Analýza zápasu: Kirsten Flipkensová – Viktória Kužmová

Publikované 16.06.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Dnes si od futbalových majstrovstiev sveta trošku oddýchneme. Pozrieme sa do holandského Hertogenboschu, kde pomaly vrcholí tenisový turnaj kategórie WTA International Tournaments. Veľmi dobre si vedie Slovenka Viktória Kužmová, ktorú v semifinále čaká 32-ročná Kirsten Flipkensová.

Belgičanka väčšie úspechy dosiahla vo štvorhre

Kirsten Flipkensová je aktuálne 60. hráčkou svetového rebríčka. Počas svojej kariéry získala vo dvojhre jeden turnajový titul, keď pred šiestimi rokmi triumfovala v kanadskom Québecu. Oveľa platnejšou je spoluhráčkou do štvorhry. Svoje by o tom vedela aj Dominika Cibulková, ktorá so skúsenou Belgičankou vlani vyhrala práve turnaj v Hertogenboschi. Donedávna nemala v tejto sezóne väčší úspech, no za posledný mesiac sa to zmenilo. Zahrala si semifinále v Norimbergu, aspoň jeden zápas vyhrala na French Open a dobre sa vysporiadala aj s prechodom na trávu. Na najrýchlejšom povrchu odohrala už 90 zápasov s bilanciou 58 výhier a 32 prehier.

Flipkensová vyradila nasadenú trojku turnaja

Turnaj v Hertogenboschi je jednou z tradičných generálok pred tretím grandslamom sezóny. V krajine tupilánov je Kirsten Flipkensová prakticky ako doma, veď sem chodí nepretržite od roku 2009. Najlepší výsledok dosiahla pred piatimi rokmi, keď vo finále prehrala s aktuálnou svetovou jednotkou Simonou Halepovou. V tomto ročníku úspešne prešla cez tri prekážky, keď postupne zdolala Annu Kalinskayovú, Kiki Bertensovú a Arynu Sabalenkovú. Dokopy šesťkrát prišla o svoje podanie, na ktorom nedosahuje okúzľujúce čísla. Po prvom podaní vyhrala približne 70% loptičiek, no treba povedať, že je skôr defenzívnejšou hráčkou, ktorá čaká na chybu súperky.

Prelomový rok nádeje slovenského tenisu

Rok 2018 môžeme v prípade Viktórie Kužmovej označiť zatiaľ za jej prelomový. Vďaka viacerým úspešným kvalifikáciám sa dostala do hlavnej fázy veľkých turnajov, výborné výkony podávala vo Fed Cupe a pred pár dňami vyhrala aj svoje prvé grandslamové stretnutie. Navyše, na konte má dva tituly z kategórie ITF a tiež dve semifinálové účasti na turnajoch WTA. Svoju premiéru medzi TOP 4 si odbila na tvrdom povrchu v Budapešti, kde prehrala s Alison Van Uytvanckovou po setoch 4:6 a 2:6. Oproti koncu februára je však o niečo skúsenejšia, v live rankingu poskočila už na 66. miesto a rozhodne nie je bez šance na postup do prvého veľkého finále.

Mertiňák vyjadril maximálnu spokojnosť

Košická rodáčka sa v Hertogenboschi predstavuje vôbec po prvýkrát. Už vlani však ukázala, že trávnatý povrch nemusí byť jej slabinou. Vyhrala jeden turnaj kategórie ITF a jediná výhra ju delila od účasť v hlavnej fáze Wimbledonu. V Holandsku jej forma graduje, o čom sa vo včerajšom štvrťfinále presvedčila Antonia Lottnerová. Kužmová jej nasúkala osem es, po druhom servise vyhrala 67% loptičiek a za 69 minút vyhrala 6:3, 6:2. O kolo predtým vrátila Van Uytvanckovej prehru z Budapešti, a ukázala dobrú fyzickú pripravenosť. Tréner Michal Mertiňák vyjadril maximálnu spokojnosť s výkonmi svojej zverenky, ktorej hlavnými zbraňami sú servis a razantný forhend.

Kužmová má veľkú šancu na finále

Miernou favoritkou je z pohľadu bookmakerov Kirsten Flipkensová. V jej prospech hovorí znalosť prostredia i dobré výsledky, no osobne by som sa nebál pridať na tiket stávku na víťazstvo slovenskej tenistky. Viktória Kužmová má minimálne tak kvalitný servis ako Belgičanka a napríklad z bekhendu je určite nebezpečnejšia. V mladom veku nedáva emócie na dvorci príliš najavo a vzhľadom na svoje tohtoročné výsledky má právo byť sebavedomá. Pokiaľ nebude príliš chybovať, tak má finálové brány otvorené.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 2.12 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.