Analýza zápasu: KB Košice – Inter Bratislava

Publikované 10.04.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Po dlhšej odmlke sa v našej dennej rubrike hlási o slovo slovenský basketbal. Mužská Eurovia SBL má netradične v utorok na programe druhé semifinálové stretnutie medzi KB Košice a bratislavským Interom. Úvodný rozskok sa uskutoční o 18:00 hod.

Košičania sa na postup poriadne nadreli

Košickí basketbalisti v tejto sezóne nepredvádzali také suverénne výkony ako vlani. V základnej časti až jedenásťkrát prehrali, pričom záverečné dve porážky im poriadne skomplikovali situáciu. Po nezdaroch so Svitom a Komárnom spadli z druhého na štvrté miesto tabuľky, čo znamenalo papierovo náročnejšieho súpera vo štvrťfinále. Spomínaný Svit je silný najmä doma, čo dokonale potvrdil. O víťazovi série tak musel rozhodnúť piaty zápas na košickej palubovke. Býci v ňom vyhrali len jednu štvrtinu, no napriek tomu im to stačilo na výhru 94:85. Dvadsiatimi bodmi sa zaskveli Svetozar Stamenkovič a Richard Körner, ktorí boli rozdielovými hráčmi série.

Inter začal play off bez zaváhania

Na druhej strane, Inter Bratislava jasne vyhral základnú časť s bilanciou 30 výhier a len šesť prehier. V porovnaní s Košicami nastrieľal o nepatrných 20 bodov menej, no mal podstatne pevnejšiu defenzívu. V prvom kole play off si zmeral sily s Handlovou a podľa očakávaní jej ukončil sezónu v najkratšom možnom termíne. Najvyrovnanejší zápas sa odohral na Hornej Nitre, kde Baníci aspoň do polovice zápasu vzdorovali veľkému favoritovi. Tretia štvrtina im však nevyšla, z čoho pramenila prehra 86:100. Aj v tomto zápase Inter potvrdil, že má veľmi vyrovnaný káder. Až sedem hráčov dosiahlo aspoň osem bodov a takisto úspešnosť trojek bola hlboko nad 40%.

Únava hostí či trojková kanonáda domácich

V prvom semifinálovom zápase sa v Bratislave zrodilo domáce víťazstvo 87:62. Žlto-čierni položili základ úspechu už v úvodnej desaťminútovke, keď súperovi dovolili dosiahnuť len deväť bodov. Na Košičanoch sa prejavila únava z náročnej štvrťfinálovej série. Od výhry so Svitom mali necelé dva dni na to, aby sa skoncentrovali plus absolvovali presun do hlavného mesta. Snažili sa presadzovať najmä pod košom, o čom svedčí fakt, že si vypracovali až 26 trestných hodov. Domáci zničili súpera streľbou z diaľky, keď sa až 15-krát trafili spoza perimetra. Tomáš Mrviš dokonca premenil všetkých päť pokusov za tri body. „Som spokojný s výsledkom a hlavne s herným prejavom nášho tímu,“ povedal tréner Interu Oliver Vidin.

Býci sa spoliehajú na divácku podporu

Po prvom zápase vypukla slovná prestrelka, do ktorej sa zapojili tréneri oboch tímov. Emóciami vybičovaná séria sa dnes sťahuje do Košíc a zverenci Miljana Čuroviča chcú vyťažiť z výhody domácej palubovky maximum. Dokonca bude dnešný duel v Angels aréne pre fanúšikov zadarmo, takže sa očakáva, že diváci budú povestným šiestym hráčom na ihrisku. V tejto sezóne v oboch prípadoch Košice doma Inter zdolali. Najskôr sa tešili z triumfu 92:82 a v závere základnej časti vyhrali 85:71. Štatisticky je na tom v play off najlepšie z košického tímu Svetozar Stamenkovič, ktorý dosahuje viac než 15 bodov na zápas. Na druhej strane si vysoký štandard drží Radoslav Rančík a až na strelecký výpadok z prvého zápasu to sype Aleksandarovi Vlahovičovi.

Marič: V Bratislave sme neukázali pravé Košice

Podľa stávkových kancelárii je miernym favoritom Inter Bratislava, no osobne si myslím, že výhoda domáceho prostredia sa dnes prejaví. „V Bratislave sme neukázali pravé Košice a ja verím, že doma to bude vyzerať inak. Dovolím si povedať, že odohráme úplne iný zápas, ako bol ten prvý,“ povedal Igor Marič. Veľmi dôležité bude to, ako dokážu Košičania brániť trojkovú streľbu súpera. Pokiaľ sa v tomto smere Inter výraznejšie nevzdiali, zrejme bude cestovať domov so stavom 1:1 na zápasy.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 2.06 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.