Analýza zápasu: Johanna Kontaová – Simona Halepová

Publikované 11.07.2017, autor: Miroslav Kováčik

Dnes sa opäť bude prepisovať história ženského tenisu. Od založenie ženskej tenisovej asociácie (WTA) totiž spoznáme v poradí 23. svetovú jednotku. Všetko má vo svojich rukách Simona Halepová, ktorá potrebuje zdolať domácu Johannu Kontaovú. Ak by sa tak nestalo, tešiť sa budú za riekou Moravou, keďže do čela rebríčka by od pondelka išla Karolína Plíšková.

Vykúpenie v podobe prerušenia antukovej sezóny

Johanna Kontaová zažíva sezónu ako na hojdačke. Prvá štvrtina jej vyšla nad očakávania, keď vyhrala turnaj v Sydney, následne postúpila do štvrťfinále Australian Open a dobrú formu vyšperkovala triumfom z Miami. Na tvrdom povrchu sa jej darilo, ale na antuke to bolo jedno veľké trápenie. Britka prakticky nič neuhrala a povestným klincom do rakvy bolo vyradenie v prvom kole French Open. Na všetko zlom sa ale dá nájsť niečo pozitívne. Ako jedna z mála tenistiek odohrala pred Wimbledonom až tri turnaje. V Nottinghame stroskotala vo finále na Donne Vekičovej a za zmienku stojí spomenúť aj semifinálovú účasť z Eastbourne. Do boja o finále ale nenastúpila, keďže deň predtým si nešťastne udrela hlavu v závere súboja s Angelique Kerberovou.

Výborná na servise a spoľahlivá na sieti

Johanna Kontaová bola pred začiatkom turnaja najväčšou britskou nádejou v ženskej časti pavúka. Pred domácimi fanúšikmi sa jej pritom vôbec nedarilo, veď v rokoch 2011-2016 vyhrala len jeden zo šiestich duelov. Túto sezónu ale zlomila výsledkovú smolu a prvýkrát postúpila do štvrťfinále. V priebehu niekoľkých dní odohrala proti Donne Vekičovej druhý dramatický duel, ktorý napokon v treťom sete vyhrala 10:8. Včera si poradila aj s veľmi dobre podávajúcou Caroline Garciovou, no tiež to bolo až v troch setoch. Zo štatistických ukazovateľov možno vypichnúť 77-percentnú úspešnosť vyhraných bodov po prvom servise či skvelú hru na sieti, kde uspela v 81% prípadoch. Na returne nie je tak nebezpečná ako jej súperka, a tak bude jej servis a agresívna hra kľúčovým faktorom.

Po neúspešnom finále prichádza druhá šanca

Simona Halepová je opäť jedno víťazstvo od postu svetovej jednotky. Pred mesiacom bola v podobnej pozícii, no finálový zápas Roland Garros nezvládla podľa predstáv. Nad Jelenou Ostapenkovou síce viedla 4:6, 0:3 ale napokon sa musela skloniť pred agresívnou hrou svojej súperky. Pred Wimbledonom odohrala jeden prípravný turnaj v Eastbourne. Pre daždivé počasie musela v priebehu niekoľkých hodín odohrať dva zápasy, čo bolo fyzicky veľmi náročné. Tsvetanu Pironkovovú ešte v troch setoch pretlačila, no v zápase s Caroline Wozniackou jej už chýbali sily. Na treťom grandslame sezóny druhýkrát za sebou postúpila medzi najlepšiu osmičku. Najlepší výsledok ale dosiahla v roku 2014, keď si s drobnými zdravotnými problémami zahrala semifinále proti Genie Bouchardovej.

Halepová bude útočiť najmä na returne

Rumunská tenistka prechádza turnajom bez vážnejšieho zakopnutia, no musíme povedať, že čelila len jednej hráčke z TOP 50. Poslednou súperkou Simony Halepovej bola stále čerstvá mamička Viktoria Azarenková. Bieloruska dobre vstúpila do zápasu, ale napokon prehrala 7:6, 6:3. V porovnaní s Johannou Kontaovou rodáčka z Konstanci horšie podáva, ale to nie je žiadne prekvapenie. Na druhej stane je oveľa silnejšia na príjme, keď v štyroch kolách vyhrala v priemere 46% loptičiek na returne. Pred dnešným zápasom sa nechala počuť, že už nepociťuje taký tlak, ako pred finále Roland Garros. S britskou jednotkou sa stretne už piatykrát. Doterajšia vzájomná bilancia je vyrovnaná 2-2 a zaujímavé je, že Halepová obe svoje výhry dosiahla vo Fed Cupe.

O novej svetovej jednotke rozhodnú tri sety

Stávkové kancelárie na dnešný súboj o svetovú jednotku vypísali prakticky zhodné kurzy. Aj vďaka tomu možno očakávať vyrovnané stretnutie. Britka má lepší servis a tiež sa bude môcť spoliehať na domáce prostredie. Na druhej strane, Simona Halepová sa lepšie na dvorci pohybuje, nebezpečnejšia je na returne a tiež robí menej nevynútenej chýb. Ťažko predpovedať víťazku zápasu. Osobne by som post svetovej jednotky viac doprial Rumunke, no myslím si, že si ho bude musieť vybojovať až po trojsetovej dráme.

Môj tip: Počet setov – 3, aktuálny kurz vo Fortune: 2.30 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.