.

Druhú sezónu s negatívnou zápasovou bilanciou

Andrea Petkovičová je momentálne v rebríčku WTA až na 90. mieste. To rozhodne neodzrkadľuje jej tenisové schopnosti, ktoré ju v roku 2011 vytiahli na 9. priečku. Každopádne, s poslednými dvoma sezónami nemôže byť spokojná. Vlani dosiahla negatívnu zápasovú bilanciu 20-22 a aj tento rok má na konte viac prehier ako výhier. Často dopláca na to, že sa musí predierať kvalifikáciami. Tie ju stoja veľké množstvo síl a následne už akoby Nemka nevedela podať kvalitný výkon. Zaujímavosťou je, že v tejto sezóne ešte nevyhrala dva zápasy po sebe, ak berieme do úvahy len stretnutia v hlavnej fáze turnajov WTA. Za najlepší výsledok môžeme považovať druhé kolo na turnaji v americkom Indian Wells, kde však hladko prehrala s Angelique Kerberovou.

Na Wimbledon sa pripravovala na menších ITF turnajoch

Pred tretím grandslamovým turnajom sezóny zvolila Andrea Petkovičová trošku netradičnú prípravu. Po neúspechu v holandskom Hertogenboschi sa prvýkrát od roku 2013 predstavila na turnajoch nižšej kategórie ITF. V anglickom Ilkey sa jej konečne zadarilo, keď ju až pred bránami finále zastavila naša Magdaléna Rybáriková. Na ďalšom turnaji v meste Southsea už nebola taká úspešná. Nečakane vypadla v druhom kole, keď ju zdolala antuková špecialistka Irina Beguová. Nemecká tenistka obhajuje na Wimbledone účasť v druhom kole. Vlani, podobne ako Dominika Cibulková o pár kôl neskôr, nestačila na Jelenu Vesninovú po setoch 7:5 a 6:3. Zaujímavosťou je, že od roku 2011 vždy prešla na Wimbledone sitom prvého kola.

Vo vzájomnej bilancií dominuje nemecká hráčka

Podľa stávkových kancelárii je favoritkou zápasu slovenská tenistka. Vzhľadom na jej pomerne vysoké nasadenie si určite želala aj slabšiu súperku, ale napriek tomu by prvé kolo mala zvládnuť. Obe hráčky aktuálne nemajú najlepšiu formu, ale až 94% tipujúcich verí v postup slovenskej tenistky. Neodrádza ich ani fakt, že vo vzájomnej bilancií má jasne navrch Andrea Petkovičová. Nemka vyhrala štyri z piatich zápasov proti Dominike Cibulkovej, pričom v ostatných troch dueloch nestratila ani set. Obe hráčky sa veľmi dobre poznajú, a tak si myslím, že sa už nemajú čím prekvapiť. Do tipu pridávame stávku na počet gemov v zápase.

Môj tip: Počet gemov 21 a viac, aktuálny kurz vo Fortune: 1.67 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.