Analýza zápasu: HBC Nantes – Montpellier HB

Publikované 27.05.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Po včerajšom finále futbalovej Ligy majstrov sa dnes rozhodne aj o držiteľovi najprestížnejšej hádzanárskej trofeje. V Kolíne nad Rýnom sa už tradične odohráva Final 4, ktoré vyvrcholí francúzskym finálovým súbojom medzi HBC Nantes a Montpellierom HB.

Sympatické výkony i šťastie na žreb

Nantes nie je mužstvom, ktoré by o európske poháre bojovalo pravidelne. Vzostup zaznamenalo až v posledných dvoch či troch sezónach. V roku 2016 postúpilo do finále Pohára EHF a vlani si odbilo svoju premiéru aj v Lige majstrov. V jej tohtoročnej edícii predvádzal francúzsky tím od začiatku sympatické výkony a v konkurencii Barcelony, Vardaru Skopje či Rhein-Neckar Löwen obsadil v základnej skupine tretie miesto. V následnom play off mal šťastie na súperov. V osemfinále celkovým skóre 60:52 zdolal Meškov Brest a vo štvrťfinále si poradil aj s dánskym Skjernom. Ten senzačne vyradil hádzanárov Veszprému a de facto tak otvoril cestu Nantes do Final 4.

Nantes prekvapujúco zdolal hviezdny PSG

Pri svojej premiére medzi najlepšou štvorkou Ligy majstrov sa Nantes postavil do cesty francúzsky gigant PSG. V súboji Dávida s Goliášom však pomerom 32:28 uspel Dávid, a tak si ako tretí debutant Final 4 zahrá finále. V kolínskej Lanxess Aréne zažiaril jedenástimi zákrokmi brankár Cyril Dumoulin. O rozhodujúci moment sa postaral v 58. minúte zápasu, keď za dvojgólového vedenia i dvojnásobnej početnej nevýhody chytil sedmičku Mikkelovi Hansenovi. Po osem gólov na strane Nantes zaznamenali Nicolas Tournat a macedónsky kanonier Kiril Lazarov. Tímu nechýba odhodlanie, dravosť či skúsenosti, veď Dominik Klein si dnes zahrá už siedme finále od roku 2007.

Montpellier si vyšliapol na veľkých favoritov

Montpellier sa v posledných dvoch sezónach predstavil v Lige majstrov, no bol nasadený do slabšej výkonnostnej skupiny. Z nej postupovali do play off len prví dvaja, no Francúzi to zvládli veľmi dobre a s bilanciou 8-2 skončili na prvej pozícii. Na rozdiel od Nantes dostali vo vyraďovacích súbojoch hneď niekoľko popredných celkov. Po vyradení Ademaru Leonu si poradili s Barcelonou, ktorú zdolali po celkovom skóre 56:55. V metropole Katalánska prehrávali už aj o šesť gólov, ale napokon to stiahli na dva góly. Favoritom neboli ani v dvojzápase s Flensburgom. V Nemecku uhrali remízu, očakávala sa tak veľká dráma v odvete, ale tú Montpellier ovládol pomerom 29:17.

Tréner Canayer mal šťastnú ruku

Montpellier má veľmi vyrovnaný káder. Svedčí o tom fakt, že cez 50-gólovú hranicu sa v tejto sezóne Ligy majstrov prehuplo hneď päť hráčov. Najlepším strelcom je Valentin Porte, ktorý mal veľký podiel aj na včerajšom semifinálovom triumfe nad Vardarom Skopje 28:27. Strelil osem gólov, pričom mu na to stačilo len desať pokusov. Sedem gólov zaznamenal Michael Guigou, no trošku za očakávaniami zostal brankár Vincent Gerard, ktorého úspešnosť zákrokov bola len 21%. Tréner Patrice Canayer mal šťastnú ruku pri nasadzovaní hráčov na posledný útok. Šancu dostal Argentínčan Diego Simonet a 20 sekúnd pred koncom svojim jediným gólom rozhodol o osude zápasu.

Bookmakeri očakávajú vyrovnaný zápas

Montpellier si zahrá finále Ligy majstrov po pätnástich rokoch. Vtedy bol úspešný, keď v dvojzápase zdolal španielsky celok Portland San Antonio 50:46. Iba tretíkrát v novodobej histórii Final 4 sa stretnú vo finále mužstvá z rovnakých krajín. Stávkové kancelárie vypísali podobné kurzy, a tak predpokladajú vyrovnaný duel. V tejto ligovej sezóne bol v oboch prípadoch úspešnejší Montpellier. Pokiaľ sa mu podarí ubrániť Kirila Lazarova, tak si myslím, že sa bude tešiť z víťazstva. Navyše, Vincent Gerard je brankárom, ktorý sa vie svoj najlepší výkon predviesť práve v rozhodujúcich zápasoch.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 2.05 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.