Analýza zápasu: Ivo Karlovič – Alex De Minaur

Publikované 17.07.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Trávnatú časť tenisovej sezóny definitívne ukončí turnaj ATP 250 v americkom Newporte. Dnešná porcia ôsmich zápasov zahŕňa aj zaujímavý súboj generácii. Ostrieľaného matadora Iva Karloviča čaká o 20 rokov mladší Alex De Minaur.

Jedna z najhorších sezón kariéry

Ivo Karlovič neprežíva ideálnu sezónu. Odohral v nej dokopy 24 zápasov, z ktorých vyhral len desať. V rebríčku sa tak prepadol do druhej stovky a ktovie či ho dnes nečaká posledný súťažný duel na obľúbenom trávnatom povrchu. Vo februári oslávil 39. narodeniny, a tak patrí medzi najstarších ešte aktívnych tenistov. V roku 2018 sa mu až osemkrát stalo, že turnaj opustil bez víťazstva. Na tráve uspel v jednom zo štyroch prípadov. V Hertogenboschi prehral v prvom kole, v Halle nestačil na Lukáša Lacka a v All England Clube mu vystavil stopku Jan-Lennard Struff. Nemec vyhral po takmer štvorhodinovej bitke, v rozhodujúcom sete 13:11.

V Newporte s troma finálovými účasťami

Keďže chorvátsky tenista sa do druhého wimbledonského týždňa príliš často nedostal, mal možnosť pripraviť sa aspoň na turnaj v Newporte. Od roku 2013 tu nechýbal ani raz a trikrát po sebe si zahral o titul. Ten však získal len pred dvoma rokmi po finálovej výhre nad Gillesom Mullerom. Vlani skončil svoju púť vo štvrťfinále, keď ho zdolal Peter Gojowczyk 6:7, 7:6, 6:7. Aj tento výsledok naznačuje, že v zápasoch rodáka zo Záhrebu neraz rozhodujú tajbrejky. V tejto sezóne ich odohral už 37, ale úspešný bol len v pätnástich prípadoch. Podanie má aj po rokoch stále kvalitné, proti Struffovi nastrieľal 61 es, no jeho slabinou je medzihra a celkovo hra na príjme.

Za rok sa posunul o takmer 200 miest

Alex De Minaur má celú tenisovú kariéru pred sebou. Stále má iba 19 rokov, no za ostatných dvanásť mesiacov spravil veľký pokrok. Z 244. miesta rebríčka ATP sa posunul na číslo 68, čo je jeho doterajším maximom. Austrálčan mal raketový úvod sezóny, keď sa mu darilo v domácom prostredí. V Brisbane postúpil do semifinále a v rodnom Sydney ho až vo finále zdolal Daniil Medvedev. Pred Wimbledonom si doprial bohatú súťažnú prípravu na tráve. Odohral dokopy trinásť duelov a na challengeri v Nottinghame nenašiel premožiteľa. S výkonmi v All England Clube bol tiež spokojný. Prvýkrát na grandslame postúpil do 3. kola a nad jeho sily bol až Rafael Nadal.

De Minaur si včera vyskúšal miestny povrch

Nedávne vystúpenie v Londýne Alexa De Minaura povzbudilo v Newporte má vysoké ambície. Predstavuje sa tu vôbec po prvýkrát, no už včera mal možnosť odohrať súťažný duel na miestnom dvorci. V zápase štvorhry s krajanom Jamesom Duckworthom síce podľahli francúzskemu duu Mahut – Mannarino, ale pred dnešným súbojom to bol rozhodne dobrý tréning. Sebavedomie mu môže dodať aj výsledok zo samotného úvodu sezóny. V Brisbane okrem iných zdolal aj Miloša Raoniča, ktorý je podobným typom hráča ako Karlovič. V prebiehajúcom ročníku odohral De Minaur len osem skrátených hier, pričom je jeho bilancia vyrovnaná.

V zápase by nemal chýbať tajbrejk

Podľa stávkových kancelárii je miernym favoritom zápasu mladý Austrálčan. Samozrejme, aj dnes možno očakávať, že Ivo Karlovič nastrieľa dvojciferný počet es, ale jeho hra na príjme je v poslednom období slabučká. Oficiálne štatistiky dokonca uvádzajú, že v tomto roku vyhral na returne priemerne až každú štvrtú loptičku a získal iba šesť percent hier. Z tohto nám jasne vychádza, že by sme mali vidieť tajbrejk, ak nie dva. Preto sa javí byť najrozumnejšia stávka na vyšší počet gemov v zápase.

Môj tip: Počet gemov 25 a viac, aktuálny kurz vo Fortune: 1.65 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.