Analýza zápasu: John Isner – Gael Monfils

Publikované 11.03.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Druhá marcová nedeľa bude v znamení bieleho športu. V kalifornskom Indian Wells pokračuje jeden z najprestížnejších tenisových turnajov zápasmi druhého kola. V ňom uvidíme aj atraktívny súboj medzi domácim Johnom Isnerom a Francúzom Gaelom Monfilsom.

Isnera nezastihol úvod sezóny v dobrej forme

John Isner aktuálne figuruje v rebríčku ATP na 18. mieste. Svoje kariérne maximum dosiahol pred takmer šiestimi rokmi, keď prenikol do elitnej desiatky, konkrétne na deviatu pozíciu. Američan získal tucet turnajových titulov, ale väčšina z nich je z kategórie ATP 250. V Atlante dokonca vyhral štyri z ostatných piatich ročníkov. Na tých najväčších turnajoch však zvykne sklamať, čo sa ukázalo aj na Australian Open. Rodák z Greensboro si balil kufre už v prvom kole, keď ho zdolal Matthew Ebden. Celkovo Američan nemá vôbec dobrý štart do sezóny. Vyhral len dva zo siedmich duelov. Jedno víťazstvo dosiahol v Davis Cupe, keď v piatich setoch pretlačil Srba Dušana Lajoviča.

Vlani ho vyradil práve Monfils

Americký dlháň sa naposledy predstavil na turnaji v mexickom Acapulcu. V prvom kole však nestačil na svojho krajana Ryana Harrisona, ktorému podľahol 3:6, 6:7. Po tomto zaváhaní si John Isner doprial dvojtýždňovú pauzu a pripravoval sa na Indian Wells. Na tomto turnaji sa mu zvyklo dariť. V roku 2012 si tu zahral finále s Rogerom Federerom, raz prenikol medzi najlepšiu štvorku a až štyrikrát vypadol v osemfinále. Paradoxne, vlani ho vyradil z turnaja práve Gael Monfils po výsledku 2:6, 4:6. V prípade Johna Isnera osud zápasu často závisí od toho, ako dopadnú skrátené hry. V tejto sezóne má však v tajbrejkoch výrazne negatívnu bilanciu, keď ich vyhral len dva z ôsmich.

Francúz odštartoval sezónu turnajovým titulom

Gael Monfils je v rebríčku ATP až na 42. mieste, ale toto postavenie rozhodne nezodpovedá jeho kvalitám. Francúz je podstatne rozohranejší než jeho dnešný súper. V sezóne odohral už osemnásť zápasov s bilanciou 12-6. Rok 2018 odštartoval turnajovým titulom v katarskej Dohe, keď vo finále pomerne hladko zdolal Andreja Rubleva 6:2, 6:3. Na Australian Open vypadol síce v druhom kole, no mal smolu na žreb, pretože už v tejto fáze turnaja sa mu do cesty postavil Novak Djokovič. Napriek tomu mu rodák z Paríža zobral set a predviedol kvalitný výkon. Okrem toho má v tejto sezóne na konte aj semifinálovú účasť z antukového turnaja v Buenos Aires.

V prvom kole poľahky zdolal Ebdena

Na rozdiel od Johna Isnera musela bývala svetová šestka odohrať už aj zápas prvého kola. V ňom si Gael Monfils zmeral sily so spomínaným Matthewom Ebdenom a možno povedať, že si zápas skúsene postrážil. Za necelú hodinu a štvrť vyhral 6:3, 6:3, pričom len raz prišiel o svoje podanie. Zaznamenal šesť es a po druhom servise súpera získal 61% loptičiek. Každopádne, pri vlastnom podaní to nebolo ideálne. Prvý servis zapájal do hry v 59% prípadov a v priemere po ňom vyhral dve z troch loptičiek. Vlani stroskotal v osemfinále, keď ho zdolal Dominic Thiem. Svoj najlepší výsledok na Indian Wells dosiahol v roku 2016 – vo štvrťfinále nestačil na Miloša Raoniča.

Monfils by mal zužitkovať lepšiu formu

Papierovým favoritom zápasu je Gael Monfils, hoci výhoda domáceho prostredia je na strane Johna Isnera. Vo vzájomných dueloch vedie Francúz 5-4, pričom vyhral ostatné štyri zápasy hrané na dva víťazné sety. Aktuálne má lepšiu formu a myslím si, že mu pomôže aj to, že v prvom kole si pomohol zvyknúť na podmienky v Indian Wells. Pri kvalitách servisov oboch hráčov sa zrejme dočkáme tajbrejku, možno aj troch setov, no osobne si myslím, že do tretieho kola postúpi Monfils.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.65 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!