Analýza zápasu: New England Patriots – Philadelphia Eagles

Publikované 04.02.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Pohľady miliónov ľudí po celom svete sa dnes budú upierať do Minnesoty. Na U.S. Bank Stadium sa totiž odohrá Super Bowl LII. Titul z minulého roka obhajuje New England Patriots, ale na trofej Vinca Lombardiho si brúsi zuby aj Philadelphia Eagles. Športová udalosť roka za veľkou mlákou začne o 0:30 hod.

Brady nespanikáril a znovu otočil zápas

New England Patriots sa v bitke o Super Bowl predstavia tretíkrát za posledné štyri sezóny. Spolupráca Brady – Belichick opäť zafunfovala a obhajca vlaňajšieho triumfu ukázal svoje nesporné kvality. V základnej časti napriek nie najlepšiemu úvodu dosiahol bilanciu 13-3, čím si zaistil prvenstvo v Americkej konferencii. Lepšiu ofenzívu v celej NFL malo len Los Angeles Rams a to napriek tomu, že počas celej sezóny sa Patriots nemohli spoľahnúť na elitného wide receivera Juliana Edelmana. V play off si najskôr poradili s Tennessee Titans jasne 35:14 a v konferenčnom finále dokonale zužitkovali bohaté skúsenosti. Jacksonville Jaguars viedol 20:10, no v závere Tom Brady dvakrát našiel v end zóne presným pasom Dannyho Amendololu.

Obrovská ofenzívna sila Patriots

New England dosiahlo v sezóne veľmi dobré ofenzívne čísla. Zlepšilo aj pasovú hru, čo nebývala jeho silná stránka. Dion Lewis získal po zemi takmer 900 yardov a pripísal si na konto aj sedem touchdownov. Tom Brady skompletizoval viac než 66% prihrávok, čo je tretia najvyššia úspešnosť počas jeho bohatej kariéry. Adresátom prihrávok je najčastejšie Rob Gronkowski. Ten nedohral spomínaný duel s Jacksonvillom, ale dnes by mal byť zdravotne fit. Patriots majú nesmierne silný útok, čo dokumentujú aj mená ako Brandin Cooks, Chris Hogan či hrdina Super Bowlu LI – James White. Obrana počas sezóny inkasovala v priemere 366 yardov na zápas, no paradoxne dostala piaty najnižší počet bodov. Varovaním je aj 35 sackov na quarterbacka Toma Bradyho.

Eagles uškodilo zranenie elitného quarterbacka

Philadelphia Eagles sa pred sezónou netajila vysokými ambíciami, no napriek tomu je jej účasť v Super Bowle prekvapením. Z druhej pozície draftovala Carsona Wentza a práve vďaka nemu prvýkrát od roku 2004 dokázala triumfovať v Národnej konferencii. Eagles dosiahli rovnakú bilanciu ako New England, teda 13-3. Veľký problém však nastal v decembri, keď spomínaného quarterbacka vyradilo z hry zranenie kolena. Záver základnej časti režíroval Nick Foles, pričom sa nevyznamenal najmä pri prehre 0:6 s Dallasom Cowboys. V play off to bolo podstatne lepšie. Philadelphia zdolala Atlantu Falcons a následne rozdrvila Minnesotu Vikings 38:7. V 52-ročnej histórii Super Bowlu tak opäť zabránila tomu, aby o trofej Vinca Lombardiho hral domáci tím.

Trojica hráčov získala takmer 2400 yardov

V internom porovnaní quarterbackov Nick Foles trošku zaostáva, keďže sa mu podarilo skompletizovať 56% prihrávok. V zápase zrejme bude skôr preferovať hru vzduchom, keďže po zemi Philadeplhia dosiahla v sezóne len deväť touchdownov. Adresátmi jeho prihrávok budú najčastejšie Zach Ertz, Alshon Jeffery a Nelson Agholor. Táto trojica získala až 39% z celkového počtu nazbieraných yardov Eagles a postarala sa dokopy o 25 touchdownov. Hra po zemi je doménou LeGarretta Blounta a v dôležitých momentoch môže veľa závisieť aj od presnosti kopu Jaka Elliotta. Ten má veľmi dobrú úspešnosť z dlhých vzdialeností. Z hranice 40-49 yardov v tomto ročníku premenil 13 zo 14 pokusov o field goal.

Keď sú skúsenosti viac než štatistiky

Miernym favoritom zápasu je New England Patriots. Pri pohľade na štatistiky by malo ísť o pomerne vyrovnaný duel. Eagles dokonca majú lepšiu úspešnosť obrany pri tretích downoch, inkasujú menej yardov a tiež skórovali o štyri touchdowny viac. Znie to možno ako klišé, no Super Bowl je špeciálny zápas, kde skúsenosti bývajú viac než čísla. Nick Foles si v ňom zahrá prvýkrát. Naopak, Tom Brady a Patriots sú ostrieľaní matadori. Za ostatný rok predviedli niekoľko obratov, čo svedčí o ich mentálnej sile. Eagles budú musieť vyvíjať veľký tlak na Bradyho, inak neuspejú. Osobne si však myslím, že Patriots získajú šiesty titul, čím vyrovnajú zápis Pittsburghu Steelers.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.53 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.