Analýza zápasu: Elina Svitolinová – Petra Kvitová

Publikované 15.02.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Tenisový turnaj v katarskej Dohe dnes pokračuje svojimi osemfinálovými stretnutiami. Veľmi zaujímavá konfrontácia sa odohrá na centrálnom dvorci okolo 17:00 hod., keď by proti sebe mali nastúpiť Elina Svitolinová a dvojnásobná wimbledonská šampiónka Petra Kvitová.

Jediná, no veľmi prekvapujúca prehra

Elina Svitolinová je aktuálnou svetovou trojkou rebríčka WTA. Vo vlaňajšej sezóne získala päť turnajových titulov a svoju zbierku rozšírila aj na začiatku tohto roka. V austrálskom Brisbane nenašla premožiteľku a v piatich dueloch stratila iba jeden set. V dobrej fazóne pokračovala aj v Melbourne. Bez väčších problémov postúpila do štvrťfinále grandslamu, ale v ňom prekvapujúco prehrala s Elise Mertensovou 4:6, 0:6. V porovnaní s minulým rokom si Ukrajinka dopriala dlhšiu zápasovú pauzu, keď nereprezentovala svoju krajinu vo Fed Cupe. Určitým spôsobom je pre ňu turnaj v Dohe akousi prípravou pred Dubajom, kde sú podobné podmienky, ale aj povinnosť obhajoby veľkej porcie bodov.

Svitolinová už získala v Dohe český skalp

Rodáčka z Odesy odohrala v katarskej Dohe doposiaľ päť zápasov. Vyhrala z nich len dva a najďalej to v roku 2015 dotiahla do osemfinále. Včera zdolala Češku Markétu Vondroušovú 6:2, 6:4. Zápas trval len 68 minút, Ukrajinka štyrikrát prelomila podanie súperky a na prvé kolo predviedla veľmi solídny výkon. Na tlačovej konferencii rozdávala úsmevy a bolo na nej vidno veľkú pohodu. Po prvom servise vyhrala 72% loptičiek a dopustila sa minimálneho počtu nevynútených chýb. S Petrou Kvitovou má negatívnu bilanciu 1-6, ale za posledný rok a pol sa Elina Svitolina výrazne zlepšila. Navyše, jej výhodou môže byť to, že v úvodnom kole si vyskúšala hru proti tenistke, ktorá hrá ľavou rukou.

Po rozpačitom úvode sa vezie na víťaznej vlne

Petra Kvitová nevstúpila do sezóny tou správnou nohou. V Sydney postúpila len do osemfinále a na Australian Open pre ňu zostali zavreté už brány druhého kola. Proti Andrey Petkovičovej prehrala v rozhodujúcom sete 8:10 a celkovo doplatila až na 66 nevynútených chýb. Po nevydarenom austrálskom turné sa však výsledkovo chytila. V Petrohrade získala svoj 21. turnajový titul, čím sa medzi aktívnymi hráčkami zaradila na štvrtú pozíciu. Cez víkend dvoma bodmi pomohla Česku vo Fed Cupe, keď zdolala Viktoriu Golubičovú i Belindu Benčičovú. Rodáčka z Bílovca je po nepríjemnom zranení v starej dobrej forme a dá sa očakávať, že svoju aktuálnu 21. priečku čoskoro vylepší.

Spokojnosť po výhre nad poľskou kamarátkou

V Dohe sa víťazná šnúra českej tenistky nezastavila, práve naopak. Petra Kvitová vyhrala ďalšie dva zápasy, hoci po Fed Cupe sa cítila unavená a musela absolvovať aj náročnú cestu do Ázie. Zverenka Jiřího Vaněka na úvod zdolala Çağlu Büyükakçayovú a následne vyhrala 157-minútovú bitku s Agnieszkou Radwanskou. „Som na seba hrdá, že som zvládla taký náročný duel po dlhej dobe“, skonštatovala na pozápasovej tlačovke. Vyzdvihla aj svojho trénera, ktorú ju v správnom momente dokázal upokojiť. U Češky môže byť problémom druhé podanie. Na turnaji po ňom vyhrala len 36% loptičiek a desať dvojchýb takisto nie je málo. Petre Kvitovej sa v Dohe zvyklo dariť, keď trikrát zo štyroch účasti postúpila do štvrťfinále.

Kvitová môže doplatiť na nahustený program

Miernou favoritkou dnešného atraktívneho zápasu je podľa stávkových kancelárii Elina Svitolinová. Petra Kvitová podľa vlastných slov pôjde na kurt s tým, že nemá čo stratiť. „Pokúsim sa v zápase nechať maximum, ale som si vedomá toho, že to bude veľká bitka,“ dodala. Kondične by mala mať navrch Ukrajinka, keďže jej súperka dnes odohrá počas šiestich dní piaty zápas. Aj preto by som sa priklonil skôr na stranu sympatickej rodáčky z Odesy.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.83 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.