Analýza zápasu: Floyd Mayweather Jr. – Conor McGregor

Publikované 26.08.2017, autor: Miroslav Kováčik

V septembri tohto roka napíšeme už 1000. analýzu, no taká ako dnes tu ešte nebola. Pozrieme sa totiž na ostro sledovaný boxerský duel medzi Floydom Mayweatherom Jr. a šampiónom organizácie UFC Conorom McGregorom. Zápas sa v americkom Las Vegas začne o 5:00 nášho času.

Nezdolaný Mayweather ašpiruje na 50. víťazstvo

Floyd Mayweather Jr. je americkým profesionálnym boxerom. Prvýkrát na seba upútal už na olympijských hrách v Atlante, kde ako 19-ročný získal bronzovú medailu. Dnes má na chrbte štyri krížiky a za sebou fantastickú kariéru. Jeho bilancia je 49-0, pričom až 26 zápasov vyhral K.O. Naposledy sa postavil do ringu v septembri 2015, čo mala byť jeho druhá rozlúčka s kariérou. V zápase proti Andremu Bertovi dominoval a napokon vyhral na body. Teraz ho čaká ďalší náročný súboj, na ktorý sa poctivo pripravoval. Vo všeobecnosti je považovaný za jedného z najlepších defenzívnych boxerov, vie sa dokonale pohybovať v ringu a veľkou výhodou sú aj jeho skúsenosti.

Sebavedomý Ír chce ukončiť zápas veľmi rýchlo

Conor McGregor patrí k najväčším osobnostiam prestížnej organizácie UFC. Počas svojej kariéry má bilanciu 21-3 a aktuálne mu patrí opasok pre šampióna ľahkej váhy. Naposledy ho v marci 2016 zdolal Nate Diaz, ale o päť mesiacov neskôr mu 29-ročný rodák z Dublinu prehru vrátil. Až 18 svojich víťazstiev Ír dosiahol K.O. V tomto roku ešte nebojoval a dnes v noci zažije veľký debut medzi 16 povrazmi. Pred ním je skutočne veľmi sebavedomý, hoci favoritom nie je. „Verím, že zápas ukončím skoro. V prvom, či druhom kole,“ povedal. Priaznivci boxu sú zvyknutí na vyčkávanie, výnimkou nie sú dlhé 12-kolové zápasy, no najdlhší zápas Conora McGregora trval len päť minút. Je síce mladší, no uvidíme ako sa vysporiada s podstatne dlhším súbojom.

Boxerský štýl írskeho bojovníka vyvolal pochybnosti

Tento ostro sledovaný zápas má podtitul „bitka peňazí“. Bohužiaľ, aj v tomto prípade ide šport bokom a z tejto udalosti sa stáva čistý biznis. Lístky sa pohybujú v rozmedzí 500 až 25-tisíc dolárov a očakáva sa obrovský finančný výnos. Podľa viacerých odborníkov by mal mať navrch Floyd Mayweather Jr., ktorý má výhodu domáceho prostredia. Boxovať sa síce bude s menšími 8-uncovými rukavicami, no tento fakt by nemal hrať veľkú rolu. Conor McGregor má zatiaľ len veľkohubé vyhlásenia, ale na svojej otvorenej tréningovej jednotke, kde boxoval do vreca, príliš neoslnil. Jeho pohyby a technika vyvolali medzi odborníkmi viaceré pochybnosti, no otázkou je, do akej miery írsky bojovník predstieral svoju výkonnosť.

McGregor nemá šancu, tvrdí to aj Tyson

V súčasnosti najznámejší slovenský boxer Tomi „Kid“ Kovács má v pozícii favorita jasno. Podľa neho Conor McGregor nemá žiadnu šancu, pričom opačne by tomu bolo, keby sa zápasilo v klietke. Rovnaký názor na to má aj legendárny Mike Tyson, ktorý poskytol svoje vyjadrenie pre portál Bartstool Sports. Samozrejme, nie je to ten Floyd Mayweather ako pred dvoma rokmi. Dlhšia pauza sa na ňom prejavila, no stále je to veľký boxerský fenomén. „Keď dostane zásah, pochopí, že je to niečo úplne iné ako v športe, na ktorý je zvyknutý,“ odkázal McGregorovi 40-ročný Američan. Podľa papierových predpokladov zápas vyzerá jednoznačne a sebavedomý Ír by mal dostať v ringu poriadnu príučku.

Bookmakeri nechcú víťazstvo McGregora

Stávkové kancelárie takisto favorizujú Floyda Mayweathera Jr. a na jeho triumf vypísali kurz len okolo hranice 1,25. O tento zápas je neskutočný záujem aj v tipérskom svete a bookmakerov by rozhodne nepotešilo víťazstvo šampióna organizácie UFC. Fortuna vypísala niekoľko zaujímavých odvodených stávok a podľa nej by sa nemalo rozhodovať na body a kľúčové zrejme bude siedme až ôsme kolo. Osobne si myslím, že skúsený Američan sa nedá zahanbiť a nováčika medzi 16 povrazmi zdolá K.O./T.K.O. alebo diskvalifikáciou.

Môj tip: F. Mayweather vyhrá K.O./T.K.O. alebo diskvalifikáciou, aktuálny kurz vo Fortune: 1.74 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.