Analýza zápasu: Gary Anderson – Rob Cross

Publikované 01.03.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Po dvojmesačnej prestávke sa v našej dennej rubrike opäť hlásia o slovo čoraz populárnejšie šípky. Premier League sa z nemeckého Berlínu sťahuje na Britské ostrovy, konkrétne do Exeteru. Dnešný program otvorí duel svetového šampióna Roba Crossa, ktorého súperom bude Gary Anderson.

Jeho výkony ovplyvňovalo zranenie chrbta

Gary Anderson je nepochybne jedným z najväčších talentov svetových šípiek. Jeho športový príbeh sa síce nevyvíjal ružovo, no od roku 2015 je stálym členom tej najužšej špičky. Je dvojnásobným majstrom sveta, dvakrát ovládol Premier League a aktuálne je štvrtým hráčom rebríčka PDC Order of Merit. „The Flying Scotsman“ zvykne striedať vydarené obdobia s tými menej úspešnými. Posledné mesiace spadali skôr do druhej kategórie. Na majstrovstvách sveta vypadol vo štvrťfinále, na Masters ho hladko vyradil Michael van Gerwen a zle vstúpil aj do Premier League. Limitoval ho zranený chrbát a hoci viedol nad Michaelom Smithom 5:1, napokon zápas prehral.

Skvelé priemery mu stačili na jeden bod

Po úvodnom nezdare zdolal Gerwyna Prica 7:3, no výrazné zlepšenie bolo v jeho hre badať až v treťom kole. Gary Anderson síce v Newcastle prehral s Michaelom van Gerwenom 3:7, no zahral priemer výborných 110,79. Len pre zaujímavosť, bol to druhý najvyšší televízny priemer zdolaného hráča. Vysoko nad stovkou sa udržal aj v Berlíne, kde remizoval s Petrom Wrightom 6:6. V štyroch zápasoch nasádzal sedemnásť 180-tiek, čo je spoločne s Darylom Gurneym najviac zo všetkých hráčov Premier League. Trošku zaostáva v úspešnosti na double, keď premenil 35% svojich pokusov. Počas víkendu si dal Gary Anderson prestávku a nepredstavil sa na turnajoch Players Championship.

Crossovi rola favorita zväzovala ruky

Rob Cross je aktuálnou svetovou trojkou a takisto úradujúcim majstrom sveta. Jeho raketový vzostup kariéry sme už spomínali v prvej tohtoročnej analýze, ktorá sa týkala pamätného finále s Philom Taylorom. Z neznámeho hráča sa zrazu stal favorit takmer každého zápasu. S tým vstupoval aj do Premier League, no pri debute mu táto rola zväzovala ruky. Rob Cross odohral veľmi zlé prvé kola. Proti Michaelovi van Gerwenovi uhral dva a proti Simonovi Whitlockovi dokonca iba jeden leg. V zápase s austrálskym bradáčom dosiahol svoj najhorší televízny priemer 87,74, ak neberieme do úvahy turnaje double in. Posledné miesto bolo nepríjemným prekvapením, no „Voltage“ sa postupne začína šplhať v tabuľke vyššie.

Voltage zaútočí na víťazný hattrick

Veľkým povzbudením pre Roba Crossa boli úspešné kvalifikácie na UK Open, kde si zahral semifinále a finále. Následne v treťom kole Premier League zdolal Petra Wrighta 7:4 a v Berlíne si pred siedmimi dňami poradil aj s Raymondom van Barneveldom. Priemer mu okamžite išiel hore, ale nad stovku sa Angličan ešte nedostal. Proti holandskej legende tohto športu mal skvelú 70-percetnú úspešnosť na double. V porovnaní s Garym Andersonom zahral v rámci celej súťaže o sedem 180-tiek menej, no má o čosi lepšiu spomínanú úspešnosť pri zatváraní. „V posledných týždňoch sa zlepšujem a veľmi sa už teším na dnešný zápas,“ povedal Rob Cross.

Vo vzájomných dueloch má navrch Škót

Miernym favoritom je z pohľadu stávkovej kancelárie Fortuna Rob Cross. Samozrejme, je majster sveta, vyhral ostatné dva zápasy, no viac by som veril Garymu Andersonovi. Ten zahral vynikajúce priemery v predošlých dueloch a zdá sa, že zdravotné problémy sú preč. Večným problémom sú jeho double, no v Newcastle zavrel 170 a v Berlíne tiež parádnych 150. Doposiaľ sa obaja hráči stretli pred terčom trikrát. Vo všetkých prípadoch uspel Škót a nepredpokladám, že by dnes mal odísť bodovo naprázdno.

Môj tip: Neprehra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.53 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.