Analýza zápasu: Jokerit Helsinki – HC Soči

Publikované 03.03.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Kontinentálna hokejová liga má za sebou všetkých 756 zápasov základnej časti. Najlepších šestnásť tímov teraz zabojuje o Gagarinov pohár, ktorý naposledy získal SKA Petrohrad. Do okruhu favoritov nepochybne patrí aj fínsky Jokerit Helsinki. Toho v prvom kole play off čaká tím HC Soči.

Východnú konferenciu by žolíci vyhrali

Jokerit Helsinki nazbieral v základnej časti úctyhodných 103 bodov. Kým vo Východnej konferencii by mu to stačilo na prvenstvo, na kvalitnejšom západe sa musel uspokojiť len s tretím miestom. Prezentoval sa najmä veľmi dobrou defenzívou. Ryan Zapolski bol jedným z najlepších brankárov súťaže, keď držal si úspešnosť zákrokov nad 93%. V domácej Hartwall Arene vyhral 18 z 28 zápasov a nebodoval len v šiestich prípadoch. Naposledy pred vlastnými fanúšikmi zdolal SKA Petrohrad 5:3. Zverenci Jukku Jalonena sa nevyhli aj niektorým výpadkom či menej koncentrovaným výkonom. Svedčí o tom napríklad fakt, že na konci základnej časti dvakrát prehrali s Dinamom Riga.

Jokerit ťahá za úspechom iba 18-ročný mladík

V ostatných dvoch sezónach sa Jokerit porúčal z play off už v prvom kole. O takýto neúspešný hattrick rozhodne nestojí a Petteri Wirtanen verí, že fínsky klub môže ísť v tomto ročníku veľmi ďaleko. Ofenzívnym lídrom mužstva je len 18-ročný Eeli Tolvanen, ktorý nazbieral 36 bodov s bilanciou 19+17. O jeden bod viac zaznamenal dánsky útočník Nicklas Jensen, no ten na rozdiel od spomínaného mladíka odohral celú sezónu. Fínsky celok mal v základnej časti druhé najlepšie presilovky, keď využil 24% svojich početných výhod. Dnes sa nebude môcť spoľahnúť na rýchlonohého Anttiho Pihlströma či dlhodobo zranených hráčov Juha Rautanena a Mika Lundina.

Soči sa musí zaobísť bez produktívneho Američana

HC Soči obsadilo v základnej časti šiestu priečku so ziskom 87 bodov. Jej záver ho ale nezastihol v najlepšej forme. Tri z posledných štyroch zápasov tím od Čierneho mora prehral a lepšiu východiskovú pozíciu musel zachraňovať až predvčerajším víťazstvom na ľade Lady Togliatti. Základnú časť zverenci Sergeja Zubova ukončili s negatívnym skóre 130:138, čo nie je najlepšia vizitka. O produktivitu sa staralo najmä kanadské duo Eric O’Dell a Sean Collins. Dokopy nazbieralo 62 bodov, pričom druhý menovaný bol najlepším strelcom mužstva. Veľmi dobre im sekundoval Američan Casey Wellman, nazbieral 31 bodov, no dnešný duel pre nešpecifikované zranenie vynechá.

V play off ešte nezažilo víťaznú radosť

Pre Soči to bude tretia účasť v play off KHL. V predošlých prípadoch úspešné nebolo a prehralo všetkých osem zápasov. Zaujímavosťou je, že proti Jokeritu sa mu v tomto ročníku mimoriadne darilo. V štyroch dueloch stratilo len bod a ani raz neinkasovalo viac než dva góly. Musíme však podotknúť, že zakaždým išlo o vyrovnané stretnutia, ktoré sa skončili rozdielom jediného gólu. O lepšie než šieste miesto Soči pripravila hra v nerovnovážnom počte hráčov na ľade. S úspešnosťou necelých 15% malo tretie najhoršie presilové hry v KHL a inkasovalo v priemere z každého štvrtého oslabenia. Brankárskou jednotkou je Konstantin Barulin, ktorý inkasuje 2,36 gólu na zápas.

V Hartwall Arene sa prekvapenie nezrodí

Jednoznačným favoritom tejto štvrťfinálovej série je Jokerit Helsinki. Kvalitou kádra predčuje Soči a myslím si, že v domácom prostredí narobí problémy aj dvojici CSKA Moskva a SKA Petrohrad. Paradoxne, v jeho prospech môže hrať práve to, že so Soči štyrikrát prehral. Zo strany tímu Jukku Jalonena tak nehrozí ani najmenšie podcenenie. Eeli Tolvanen je vo výbornej forme a predpokladám, že neodíde bodovo naprázdno. Kľúčové môžu byť aj presilovky, ktoré má klub z metropoly Fínska oveľa efektívnejšie.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.63 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.