Analýza zápasu: MŠK Žilina – FC Nitra

Publikované 28.07.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Po týždni sa vraciame späť na slovenské ligové trávniky. Na programe sú tri zápasy druhého kola, no pre futbalistov Žiliny a Nitry to bude premiéra v novej sezóne. Úvodný výkop stretnutia pod Dubňom je naplánovaný o 18:30 hod.

Súťažná premiéra Guľovho nástupcu

Futbalisti Žiliny s výsledkom predošlej sezóny rozhodne spokojní neboli. Po smolnej prehre s Trenčínom obsadili piate miesto, a tak si v tomto ročníku nezahrajú v európskych pohároch. Rovnako tomu bolo v sezóne 2016/2017, ktorú však tím Adriána Guľu následne okorenil majstrovským titulom. Teraz vstupuje klub do novej éry, minimálne čo sa týka pozície hlavného trénera. Rodáka z Novák nahradil po piatich rokoch Jaroslav Kentoš. V príprave jeho zverenci nepredviedli najlepšie výkony. Zahanbujúca bola najmä prehra 0:5 s chorvátskym tímom HNK Rijeka. Na súťažný zápas si museli počkať trochu dlhšie, pretože ich duel prvého kola proti Michalovciam bol odložený pre epidémiu osýpok na Zemplíne.

Prestupy mladých hráčov do Serie A

Počas uplynulých dní rezonovali v médiách niektoré prestupy žilinských hráčov. Smer Taliansko nabral reprezentant do 21 rokov Dávid Hancko a tiež najlepší strelec predošlej sezóny Samuel Mráz. Okrem toho v tíme skončili aj Tomáš Hučko, Miloš Lačný či František Kubík. Mužstvo sa príliš neposilnilo, a tak bude zaujímavé sledovať ako sa prejaví strata spomínaných hráčov. Lídrami by mali byť Viktor Pečovský, Michal Škvarka, Jaroslav Mihalík či brankár Miloš Volešák. Zaujímavosťou je, že včera mali tréning o 18:30 hod, čím tréner Kentoš simuloval sobotné zápasové podmienky. Zdravotne sú na tom hráči dobre, absentovať bude len Vahan Bichakhchyan.

Nitriansky káder sa takmer nezmenil

Kým v Žiline sa po sezóne hovorilo o sklamaní, v Nitre sa rozdávali úsmevy na všetky strany. Nováčik súťaže skončil na siedmom mieste, pričom mu len tesne ušla miestenka v skupine o titul. Od úvodu sezóny vynikajúco bránil a Lukáš Hroššo prvýkrát inkasoval až v šiestom kole. Najmä v domácom prostredí sa Nitre veľmi darilo, o čom svedčí bilancia 8-5-3. Počas letnej prestávky sa káder prakticky nezmenil. Za zmienku stojí spomenúť len odchod arménskeho útočníka Vahagna Militosyana do radov Serede. Pod Zoborom dávajú šancu najmä domácim hráčom. Jedným z dvojice legionárov je obranca Niba MacDonald. Ten tvoril stopérsku dvojicu s Richardom Križanom a rovnako tomu bude aj dnes.

V príprave upútala trojica ofenzívnych hráčov

Nitra odohrala pred novým ročníkom Fortuna ligy sedem prípravných duelov. Z nich vyhrala až štyri a jedinú prehru utŕžila v konfrontácii s maďarským Honvédom. V príprave doslova exceloval 19-ročný nigérijský útočník Taiwo Abdulrahman, ktorý zaznamenal sedem gólov. Okrem neho sa v dobrom svetle ukázali aj hráči ako Andrej Fábry či Tomáš Vestenický. Nitra strieľala pomerne veľa gólov, a tak sa od nej čaká trošku sympatickejší herný prejav. Takisto si chce napraviť reputáciu z poslednej návštevy žilinského štadióna. Na konci mája v tzv. play off prehrali zverenci Ivana Galáda pod Dubňom vysoko 0:5, pričom na bránu vystrelili len raz.

Žilinu favorizuje výhoda domáceho ihriska

Papierovým favoritom zápasu je určite Žilina. Je to najmä kvôli výhode domáceho prostredia. Umelá tráva umožňuje Šošonom kombinovať rýchlejšie, čo svedčí ich hernému štýlu. Proti Nitre však nič nemajú dopredu vyhrané. Partia okolo kapitána Lukáša Hrošša má za sebou kvalitnú prípravu, vekovo je to skúsenejšie mužstvo a navyše hrá už nejaký čas spolu. Žilina stratila niekoľko dôležitých hráčov základnej zostavy, čo sa v úvodnom súťažnom stretnutí môže prejaviť.

Môj tip: Dvojitá šanca 0-0, aktuálny kurz vo Fortune: 1.99 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.