Analýza zápasu: Gilles Simon – Richard Gasquet

Publikované 12.10.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Tenisový turnaj ATP Masters 1000 v čínskom Šanghaji má pred sebou osemfinálové zápasy. O postup medzi osmičku najlepších hráčov sa pobijú aj dvaja francúzski tenisti. V prestížnom derby si zmerajú sily Gilles Simon a o rok mladší Richard Gasquet. Zápas je predbežne naplánovaný o 10:00 hod.

Francúzovi sa v Šanghaji zvykne dariť

Gilles Simon je bývalou svetovou šestkou, no v súčasnosti sa tisne až na konci piatej desiatky. Táto sezóna mu tenisovo vôbec nevychádza a vyzerá to tak, že prvýkrát od roku 2002 dosiahne negatívnu zápasovú bilanciu. Dnes odohrá 42. zápas v sezóne a pokúsi sa dosiahnuť iba sedemnáste víťazstvo. Od začiatku augusta vyhral len tri zápasy, z toho dva práve v Šanghaji. V druhom najväčšom meste Číny sa mu v posledných rokoch zvyklo dariť. V roku 2014 prehral v dvoch tajbrejkoch finále s Rogerom Federerom, o rok neskôr si zahral osemfinále a minulý rok to dotiahol do semifinále proti Andymu Murraymu. Miestne dvorce mu vyhovujú a v dnešnom zápase so svojim dobrým kamarátom rozhodne nebude žiadnym outsiderom.

Z turnaja vyprevadil už aj hráča TOP 10

Gilles Simon má v Šanghaji za sebou dva úspešné zápasy. V prvom kole si poradil s domácim Yibingom Wuom a následne prekvapujúco zdolal aj belgického tenistu Davida Goffina. Francúz využil unavenosť súpera, ktorý mal za sebou úspešné turnaje v Shenzene a Tokiu. Zaujímavosťou je, že dva zápasy po sebe vyhral prvý raz od mája tohto roka. Svoj prvý servis zapojil do hry v 60% prípadoch a v priemere vyhráva po prvom podaní 4 z 5 loptičiek. Na turnaji doposiaľ stratil servis len raz a využil päticu brejkbalov. Gilles Simon vyznáva obrannejší štýl tenisu, príliš veľa nechybuje, no občas je jeho pasivita až prílišná. Vo vzájomnej bilancii s Richardom Gasquetom prehráva jednoznačne 0-7, no posledný zápas odohrali pred takmer štyrmi rokmi.

Bilanciu na tvrdom povrchu si príliš nevylepšil

Richard Gasquet je takisto bývalým členom najlepšej svetovej desiatky. V posledných sezónach však ustupuje z predných pozícii a momentálne mu patrí až 31. miesto. Jeho zápasová bilancia je v porovnaní s Gillesom Simonom oveľa lepšia. Rodák z Beziersu vyhral 33 zápasov, pričom si na konto pripísal aj 16 prehier. Po skončení Wimbledonu si na tvrdom povrchu príliš nezahral. V Montreale i Cincinnati vypadol už v druhom kole a v New Yorku dokonca neprešiel bránami prvého kola. Do formy sa dostal na antukovom challengeri v Štetíne a následne svoju rozohranosť potvrdil štvrťfinálovou účasťou v Tokiu. V zápase s už spomínaným Davidom Goffinom bol dokonca miernym favoritom, no podľahol mu po setoch 7:5 a 6:2.

Doplatí Gasquet na únavu z predošlých kôl?

V Šanghaji štartuje ôsmykrát a prípadným dnešným triumfom by si vytvoril svoje kariérne maximum z tohto turnaja. Francúz má za sebou dva náročné zápasy, v ktorých musel rozhodovať až tretí set. V zápase s Robinom Hassem dokonca prehrával 7:6 a 4:2, no zápas dokázal otočiť vo svoj prospech. V druhom kole si poradil s domácim Hyeonom Chungom, keď si pomohol aj desiatimi esami. Celkovo však na servise nepredvádza najlepší výkon. Po tom prvom vyhral necelých 70% loptičiek a svojich súperov pustil celkovo k dvadsiatim brejkbalom. V dnešnom zápase už môže hrať rolu aj únava. Videli sme už niekoľko skrečov, no a Richard Gasquet strávil v dvoch zápasoch na kurte takmer päť hodín.

Očakávame vyrovnaný trojsetový duel

Papierovým favoritom zápasu je Richard Gasquet, no tentokrát o niečo viac dôverujem jeho súperovi. Gillesovi Simonovi sa v Šanghaji veľmi darí a v závere nevydarenej sezóny si chce trošku napraviť reputáciu. Včerajšie víťazstvo nad Goffinom ho určite povzdubilo a motivovalo do ďalšieho priebehu turnaja. Strašiakom je však spomínaná vzájomná bilancia. Sedem prehier v rade nie je náhoda. Gasquet sa v úvodných dvoch kolách poriadne natrápil, čo nehovorí zase v jeho prospech. Osobne to vidím na trojsetový zápas s dramatickou koncovkou.

Môj tip: Počet setov – 3, aktuálny kurz vo Fortune: 2.30 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.