Analýza zápasu: Nemecko – Rusko

Publikované 03.09.2017, autor: Miroslav Kováčik

Európsky šampionát vo volejbale mužov sa pre slovenské farby skončil veľmi skoro a aj vďaka nabitému športovému programu sme sa mu príliš nevenovali. Dnes to ale zmeníme a detailne sa pozrieme aspoň na finálové stretnutie, ktoré obstarajú Nemecko a Rusko. V Krakove sa finále začína o 20:30 hod.

Nemecký volejbal pozdvihol úspešný tréner

Nemecko v súčasnosti pôsobí až v tretej skupine Svetovej ligy. Podľa toho by nemalo predstavovať pre európsku špičku vážnejšie nebezpečenstvo, no opak je pravdou. Nemci herne pookriali, na čom má veľký podiel príchod talianskeho trénera Andreu Gianiho. Ten sa už pred dvoma rokmi postaral o veľkú senzáciu, keď Slovinsko takisto doviedol do finále majstrovstiev Európy. Pod jeho vedením Nemci na kontinentálnom šampionáte vyhrali všetkých päť zápasov a zaslúžene si zahrajú o zlato. V základnej skupine prekvapili víťazstvom nad Talianskom, čo im prakticky zaistilo priamu štvrťfinálovú miestenku. V ňom druhýkrát na turnaji zdolali Čechov a vo včerajšom semifinále otočili zápas so Srbskom z nepriaznivého stavu 0:2 na sety.

Postup do finále zariadil skvelý výkon Grozera

Nemci ukázali vo včerajšom dueli ohromnú bojovnosť a v kľúčových momentoch boli istejší. Zlepšili nahrávku a takisto ťažili z dobrého príjmu podania. Ďalší svetový výkon podal rodák z Budapešti György Grozer. Ten sa postaral o 20 bodov svojho tímu a je hlavným kandidátom na cenu pre najužitočnejšieho hráča turnaja. Celkovo zložil na palubovku 43% útokov, čo je vzhľadom na päť setov veľmi dobrá vizitka. Okrem neho ďalší traja hráči dosiahli dvojciferný počet bodov. Na servise v rozhodujúcom sete zažiaril Simon Hirsch, no Nemci budú musieť zlepšiť svoje podanie. Včera na ňom chybovali až 26-krát, čo je veľa. Ako sme spomínali, najväčšou hviezdou tímu je Grozer, no počas celého turnaja hrajú výborne aj Denys Kaliberda či Tobias Krick.

Rusko počas turnaja nestratilo jediný set

Rusko bolo už pred turnajom považované za jedného z favoritov na zlato. Pred dvoma rokmi ho domov poslali Taliani, no tí svoju výbornú formu zabudli ešte na olympiáde v brazílskom Riu. Zverenci trénera Sergeja Shlyapnikova skončili v predošlom ročníku Svetovej ligy na piatom mieste, keď ich o postup do semifinále pripravila nečakaná prehra s Kanadou 0:3. Na európskom šampionáte v Poľsku ale pripomína ruský tím nezastaviteľný stroj. Zborná vyhrala všetkých päť zápasov, pričom v nich nestratila ani jeden set. Najmä vo vyraďovacích súbojoch predviedli Rusi prakticky dva bezchybné výkony. Slovinsko či Belgicko sa ani v jednom sete nedostali aspoň na 20-bodovú hranicu, čo už o niečom svedčí.

Vyrovnaný hráčsky káder s dobrým servisom

Rusko má podstatne vyrovnanejší káder než Nemecko, čo môže byť jeho veľkou výhodou. Bodovo ho ťahá duo Dmitrij Volkov a Maxim Mikhailov, no okrem nich ďalšia trojica hráčov dosahuje priemer viac ako osem získaných lôpt na zápas. Zborná takisto vynikajúco podáva. Vyšlo jej najmä včerajšie semifinále, keď na servise síce zaznamenala desať chýb, no vynahradila si to deviatimi esami. Oba tímy sa dnes stretnú po pätnásty raz, no väčšina výsledkov má už starší dátum. Naposledy odohrali vzájomný zápas na kvalifikačnom turnaji o postup na LOH 2016, kde Rusi vyhrali 3:1 na sety. Pokiaľ by však dnes prehrali, postarali by sa o vyrovnanie negatívneho rekordu v počte prehraných finále na scéne majstrovstiev Európy.

Rusi potvrdia svoju formu a získajú zlato

Stávkové kancelárie vo finále jasne favorizujú Rusov, čo má vôbec neprekvapuje. Nemci sa budú spoliehať na Györgyho Grozera, no pokiaľ ten nezahrá, tak zápas môže skončiť veľmi jednoznačne. Niet pochýb o tom, že Rusi sa na rodáka z Budapešti dobre pripravia. Za to Nemci majú ťažšiu úlohu, keďže na druhej strane siete je hneď pätica hráčov, ktorá bez problémov dokáže zložiť útok. Spomínali sme posledný vzájomný duel, v ktorom vyhrala zborná 3:1 na sety. Pri jej momentálnej forme sa zdá byť tento výsledok najpravdepodobnejší, a tak tipujeme ruské víťazstvo s handicapom.

Môj tip: Handicap 1:0 – výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.42 FORTUNA »

Autor článku: Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.