Analýza zápasu: HC ‘05 iClinic Banská Bystrica – Dukla Trenčín

Publikované 26.12.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Šláger „štefanského kola“ hokejovej Tipsport Ligy sa odohrá na strednom Slovensku. Banská Bystrica sa vezie na víťaznej vlne a dnes má veľkú šancu zmenšiť svoje manko na lídra tabuľky. Pod Urpín totiž zavíta Dukla Trenčín.

Barani vyhrali päť zápasov po sebe

Banská Bystrica figuruje na priebežnom štvrtom mieste tabuľky. Na konte má 61 bodov, pričom na svojho dnešného súpera ich stráca deväť. Mesiac december odštartovala prehrou v regionálnom derby so Zvolenom 2:4, no následne vyhrala päť zápasov v rade. Paradoxne, naplno nebodovala len na ľade poslednej Detvy, kde vo štvrtej sérii nájazdov rozhodol Marek Bartánus. Barani sa môžu pochváliť najlepšou ofenzívou v súťaži a výbornou bilanciou v domácom prostredí. Pod Urpínom vyhrali 12 z 15 zápasov a v priemere dosahujú viac než 4,5 gólu na zápas. Najlepším strelcom je Josh Brittain a post lídra produktivity patrí Casonovi Hohmannovi (8+22).

Pred Vianocami sa posilnili o dvojicu hráčov

Tesne pred vianočnými sviatkami nastalo v kádri Banskej Bystrice niekoľko zmien. Mužstvo posilnil 28-ročný Kanaďan Akim Aliu, ktorý by podľa trénera Vladimíra Országha mal zlepšiť fyzickú hru jeho tímu. Zaujímavá rošáda nastala opäť so Slovanom Bratislava. Do KHL smeroval Patrik Lamper a naopak pod Urpín sa sťahoval Tomáš Hrnka. Vo svojom úvodnom dueli proti Žiline nastúpil v prvej formácii a hneď sa zaskvel gólom i asistenciou. Banskobystričania majú piate najlepšie presilové hry, no viac gólov v oslabení inkasovala už len Detva a Nitra. Brankárskou jednotkou je Fín Teemu Lassila, ktorého úspešnosť zákrokov sa pohybuje nad hranicou 92%.

Trenčania si zakladajú najmä na výbornej obrane

Dukla Trenčín je trošku prekvapujúcim, ale určite zaslúženým lídrom tabuľky. Na konte má 70 bodov, čo len o dva menej v porovnaní s celou základnou časťou sezóny 2016/17. V riadnom hracom čase prehrala doposiaľ len päť stretnutí, vrátane toho na ľade Banskej Bystrice. Vojaci sa prezentujú najmä vynikajúcou defenzívou, ktorá doposiaľ kapitulovala len 55-krát. Veľký podiel na tom majú kvalitné výkony brankára Michala Valenta, ktorý v priemere inkasuje len 1,62 gólu na zápas. Šesťkrát vychytal čisté konto, čo je jasne najviac zo všetkých brankárov Tipsport Ligy. Samozrejme, takéto výkony sa odzrkadlia aj na úspešnosti oslabení. Trenčín čelil celkovo 127 početným nevýhodám a inkasoval len trinásťkrát.

Fungujúci mix skúsenosti a mladíckej dravosti

Trenčania vyhrali vonku ostatných šesť zápasov a pokračovať v tejto sérii by chceli aj na strednom Slovensku. Ako sme už spomínali, v polovici októbra prehrali v Banskej Bystrici 5:2, no zápas to bol strelecky vyrovnaný a hostia sa dlho držali v hre o víťazstvo. Najproduktívnejším hráčom tímu je Peter Őlvecký, ktorý sa postaral o 28 kanadských bodov (13+15). Trenčania využívajú každú piatu presilovú hru. Celkovo majú veľmi skúsené mužstvo, ktorého ťahúňmi sú Branko Radivojevič, Tibor Varga či obranca Tomáš Starosta. Nestrácajú sa však ani mladíci ako Michal Hlinka, Juraj Bezúch či Marek Hecl. Podobne ako domáci, ani hostia nehlásia žiadne zranenia, a tak by mali v dnešnom dueli nastúpiť v plnej sile.

Gólovú prestrelku pod Urpínom nečakáme

Miernym favoritom zápasu je Banská Bystrica, ktorej hlavnou výhodou sú skvelí fanúšikovia. Aj vďaka nim sa tímu Vladimíra Országha tak darí v domácom prostredí. Trenčín sa na tento zápas nenaladil najlepšie, keď Popradu podľahol 0:2. Uvidíme ako sa na hre oboch tímov prejaví drobná vianočná prestávka. Podľa môjho názoru veľa gólov nepadne a tiež nepredpokladám plný bodový zisk zverencov Petra Oremusa.

Môj tip: Padne 0-5 gólov, aktuálny kurz vo Fortune: 1.70 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.