Analýza zápasu: Garbiñe Muguruzaová – Magdaléna Rybáriková

Publikované 13.07.2017, autor: Miroslav Kováčik

Kto by to bol povedal, že Slovensko bude mať svoje zastúpenie vo wimbledonskom semifinále. Magdaléna Rybáriková sa však rozohrala k fantastickým výkonom a na najslávnejšom turnaji ohuruje celý tenisový svet. Od finálovej miestenky je už len krôčik, stačí dnes zdolať Garbiñe Muguruzaovú.

Medzi favoritky nepatrila aj vďaka zdrvujúcej prehre

Sezóna španielskej tenistky Garbiñe Muguruzaovej je pomerne nevýrazná, aspoň čo sa týka mediálneho záujmu. Na konte nemá turnajový titul, tri zápasy prehrala kvôli skreču a na veľkých turnajoch zväčša skončila v osemfinále či štvrťfinále. Vlani odohrala na tráve len tri stretnutia a nie je to povrch, ktorý by preferovala. Pred tohtoročným Wimbledonom dostala poriadnu výsledkovú facku, keď v Eastbourne prehrala s Barborou Strýcovou 6:1, 6:0. Pred začiatkom turnaja nepatrila medzi najvážnejšie favoritky. V rebríčku spadla až na 15. miesto, ale na dvorcoch All England Clubu zažíva tenisovú renesanciu. Vďaka výbornej hre postúpila medzi najlepšiu štvorku a môže vyrovnať svoje maximum, ktorým je finálová účasť z roku 2015.

Forma španielskej hráčky graduje v druhom týždni

Z doterajších jedenástich setov prehrala len jediný a skvelú formu ukázala najmä v zápasoch s Angelique Kerberovou a Svetlanou Kuznetsovovou. Hrala nesmierne agresívne a víťazné údery zahrávala tak z forhendu, ako aj z bekhendu. Vo štvrťfinále predviedla na servise takmer bezchybný výkon, ani raz ho nestratila a odvrátila všetky tri brejkbaly. Na prvý servis sa môže spoľahnúť od začiatku turnaja a v každom zápase ho zapájala do hry minimálne v 62% prípadoch. V superlatívoch jej hru hodnotila aj Magdaléna Rybáriková. Naša tenistka sa vyjadrila, že rodáčku z venezuelského Caracasu ešte nevidela lepšie hrať. Zaujímavosťou je, že naposledy Španielku vo Wimbledone zdolala Slovenka, bola to Jana Čepelová po výsledku 6:3, 6:2.

Rybáriková prepísala históriu slovenského športu

Magdaléna Rybáriková píše na Wimbledone jeden z najkrajších príbehov tejto sezóny. V marci bola kvôli zdravotným problémom na 453. priečke a ani nedúfala, že už o pár mesiacov zažije najväčší úspech svojej kariéry. Na londýnskej tráve pred týmto ročníkom vyhrala len dva zápasy, no teraz sa rozohrala k vynikajúcim výkonom. Ako prvá Slovenka postúpila do semifinále najprestížnejšieho tenisového turnaja a nadviazala tak na úspech Miloša Mečířa spred takmer 30 rokov. Základným kameňom jej spanilej jazdy bol triumf nad Karolínou Plíškovou. Jednu z hlavných favoritiek poslala domov po trojsetovej dráme a táto výhra jej dodala potrebné sebavedomie. Následne si poradila s Lesiou Tsurenkovou, Petrou Martičovou a v utorok zdolala aj Coco Vandewegheovou.

Takticky hrá výborne a zápas si chce užiť

Slovenská tenistka počas celého turnaja vynikajúco podáva, no početnosť prvého servisu by mohla byť aj vyššia. Jej hra je mimoriadne účinná. Magdaléna Rybáriková predvádza variabilný tenis, výborne sa na kurte pohybuje a pri súčasnej forme môže pomýšľať aj na titul. Dobrú prácu odvádza aj jej tím na čele s trénerom Petrom Huberom. Takticky hrá rodáčka z Piešťan výborne. Napríklad, proti Martičovej trpezlivo hrala do jej bekhendu a Vandewegheovú nechávala hrať v situáciach, keď bola Američanka frustrovaná a robila zbytočné chyby. Niet pochýb o tom, že aj dnes bude Slovenka dokonale pripravená, no hlavne semifinále si chce učiť. Počas turnaja dobre využíva svoje šance, keď zužitkovala 56% brejkbalových možností.

Slovenka chce nadviazať na výhru z Birminghamu

Papierovou favoritkou zápasu je Garbiñe Muguruzaová. Stávkové kancelárie na jej víťazstvo vypísali kurz okolo 1,40 a spomedzi komunity tipérov verí v úspech Španielky až 80% tipujúcich. Výhodou slovenskej tenistky môže byť fakt, že svoju súperku už raz na tráve zdolala. Pred dvoma rokmi v Birminghame vyhrala 6:3, 6:1 a práve na tento zápas bude chcieť nadviazať. Na druhej strane, zverenka Sama Sumyka má viac skúseností z podobne náročných zápasov. Semifinálové stretnutie je otvorené a rovnako ako pri predošlej tenisovej analýze tipujeme tri sety v zápase.

Môj tip: Počet setov – 3, aktuálny kurz vo Fortune: 2.55 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.