Analýza zápasu: Mensur Suljović – Ian White

Publikované 02.10.2017, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Ponuka stávkových kancelárií je v pondelok tradične chudobnejšia, a tak dávame prednosť šípkam, ktoré sú čoraz populárnejšie. Kvalitne obsadený turnaj World Grand Prix má pred sebou druhý hrací deň a v našej analýze sa pozrieme na zápas medzi Mensurom Suljovićom a Ianom Whiteom.

Rakúšan sa dočkal prvého televízneho triumfu

Mensur Suljović už pár rokov patrí medzi širšiu šípkarsku elitu. V tejto sezóne predvádza skutočne výborné výkony, ktorými si pýta pozvánku do Premier League. Momentálne je svetovou sedmičkou, čo je v porovnaní s rokom 2015 posun o takmer šesťdesiat miest. Na turnajoch v rámci European Tour dvakrát postúpil do finále, na World Matchplay si zahral štvrťfinále a pred dvoma týždňami sa dočkal svojho prvého televízneho triumfu. Na Champions League bol pasovaný do role outsidera, ale všetkým favoritom vyfúkol rybník. Turnaj začal i ukončil víťazstvom nad Garym Andersonom a okrem neho zdolal Petra Wrighta, Davea Chisnalla či Raymonda van Barnevelda. Finále vyhral po dramatickom a vyrovnanom priebehu 11:9.

Na špecifický turnaj sa naladil parádnou deviatkou

Rakúsky šípkar výbornú formu potvrdzuje ďalej, keď v sobotu triumfoval na Players Championship 20. Vo štvrťfinále zdolal Michaela van Gerwena a vo finále si poradil aj so Stephenom Buntingom 6:4. Aby toho nebolo málo, o deň skôr predviedol v zápase s Ryanom Searlem perfektné 9-šipkové zavretie. Na World Grand Prix dosiahol najlepší výsledok v roku 2015, keď postúpil do semifinále. Tento turnaj je špecifický tým, že každý leg sa začína hodom na double. V ostatných piatich televíznych dueloch mal rodák z Viedne úspešnosť na zatváraní tesne pod 40%. Mensur Suljović začína obvykle na double 14, ktorý je jeho obľúbeným. Naposledy v Dubline prehral v úvodnom kole, keď v trojsetovej bitke nestačil na mladého Daryla Gurneyho.

Angličan nevyhral zápas takmer tri mesiace

Ian White takisto patrí medzi starších hráčov, keďže v auguste oslávil svoje 47. narodeniny. Sezónu začal na majstrovstvách sveta, kde ho v treťom kole vyradil Peter Wright. Svoj najlepší výsledok v tomto roku dosiahol na UK Open, kde ho len milimetre delili od postupu do semifinále. V zápase s Gerwynom Priceom mohol rozhodnúť, no smolne minul double 10 a napokon prehral s bývalým rugbistom o jeden leg. V poslednej dobe nemá práve najlepšiu formu. Od 11. júna do začiatku septembra prehral päť zápasov po sebe a chuť si príliš nespravil ani na turnajoch v rámci European Tour. V poslednom televíznom stretnutí prehral s Belgičanom Kimom Huybrechtsomom 5:6, hoci mal až 50-percetnú úspešnosť na zatváraní.

V Dubline toho okrem jedného štvrťfinále veľa neuhral

Ian White dosiahol najlepší výsledok na World Grand Prix v roku 2015, keď to dotiahol až do štvrťfinále. Vtedy prehral s neskorším víťazom Robertom Thorntonom 2:3. Jeho priemer sa nevyšplhal ani na číslo 80, čo bolo spôsobené slabšími hodmi na double. Vo všeobecnosti, možno povedať, že tento turnaj nepatrí medzi obľúbené podniky hráča s prezývkou „Diamond“. V ďalších štyroch ročníkoch dieru do sveta neurobil a vyhral len jedno stretnutie. Naposledy nestačil vo svojom úvodnom zápase na spomínaného Kima Huybrechtsa. S aktuálnou rakúskou šípkarskou jednotkou sa dnes stretne po ôsmykrát. Doposiaľ má nepriaznivú bilanciu 3-4. Posledný duel odohrali v októbri 2016, keď Mensur Suljović vyhral 9:10.

Rozohraný Suljović prekvapenie nedopustí

Stávková kancelária Fortuna vypísala na tento zápas iba jednoduchú stávku na víťaza, čo je rozhodne škoda. Očakávam vyrovnaný duel, ktorý by sa mohol rozhodovať v troch setoch. Takisto by bola zaujímavá stávka na počet 180-tiek v zápase, keďže obaja hráči nemajú problém s vysokým hodmi. Aktuálna forma hovorí v prospech rakúskeho šípkara. Mensur Suljović hrá výborne a rozhodne má väčšie sebavedomie než Ian White. To je veľmi dôležité a myslím si, že v prvom kole prekvapenie nepripustí.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.4 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.