Analýza zápasu: Indiana Pacers – Cleveland Cavaliers

Publikované 20.04.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Play off basketbalovej NBA dnes v noci pokračuje ďalšími troma stretnutiami. My sme pre vás vybrali atraktívny súboj medzi Indianou a Clevelandom. Držiteľ trofeje Larryho O’Briena z roku 2016 nevyužil naplno výhodu domácej palubovky, a tak bude mať u súpera čo naprávať.

Cavaliers až nečakane nízko v tabuľke

Cleveland Cavaliers nemá za sebou úplne bezchybnú základnú časť. Dosiahol v nej síce päťdesiat víťazstiev, no stačilo mu to len na štvrté miesto. Nevyšlo mu najmä obdobie od vianočných sviatkov do konca januára, keď prehral desať z trinástich duelov. Lepšiu ofenzívu v porovnaní s ním malo na východe len Toronto, ale defenzíva nefungovala tak, ako sme boli zvyknutí. Na druhej strane, Indiana vstupovala do sezóny bez dlhoročného lídra Paula Georga, ktorý sa sťahoval do Oklahomy. Pacers zaznamenali bilanciu 48-34 a patrili k defenzívnejším tímom NBA. Ťažili najmä z výhody domáceho prostredia, v ktorom dvakrát tesne zdolali aj svojho dnešného rivala.

V Ohiu rozhodli úvodné štvrtiny

Úvodné dva zápasy sa odohrali v štáte Ohio a mali diametrálne odlišný charakter. V prvom meraní síl si od začiatku vypracovali vysoký náskok hostia, po prvej štvrtine viedli 33:14 a následne svoj náskok kontrolovali. Victor Oladipo zatienil domáce hviezdy 32 bodmi, pričom premenil šesť z deviatich trojkových pokusov. Odvetu už domáci Cleveland zvládol lepšie a vyrovnal stav série na 1:1. Tentokrát on dominoval v prvej štvrtine, ktorú vyhral o pätnásť bodov. V ďalších troch nastrieľal menej bodov než súper, ale napokon sa radoval z triumfu 100:97. Strelecky zažiaril LeBron James. Dostal sa až k 24 strelám z poľa, trinásťkrát sa po fauloch súpera postavil na čiaru trestného hodu a celkovo zaznamenal 46 bodov.

Cleveland sa na palubovke Indiany trápi

Štatisticky boli zápasy veľmi vyrovnané. Indiana mala síce lepšiu úspešnosť streľby, no rozdiel bol len v pár percentách. Rozhodovali trojky, a tak sa dá predpokladať, že aj dnes bude streľba z diaľky kľúčovým faktorom. Paradoxom je, že v základnej časti mal Cleveland lepšiu úspešnosť trojek v zápasoch vonku, keď mu do koša spadlo až 37% pokusov. Už sme spomenuli, že Indiana oba vzájomné zápasy v rámci tejto sezóny na domácej palubovke zvládla. V decembri vyhrala 106:102 a o mesiac neskôr 97:95. Zaujímavosťou je, že Cavaliers sa v Indiane akoby vôbec nehralo dobre. V rokoch 2012-2016 tu obhajca finálovej účasti prehral všetkých desať zápasov.

K Jamesovi sa musia pridať spoluhráči

Hostia sa aj dnes budú spoliehať na LeBrona Jamesa, ktorý v play off NBA pokoril už hranicu 6200 bodov. Štvrtkové víťazstvo o tri body je však varovným prstom, že k superstar celej súťaže sa musia pridať aj jeho spoluhráči. Kevin Love zaznamenal v dvoch zápasoch len 26 bodov a Kyle Korver je po chorobe takisto nevýrazný. Na druhej strane, Indiana našla v oboch zápasoch okrem Victora Oladipa aj ďalších troch hráčov, ktorí dosiahli dvojciferný počet bodov. Myles Turner okrem kvalitného bodového prídelu získava dôležité lopty na doskoku, no trošku viac sa možno očakáva od Srba Bojana Bogdanoviča. Hostia by dnes mali nastúpiť v plnej sile, domácim zrejme bude chýbať Joe Young.

Bookmakeri vypísali takmer zhodné kurzy

„Tešíme sa na piatkovú noc. Bude to ďalšia bitka, na ktorú budeme pripravení,“ povedal domáci líder Victor Oladipo. Bookmakeri vypísali prakticky zhodné kurzy na víťazstvo jedného či druhého mužstva. Aj to svedčí o tom, že sa môžeme tešiť na ďalšiu napínavú koncovku. Tyronn Lue ešte dvadsať minút pred druhým zápasom menil základnú zostavu – akoby potreboval vyskúšať niečo na súpera, proti ktorému sa Clevelandu vôbec nedarí. Osobne si myslím, že dnes to LeBron James sám neutiahne a Indiana sa v sérii dostane do opätovného vedenia.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 2.02 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.