Analýza zápasu: Michael Smith – James Wade

Publikované 02.04.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Dnešná analýza bude z prostredia ostrých hrotov a presných hodov. Pozrieme sa na najlepších šípkarov sveta, ktorí sa predstavujú na turnaji PDC European Tour v nemeckom Mníchove. Osemfinálový program odštartuje zaujímavý duel medzi Michaelom Smithom a Jamesom Wadeom.

Smith exceluje najmä v Premier League

Michael Smith je nasadenou trojkou turnaja. Táto sezóna mu zatiaľ vychádza veľmi dobre, hoci na The Masters vypadol v prvom a na UK Open v druhom kole. Angličanovi sa darí najmä v rámci dlhodobej Premier League, kde si už v predstihu zaistil postup medzi najlepšiu osmičku. Patrí mu dokonca druhá pozícia s bilanciou 6-0-2. Prehral len s úradujúcim majstrom sveta Robom Crossom a svetovou jednotkou Michaelom van Gerwenom. Za zmienku stojí spomenúť napríklad vysoké víťazstvo 7:1 nad Petrom Wrightom či výhru v úvodnom kole nad svojim mentorom Garym Andersonom. „Bully Boy“ konečne naplňuje svoj potenciál a hrá vo veľkej pohode.

Mladého krajana sfúkol priemerom cez 105

Na PDC European Tour 2 vlani vypadol Michael Smith vo štvrťfinále, keď nestačil na Simona Whitlocka. Austrálčan s povestne dlhou bradou vyhral jednoznačne 6:1, hoci sa jeho priemer pohyboval len tesne nad hranicou 85. Tento rok vďaka spomínanému vysokému nasadeniu nemusel Angličan hrať v úvodnom kole, a tak má za sebou v Mníchove len jedno stretnutie. To mu ale vyšlo parádne, keď Chrisa Dobeyho zdolal 6:2 s obdivuhodným priemerom 105,38. Zaujímavosťou je, že žiaden hráč zatiaľ nedosiahol na turnaji lepší priemer na tri šípky. Michael Smith zahral sedem 180-tiek, ale na šesť úspešných legov potreboval až 16 pokusov na double.

Forma skúseného šípkara stúpa

James Wade nemá za sebou ideálne šípkarske obdobie. V rebríčku PDC Order of Merit síce figuruje na deviatom mieste, no druhýkrát od roku 2008 sa pre neho nenašlo miesto v Premier League. Svoj podiel na tom malo aj vypadnutie na majstrovstvách sveta, kde v prvom kole podľahol Keeganovi Brownovi. Podobne ako Smith nezažiaril na The Masters či UK Open, a tak si napravil reputáciu aspoň v seriáli turnajov Player Championship. Na prvom podniku našiel premožiteľa až vo finále v podobe Michaela van Gerwena. Forma rodáka z Aldershotu však stúpa, keď z predošlých 17 duelov prehral len tri. Dokonca zdolal aj Michaela Smitha s priemerom 105,59.

Wade uspel vďaka vynikajúcemu zatváraniu

Hráč s prezývkou „The Machine“ vlani chýbal na PDC European Tour 2. V roku 2016 prehral vo svojom prvom zápase, ale o rok skôr to dotiahol až do semifinále, kde prehral s Terrym Jenkinsom. Počas uplynulého víkendu zdolal Madarsa Razmu 6:2 a Jelleho Klaasena 6:4. V týchto zápasoch síce zahral len jednu 180-tku, no uspel vďaka kvalitnému priemeru a najmä vynikajúcemu zatváraniu. James Wade uspel v 50% pokusoch na double, čo je vynikajúca štatistika. Vo včerajšom dueli síce prehrával 0:3, no dokázal sa pozbierať a otočiť duel. Dôležitý bol najmä ôsmy leg, v ktorom získal späť stratené podanie a predviedol zavretie 150 po kombinácii T20, T20 a D15.

Smith sa revanšuje za prehru spred ôsmich dní

V čisto anglickom súboji je miernym favoritom Michael Smith, no výbornú formu má aj James Wade. Určite pôjde o šláger osemfinálovej fázy turnaja a víťaz zápasu to môže dotiahnuť veľmi ďaleko. V susednom Leverkusene pred ôsmimi dňami uspel Wade, no osobne by som dnes favorizoval jeho súpera. „Bully Boy“ odohral v sezóne ťažšie zápasy, v ktorých ukazoval konštantné výkony. V Premier League má istý postup, a tak sa plne môže sústrediť na tento turnaj. Očakávam jeho výhru o dva, možno tri legy.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.56 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.