Analýza zápasu: Jana Čepelová – Dominika Cibulková

Publikované 28.08.2017, autor: Miroslav Kováčik

Koniec augusta v tenisovom svete už tradične patrí poslednému grandslamovému turnaju roka US Open. Práve dnes sa v New Yorku rozbieha jeho ďalší ročník. Slovenskí fanúšikovia budú znova najväčšie nádeje vkladať do Dominiky Cibulkovej. S tou sa žreb poriadne pohral, keď jej v prvom kole prisúdil fedcupovú kolegyňu Janu Čepelovú.

US Open Čepelovej príliš nesvedčí

Jana Čepelová vstupuje do posledného podujatia veľkej štvorky v pozícii 87. hráčky rebríčka WTA. Pre 24-ročnú rodáčku z Košíc to bude ešte len tretia účasť v hlavnej súťaži newyorského grandslamu. V roku 2013 stroskotala už v prvom kole. O rok neskôr síce najskôr zdolala v trojsetovej bitke Španielku Mariu Teresu Torro-Florovú, následne však tvrdo narazila. Proti Rumunke Simone Halepovej nemala šancu a uhrala len tri gemy. Čepelová sa US Open zúčastňuje pravidelne od roku 2012, no pri zvyšných troch účastiach nezvládla kvalifikačné súboje. Vlani bola k postupu veľmi blízko, avšak v priamom súboji o účasť v hlavnom pavúku nestačila na talentovanú Rakušanku Barbaru Haasovú.

Tento rok už v Amerike raz prekvapila

Slovenská fedcupová reprezentantka má v aktuálnej sezóne pomerne kolísavú formu. Najmä v úvode roka sa dokázala celkom výrazne presadzovať aj na WTA turnajoch, no niekoľkokrát sa nevyhla ani zaváhaniam v úvodnom kole. Za zmienku však stojí spomenúť, že jeden zo svojich najlepších výsledkov v sezóne 2017 dosiahla práve na tvrdom povrchu v americkom Miami. Ako úspešná kvalifikantka to dotiahla až do 3. kola, kde jej stopku vystavila Barbora Strýcová. Jana Čepelová sa v tomto roku tak trochu trápi pri vlastnom servise. Nielenže pomerne málo zapája do hry prvé podanie, ale získava po ňom len približne 60% loptičiek. Naopak, celkom sa jej darí pri podaní súperky, kde využila 42% brejkbalových príležitostí.

Jedna štvrťfinálová účasť je svetlou výnimkou

Dominika Cibulková pred začiatkom US Open uzatvára prvú desiatku ženského svetového rebríčka. Na newyorský grandslam pricestovala už jubilejný desiaty raz v kariére, no že by patril medzi jej obľúbené, to konštatovať nemôžeme. Medzi doterajšími výsledkami zverenky Mateja Liptáka vyčnieva štvrťfinále zo sezóny 2010, v ktorom stroskotala na rakete Caroline Wozniackej. Vlani tu už po štvrtýkrát skončila v 3. kole, keď ju vo veľkej trojsetovej bitke premohla Ukrajinka Lesia Tsurenková. Slovenská jednotka sa určite bude chcieť vyhnúť takým zaváhaniam, aké sa jej prihodili v rokoch 2013 a 2014. Vtedy si balila kufre už po prvom kole, keď v New Yorku nezvládla svoju úvodnú prekážku.

Výsledkové trápenie zlomila až v New Havene

Dominika Cibulková do tejto sezóny vstupovala s veľkými očakávaniami. Koniec koncov možno práve to bránilo 28-rodáčke z Bratislavy na ceste za lepšími výsledkami. Aktuálna svetová jedenástka ešte donedávna mala na svojom konte len dve semifinálové účasti. Svoje výsledkové i herné trápenie zlomila až minulý týždeň na podujatí v New Havene. Práve v americkom štáte Connecticut sa jej po prvýkrát v sezóne podarilo vyhrať na jednom turnaji viac ako dva zápasy a hneď z toho bola aj finálová účasť. Slovenka ukázala svoj najlepší tenis za posledné mesiace, no ani ten na vytúženú trofej nestačil. Vo finále totiž prehrala v troch setoch s Austrálčankou Dariou Gavrilovovou. Veľkým problémom šampiónky z Turnaja majsteriek je v tejto sezóne servis, pri ktorom vyhrala len 56% výmen.

Cibulková postúpi, jednoznačný triumf ale nečakáme

Pri pohľade na rebríčkové postavenie oboch hráčok je favoritka zápasu jednoznačná. Dominika Cibulková sa síce po väčšinu sezóny trápi, ale v New Havene už predvádzala tenis pripomínajúci jej formu z konca minulej sezóny. Aktuálnu svetovú desiatku favorizujú aj stávkové kancelárie, ktoré na jej víťazstvo vypísali kurz okolo 1,35. Doposiaľ sa obe hráčky stretli na okruhu WTA len raz. V roku 2013 vyhrala v kanadskom Toronte Dominika Cibulková po setoch 7:5 a 6:4. Osobne očakávam víťazstvo zverenky Mateja Liptáka aj dnes, no myslím si, že Jana Čepelová favorizovanú krajanku aspoň v jednom sete potrápi. Preto by som zvolil tip na vyšší počet gemov.

Môj tip: Počet gemov – 19 a viac, aktuálny kurz vo Fortune: 1.44, FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.