Analýza zápasu: Kei Nišikori – Tomáš Berdych

Publikované 16.04.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Po dlhšom čase sa v našich analýzach vraciame na tenisové kurty. V Monte Carle sa totiž rozbieha prestížny antukový turnaj, z ktorého sme pre vás vybrali jeden zo šlágrov prvého kola. Japonec Kei Nišikori si zmeria sily s českou jednotkou Tomášom Berdychom. Stretnutie by sa malo začať o 12:30 hod.

Po návrate na kurty ukázal záblesky formy

Kei Nišikori sa snaží postupne vrátiť späť medzi užšiu svetovú špičku potom, čo vo vlaňajšej sezóne prekonal dlhodobé zdravotné problémy. V tomto roku sa zatiaľ ukazuje v celkom slušnej forme, hoci ho musel odštartovať až na challengerovej úrovni. Bývalá svetová štvorka sa momentálne v rebríčku ATP nachádza na konci štvrtej desiatky. Najvýraznejší výsledok zaznamenal na turnaji ATP 250 v New Yorku, kde ho až v semifinále zastavil neskorší víťaz Kevin Anderson. Okrem toho získal víťaznú trofej na podujatí nižšej kategórie v Dallase. Naposledy sa zverenec Michaela Changa predstavil pred dvoma týždňami v Miami, kde mu však v treťom kole dovolil Juan Martin Del Potro uhrať len štyri gemy.

S monackou antukou nemá veľké skúsenosti

O tom, že Kei Nišikori nie je žiadnym veľkým fanúšikom antukového povrchu svedčí fakt, že pre tohto 28-ročného rodáka zo Shimane je to ešte len druhá účasť na turnaji v Monte Carle. Pred šiestimi rokmi ho v osemfinále zastavil práve Tomáš Berdych, a tak mu Japonec má čo vracať. Počas svojej kariéry vyhral na najpomalšom povrchu presnú stovku zápasov, nikdy ich však v jednej sezóne nebolo viac ako trinásť. Tenista, ktorý je známy obojručným bekhendom svetových kvalít, nie je v tejto sezóne najistejší pri servise. Ten prvý dokonca nezapája do hry ani v 60% prípadoch. Nevýrazný je takisto na returne. Pri podaní súpera totiž Japonec získal len 23% gemov.

Česká jednotka sa nevie naladiť na víťaznú vlnu

Tomáš Berdych je dlhodobým členom užšej svetovej špičky. Aktuálna sezóna mu však zatiaľ nevychádza podľa predstáv, keďže sa prepadol až ku koncu druhej desiatky rebríčka ATP. Doposiaľ sa predstavil na šiestich turnajoch a len na grandslamovom Australian Open dokázal vyhrať viac ako dva zápasy v rade. Práve účasť medzi najlepšou osmičkou melbournskeho podujatia je jednoznačne najvýraznejším výsledkom 32-ročného rodáka z Valašského Meziřičí v roku 2018. Na amerických betónoch v Indian Wells a Miami si pripísal vždy len po jednom triumfe. Nestačil na dve vychádzajúce hviezdy svetového tenisu – Hyeona Chunga a Francisa Tiafoea.

Pred troma rokmi si zahral v Monaku finále

Tomáš Berdych má s monackou antukou omnoho väčšie skúsenosti ako jeho súper. Od roku 2004 tu vynechal iba jedno podujatie. Jednoznačne najlepšie spomienky má na finálovú účasť zo sezóny 2015, kde jeho suverénnu jazdu zastavil v trojsetovej bitke až Novak Djokovič. O zverencovi kouča Martina Štěpánka je známe, že si svoju hru zakladá najmä na kvalitnom servise. Po prvom podaní získal v priemere až 78% bodov. Na druhej strane je však prekvapivé, že v doposiaľ pätnástich odohratých zápasoch čelil už 91 brejkbalom. Z nich však až dve tretiny dokázal odvrátiť. Český tenista sa takisto opiera o svoj forhendový úder a tradične sa na dvorci veľmi dobre pohybuje.

Berdych preukáže väčšiu hernú prax

Obaja hráči sa na okruhu ATP stretli už osemkrát. Vzájomná bilancia vyznieva v prospech Keia Nišikoriho, ktorý sa päťkrát radoval z víťazstva. Už sme však spomínali rok 2012 a Berdychov triumf práve v Monte Carle. Od svojho návratu na dvorce Japonec ešte nezdolal hráča tej najvyššej úrovne a myslím si, že sa to nezmení ani dnes. Pri odporúčanom tipe by som sa skôr priklonil na stranu českého tenistu, už len pre jeho väčšiu skúsenosť s náročnými duelmi z posledných mesiacov.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.72 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.