Analýza zápasu: Juan Martin Del Potro – Feliciano López

Publikované 05.07.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Štvrtý wimbledonský deň ponúkne fanúšikom tenisu opäť niekoľko zaujímavých súbojov. Za jeden zo šlágrov môžeme označiť aj argentínsko-španielsku konfrontáciu medzi Juanom Martinom Del Potrom a Felicianom Lópezom.

V Londýne zažiaril najmä počas olympiády

Juan Martin Del Potro sa obdivuhodne vrátil do tenisového kolotoča. Kvôli zraneniam bol až v druhej tisícke rankingu, no dnes je už svetovou štvorkou. Jeho zápästie drží a Argentínčana určite musíme začleniť do širšieho okruhu favoritov na wimbledonský triumf. V tejto sezóne má zápasovú bilanciu 30-7, vyhral dva turnaje a na Roland Garros si zahral semifinále. Po prehre s Rafaelom Nadalom si doprial takmer mesačné voľno. Odohral len exhibíciu Boodles Challenge, keď zdolal Taylora Fritza. V All England Clube najviac zažiaril v rokoch 2012 a 2013. Najskôr počas letnej olympiády vybojoval bronz a o rok neskôr padol až v semifinále po veľkej bitke s Novakom Djokovičom.

Na servise nedal Nemcovi veľa šancí

Fanúšika futbalového klubu Boca Juniors preveril v prvom kole Nemec Peter Gojowczyk. Spravil však 30 nevynútených chýb, a tak prehral hladko 0:3 na sety. Argentínčan hral to, čo potreboval a na kurte strávil necelé dve hodiny. V štrnástich hrách na servise trafil 22 es, takže každý druhý gem na podaní akoby začínal za stavu 30:0. Po prvom servise stratil 9 z 54 loptičiek a odvrátil všetky štyri brejkbaly súpera. V úvodnom sete pri nábehu na sieť nepríjemne spadol a jediné, čo mu možno vyčítať je trošku slabší pohyb. Jeho bilancia proti ľavorukým tenistom je 53-23. Za zmienku stojí spomenúť aj fakt, že pokiaľ v tejto sezóne vyhral prvý set, tak len raz prehral.

Pred Wimbledon dvakrát nestačil na Kyrgiosa

Z hľadiska pevného zdravia je Feliciano López pravým opakom svojho dnešného súpera. Na grandslamových turnajoch dnes odohrá 67. zápas bez prestávky, čo znamená vylepšenie historických štatistík Open éry. Aktuálne uzatvára siedmu desiatku svetového rebríčka, ale po Wimbledone môže ísť vyššie. Vlani mal smolu na žreb. Na úvod čelil trávnatému špecialistovi Adrianovi Mannarinovi a napokon prehral 1:3 na sety. V príprave na obľúbený turnaj postúpil do štvrťfinále v Stuttgarte i Queen’se, ale v oboch prípadoch mu stopku vystavil Nick Kyrgios. Austrálčan je podobný hráč ako Del Potro, teda s delovým servisom a smrteľným forhendom.

Ľavácký servis a výborná hra na sieti

Tri zo šiestich turnajových titulov dosiahol Španiel na tráve, ale v All England Clube nikdy ďalej než do štvrťfinále neprešiel. Navyše, poslednýkrát sa tak stalo ešte v roku 2011. V utorok predviedol kvalitný výkon proti ďalšiemu Argentínčanovi Federicovi Delbonisovi. Vyhral po setoch 6:3, 6:4 a 6:2. Po prvom servise získal 93% loptičiek a pomohol si aj 19 esami. Oproti prehrám s Nickom Kyrgiosom nenájdeme veľa štatistických rozdielov, a tak možno očakávať podobné čísla na servise aj dnes. Vyzdvihnúť treba iba 14 nevynútených chýb a tiež 70-percentnú úspešnosť na sieti. Feliciano López je povestný taktikou servis – volej, ktorá bude kľúčom k úspechu.

Súper, ktorého si nikto neželá

Favoritom zápasu je Argentínčan, ale vo svojich vyjadreniach je opatrný. Priznal, že Feliciano López je nebezpečný súper, ktorého si snáď nikto neželá do úvodných kôl turnaja. Takisto vie, že ak chce postúpiť, musí hrať svoj najlepší tenis. Rozhodne neočakávam jednoznačný duel. Naznačuje to aj vzájomná bilancia, v ktorej 4:3 vedie rodák z Tandilu. Tajbrejku sa určite dočkáme a dôležité bude to, ako hráči využijú šance. Z napísaného sa najlepším riešením ukazuje byť stávka na vyšší počet gemov.

Môj tip: Počet gemov 40 a viac, aktuálny kurz vo Fortune: 1.69 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.