Analýza zápasu: Kanada – Švajčiarsko

Publikované 31.12.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Posledná analýza roku 2017 bude patriť najstaršiemu hokejovému turnaju na svete. Spengler Cup má už tradične na Silvestra na programe finálové stretnutie, v ktorom uvidíme vzájomný súboj tímu Kanady a reprezentácie Švajčiarska. Zápas sa začne už na pravé poludnie.

Javorové listy so šancou na víťazný hattrick

Výber Kanady je už tradičným účastníkom tohto povianočného turnaja. Posledné dva ročníky ovládol a celkovo ťahá na Spengler Cupe sériu siedmich víťazných zápasov v rade. Javorové listy v základnej skupine zdolali Hradec Králové 5:3 a následne si poradili aj s domácim Davosom. Paradoxne, v oboch stretnutiach inkasovali gól ako prví. Zverenci Willieho Desjardinsa postúpili priamo do semifinále, v ktorom druhýkrát v priebehu štyroch dní porazili českého zástupcu. Kanada kontrolovala hru a dnes môže skompletizovať víťazný hattrick. V troch zápasoch skórovala 14-krát, čo svedčí o jej útočnej sile. Až päť gólov dosiahla v presilovkách, ktoré sú jej veľkou zbraňou.

Európsky mix s tradičnými stálicami

Samozrejme, kanadský tím je úplne odlišný v porovnaní s tým, ktorý napríklad hral na nedávnom Channel One Cupe. Gro tvoria hráči zo švajčiarskej súťaže, ktorých dopĺňa početná enkláva hokejistov z nižších zámorských líg. Jedným dychom však treba dodať, že mnohí hráči majú nedávne skúsenosti z pôsobenia v kanadsko-americkej NHL. Produktivitu mužstva vedie Maxim Noreau, ktorý strelil jeden gól a na ďalšie štyri prihral. Stálicami kanadského výberu na Spengler Cupe sú David McIntyre, Matt D’Agostini alebo Andrew Ebbett, ktorý bol vlani členom záverečného All Stars tímu. Brankárskou jednotkou je Kevin Poulin, pôsobiaci vo farbách Medveščaku Záhreb. V EBEL lige ale nemá najlepšie čísla, keď v priemere inkasuje 2,7 gólu na zápas.

Posledná previerka pred olympijským turnajom

Švajčiarska reprezentácia je príjemným oživením tohto turnaja. Zväčša sa na Spengler Cupe nepredstavuje, no teraz využila to, že ešte na konci roka môže absolvovať záverečnú generálku na olympijské hry. Mužstvo je prakticky rovnaké v porovnaní s tým, ktoré sa predstavilo aj na poslednej reprezentačnej akcii. Na nej dokázalo odohrať vyrovnané stretnutie (2:3) aj s podstatne silnejším tímom Kanady, ktorý bol poskladaný z hráčov KHL. Rovnakým pomerom prehrali Švajčiari na Karjala Cupe aj s Čechmi. Hlavnými hviezdami tímu sú Denis Hollenstein, obranca Raphael Diaz alebo mladý talent Vincent Praplan, ktorý má v drese Klotenu viac než bod na zápas.

V semifinále predviedli Helvéti nevídaný uragán

Na Spengler Cupe si Švajčiari počínali absolútne suverénne. V troch zápasoch inkasovali dokopy len štyri góly, čo svedčí o ich kvalitnej obrane. V prvom zápase zdolali Dinamo Riga 6:1 a priamy postup do semifinále si zabezpečili ďalším hladkým víťazstvom, tentokrát nad fínskou Hämeenlinnou. V boji o finále sa stretli s Davosom a v 36. minúte prehrávali 2:3. Potom však spustili doslova uragán, ktorý spôsobil to, že reprezentačný výber napokon triumfoval jasne 8:3. Krajina helvétskeho kríža má vyrovnaný tím, z ktorého až poltucet hráčov má priemer bod na zápas. Oporou je brankár Leonardo Genoni, ktorý si na turnaji drží úspešnosť zákrokov 93,6%.

Kanada svoju víťaznú sériu nepredĺži

Miernym favoritom zápasu je Švajčiarsko. Samozrejme, Kanada má síce väčšie meno, no osobne si myslím, že v Davose je na tom kvalitatívne lepšie jej súper. Švajčiari sú zohranejší a tento turnaj berú skutočne vážne. V hre sú olympijské miestenky a aj dnes sa budú chcieť hráči ukázať trénerom v dobrom svetle. Zatiaľ to na turnaji funguje, Švajčiari strelili v priemere viac ako päť gólov na zápas a myslím si, že vo finále prerušia kanadskú víťaznú sériu na Spengler Cupe.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.95 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.